Kiedy mamy do czynienia z niedowidzeniem?

Kiedy mamy do czynienia z niedowidzeniem?


Prawidłowe widzenie to jeden z najważniejszych czynników wpływających na komfort życia. Niestety niekiedy zdarza się, że pojawiają się problemy ze wzrokiem, które znacznie utrudniają codzienną percepcję. Jednym z nich jest niedowidzenie. Z naszego wpisu dowiesz się, kiedy mamy z nim do czynienia.

Jakie są objawy niedowidzenia?

Niedowidzenie znane również pod łacińską nazwą amblyopia to pogorszenie widzenia, które najczęściej występuje tylko w jednym oku. Niedowidzące oko widzi znacznie gorzej od oka zdrowego, mimo że nie towarzyszy temu żadna organiczna przyczyna. Przypadłość ta rozwija się w wyniku załamania współpracy pomiędzy mózgiem a okiem. Mózg, ma problemy z „odczytaniem” obrazu jednego oka, z biegiem czasu zaczyna więc coraz bardziej polegać na oku silniejszym, co sprawia, że widzenie w tym słabszym dodatkowo się pogarsza. Do najczęstszych objawów niedowidzenia należą: pogorszenie ostrości widzenia i słabe postrzeganie głębi, w wyniku czego można zaobserwować mrużenie oczu lub ich przymykanie, a także pochylanie i skręcie głowy. Dodatkowo może wystąpić zez. Zwykle u dzieci problem pozostaje niezauważony, ponieważ nie wiedzą one, jak powinno się „dobrze” widzieć. Z tego powodu tak ważna jest regularna profilaktyczna kontrola.

Jakie są przyczyny niedowidzenia?

Niedowidzenie może być obustronne lub jednostronne, przypadki obustronne są jednak rzadsze. Spowodowane są one obustronnym rozmyciem obrazu, a także obejmują obustronne zmętnienia błony środkowej (np. zmętnienia rogówki, zaćmę niemowlęcą lub dziecięcą, a także krwotoki do ciała szklistego) lub ametropię (obustronny wysoki astygmatyzm lub wysoka hipermetropia). Jednostronne przyczyny niedowidzenia obejmują również te same rodzaje zmętnienia, które występują w przypadkach obustronnych, jednak najczęstszymi przyczynami niedowidzenia jednostronnego są zez i anizometropia lub połączenie tych dwóch schorzeń.

Jak leczyć niedowidzenie?

Niedowidzenie często pojawia się w dzieciństwie. Choć trudno dokładnie określić jego przyczynę, dość często towarzyszy ono zezowi lub też wysokim i skomplikowanym wadom wzroku. Wyróżnia się niedowidzenie dużego, średniego i małego stopnia ze względu na osiąganą ostrość widzenia. Sposób leczenia niedowidzenia wymaga rozpoznania, z jaką kategorią mamy do czynienia, a przede wszystkim jaka jest potencjalna przyczyna. Następnie można dobrać odpowiednią metodę oraz w pełni wykorygować wadę wzroku z zachowaniem tzw. balansu obuczonego (korekcja wady wzroku, aby obraz padający na siatkówkę był zbliżony między oczami). Do najnowocześniejszych z nich należy leczenie niedowidzenia metodą Vivid Vision, bazującą na wykorzystaniu rozszerzonej rzeczywistości. Każdemu z oczu prezentuje się różne bodźce przy jednoczesnej większej stymulacji oka niedowidzącego. Dzięki temu możliwa jest odpowiednia stymulacja, która z czasem prowadzi do poprawy ostrości widzenia.