Operacje powiek

W centrum okulistyki Optomed wykonujemy wszystkie operacje plastyczne i rekonstrukcyjne w obrębie powiek. Należą do nich m.in. operacje ustawienia powiek – odwinięcia i wywinięcia. Ponadto zajmujemy się także laserowymi operacjami powiek, które pozwalają pozbyć się łagodnych narośli, takich jak włókniaki, guzki, naczyniaków czy brodawki. Operacje powiek wykonane w naszym centrum to gwarancja skuteczności, a przede wszystkim dobrego efektu estetycznego.

 

Kiedy konieczna jest blefaroplastyka

Powieki to ważna cześć oka, stanowiąca jego naturalną ochronę przed urazami. Ponadto regulują one również dostęp światła, a także rozprowadzają ciecz łzową na powierzchni gałki ocznej. Z tego powodu niezwykle istotne jest ich prawidłowe funkcjonowanie. Niekiedy zdarza się jednak, że w wyniku zaburzeń rozwoju lub przebytych chorób powieki mogą wymagać plastyki. Operacje plastyczne powiek stanowią ważną część okulistyki. Pozwalają one przywrócić powiekom ich funkcje i poprawiają wygląd pacjenta, wpływając tym samym na jego samopoczucie.

Blefaroplastyka czyli operacje powiek może być konieczne w sytuacjach, kiedy pojawią się nieprawidłowości w ustawieniu powiek, a także zmiany ich elastyczności czy też guzy o różnym pochodzeniu.

Do najczęstszych przyczyn wymagających wykonania plastyki powiek należą:

  • opadanie (ptoza) – to często spotykana wada o podłożu wrodzonym lub nabytym. Wrodzone występuje najczęściej jednostronnie i może przybierać różne stopnie nasilenia, nabyte natomiast może wynikać ze zmian związanych z wiekiem, jak również z problemów neurologicznych,
  • odwinięcie – schorzenie znane również pod nazwą ektropion polega na tym, że brzeg powieki odstaje od powierzchni gałki ocznej. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka – od blizn, po porażenie nerwu twarzowego czy zmiany zanikowe mięśnia okrężnego,
  • podwinięcie – entropion dotyczący najczęściej dolnej powieki polega na odwróceniu brzegu rzęsowego powiek do worka spojówkowego. Jego przyczyną mogą być blizny w obrębie powiek, choć najczęściej schorzenie związane jest w wiekiem i wynika ze zwiotczenia i/lub zaniku mięśni retraktorów powieki dolnej. W przypadku kontaktu rzęs powierzchnią oka wymaga pilnej interwencji chirurgicznej. Drażnienie rogówki rzęsami może prowadzić do powstania stanów zapalnych, blizn i w konsekwencji pogorszenia widzenia,
  • guzy – coraz powszechniejszą przyczyną wad powiek są także guzy o różnorodnym pochodzeniu, zarówno łagodne, jak i złośliwe. Do łagodnych należą najczęściej jęczmień, gradówka oraz kępki żółte. Zmiany mogą mieć podłoże chorobowe – niekiedy współwystępują z nowotworami, cukrzycą oraz marskością wątroby. Czasami mają także podłoże genetyczne. Jeśli zaś chodzi o guzy złośliwe, najczęściej występującym nowotworem złośliwym powiek jest rak podstawnokomórkowy.

 

Jakimi metodami wykonuje się plastykę powiek?

Celem blafaroplastyki jest wycięcie niepokojących zmian lub też odtworzenie powieki z jednoczesnym zachowaniem estetyki wpływającej na późniejszy wygląd pacjenta. Jeżeli nieprawidłowości w obrębie powiek zaburzają pole widzenia, powodują dyskomfort lub też ze względu na nowotworowy charakter zagrażają zdrowiu i życiu pacjenta, wymagają bezwzględnej interwencji chirurgicznej. Operacje plastyczne powiek najczęściej wykonywane są w znieczuleniu miejscowym choć rozległość zmian, a także inne czynniki mogą wymagać zastosowania pełnej narkozy.

Powstałe podczas zabiegu ubytki najczęściej rekonstruuje się z użyciem pobranego od pacjenta przeszczepu skóry. Jeśli zaś celem operacji jest usunięcie nadmiaru tkanek powiekowych, stosowaną metodą jest blefaroplastyka polegająca na korekcie ilości skóry oraz przywróceniu właściwego napięcia strukturom powięziowym. Po zabiegach chirurgicznych zakładane są szwy, które usuwa się po upływie 7-10 dni. Całkowite gojenie trwa około miesiąca i wtedy można ocenić ostateczny efekt zabiegu.

Alternatywną metodą dla operacji chirurgicznych są zabiegi z zastosowaniem lasera frakcyjnego CO2. Polegają on na przywróceniu jędrności i napięcia skóry na powiekach. Wykonuje się je ze względów estetycznych, a także w sytuacji, kiedy opadająca powieka powoduje zaburzenia w polu widzenia. W wyniku działania lasera powstaje bodziec termiczny powodujący punktowe przegrzanie skóry, a tym samym jej uszkodzenie. Dzięki temu jest ona pobudzana do zwiększenia produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, co w konsekwencji prowadzi do poprawy napięcia i jędrności skóry wokół oczu. Zabieg jest obarczony bardzo niewielkim ryzykiem i w dość szybkim czasie przynosi zadowalające efekty. Jednak z czasem skóra staje się delikatna, co może komplikować zabieg chirurgiczny. Jeśli zmiany są duże lub przewidujemy postęp w przyszłości należy rozważyć zabieg chirurgiczny.

 


Operacje opadniętej powieki
Operacja ptozy (podwieszenie do mięśnia czołowego)
od 3600,00 zł
Operacja ptozy skrócenie mięśnia dzwigacza powieki
od 2500,00 zł
Operacja ptozy Fasanelli-Servata
od 2500,00 zł
Operacja retrakcjii powieki górnej
od 3750,00 zł

Znieczulenie ogólne

Operacja retrakcjii powieki dolnej
od 3750,00 zł

Znieczulenie ogólne

Operacja wszczepu złotego implantu (w porażeniu nerwu twarzowego)
od 3900,00 zł
Kantoraphia
od 600,00 zł
Operacje plastyczne
Entropion - podwinięcie powieki
od 1500,00 zł
Ectropion - odwinięcie powieki
od 1800,00 zł
Lazy T (operacja plastyczna ustawienia powieki dolnej i punktu łzowego)
od 2000,00 zł
Operacje plastyczne powiek laserem CO2
od 2000,00 zł
Operacje plastyczne powiek blepharochalaza powieki górnej
od 1500,00 zł
Operacje plastyczne powiek blepharochalaza powieki dolnej
od 1900,00 zł
Rekonstrukcje powiek z przeszczepem skóry
od 3900,00 zł
Rekonstrukcje powiek z płatami rotacyjnymi
od 3000,00 zł
Rekonstrukcje powiek pełnościenne z przeszczepem chrząstki
od 3800,00 zł
Rekonstrukcje powiek z przeszczepem błony śluzowej
od 3500,00 zł
Kępki żółte (xanthelasma)
od 490,00 zł
Operacje rekonstrukcyjne worka spojówkowego
od 1200,00 zł

Dokładny kosztorys zabiegów plastycznych jest ustalany po konsultacji

Operacje rekonstrukcyjne worka spojówkowego z przeszczepem błony śłuzowej
od 3000,00 zł

Dokładny kosztorys zabiegów plastycznych jest ustalany po konsultacji

Laserowe usuwanie nieprawidłowo rosnących rzęs - trichiazy
od 500,00 zł

Koszt za jedną sesję.

Celem uzyskania pożądanego efektu wymagane są przynajmniej 3 sesje.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.