Cukrzycowy obrzęk plamki


Spis treści


Cukrzycowy obrzęk plamki (lub inaczej makulopatia cukrzycowa, DME) i retinopatia cukrzycowa to choroby oczu ściśle związane z samą cukrzycą. Obrzęk jest bardzo poważnym powikłaniem hiperglikemii, jak i wahań stężenia glukozy we krwi. Jego leczenie bywa długotrwałe. Dotyka zmianami chorobowymi te punkty oka, które są dla człowieka szczególnie ważne. To rejony związane między innymi z czytaniem czy widzeniem kolorów. Ta nieleczona lub zbyt późno wykryta przypadłość jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku u cukrzyków. Narażone są na nią wszystkie grupy wiekowe, tak więc szczególnie osoby młode nie powinny bagatelizować niepokojących symptomów.

 

Objawy

Cukrzycowy obrzęk plamki związany jest z siatkówką oka, podobnie jak AMD, czyli schorzenie siatkówki związane z wiekiem. Widoczny jest jako obrzęk lub fragment uniesienia siatkówki na dnie oka. Objawy to spadek ostrości widzenia i falowanie się prostych linii. To najczęstsze pierwsze oznaki, które powinny skłonić do wizyty u okulisty.

 

Diagnostyka

Diagnostyka cukrzycowego obrzęku plamki może być przeprowadzona na kilka sposobów. Podstawowym badaniem jest OCT i AngioOCT plamki siatkówki. Koherentna tomografia optyczna pozwala wykryć nie tylko wczesne stadium choroby, ale również monitorować jej postęp oraz postęp leczenia.

W kolejnym etapie, lekarz może rozważyć angiografię fluoresceinową i/lub indocyjaninową oka, która najlepiej obrazuje ten zaawansowany etap choroby cukrzycowej oka.

 

Sposoby leczenia

Proponujemy trzy sposoby leczenia cukrzycowego obrzęku plamki:

  • Iniekcja doszklistkowa – to podanie wewnątrz oka przy znieczuleniu miejscowym zastrzyku, której zadaniem jest powstrzymanie powstawania szkodliwego czynnika VEGF. Na rynku dostępnych jest kilka preparatów – Avastin, Lucentis, Eylea i najnowszy Beovu.
  • Laseroterapia siatkówki – hamuje rozwój choroby i zmniejsza ryzyko utraty wzroku. Polega na skierowaniu wiązki laserowej na zmiany chorobowe, pomijając przy tym centrum widzenia. Laseroterapię można łączyć razem z iniekcją, aby uzyskać lepsze rezultaty. Zabieg jest bezbolesny i całkowicie bezpieczny. Celem laseroterapii jest zmniejszenie metabolizmu siatkówki poprzez wytworzenie blizny. Dzięki temu, przez uszkodzone naczynia dociera więcej krwi do obszarów odpowiedzialnych za najostrzejsze widzenie – plamki. Posiadamy najnowszy laser mikropulsowy MLT (link), który pozwala poprawić przebieg choroby z minimalnym uszkodzeniem tkanek. Zabiegi laserowe zwykle odbywają się w kilku sesjach w odstępie ok. miesiąca.
  • Witrektomia – leczenie operacyjne usuwające ciało szkliste oraz błony, które fałdują, pociąga i niszczą siatkówkę. Jest to zabieg ostatniej szansy zarezerwowany na najcięższych przypadków.