Poradnia Okulistyczna w Augustowie

Dlaczego warto regularne badać wzrok?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, dlatego też należy otoczyć go szczególną troską. Obecny tryb życia sprzyja jednak wadom refrakcji, które coraz częściej dotyczą także dzieci. Z tego powodu niezwykle ważna jest profilaktyka, ponieważ wczesne wykrycie wady to duża szansa na jej skorygowanie lub zatrzymanie. Jeśli zaobserwowałeś u swojego dziecka problemy z prawidłowym widzeniem przedmiotów, występują u niego dolegliwości bólowe albo inne nieprawidłowości w obrębie gałki ocznej albo po prostu zbliża się czas wizyty kontrolnej, udaj się do sprawdzonego okulisty.

Dane adresowe:
ul. Kilińskiego 15B, 16-300 Augustów

Kontakt
tel: 601-306-776
mail: augustow@okulista.pl

Zakres naszych usług

Poradnia okulistyczna dla dzieci w Augustowie przyjmuje dzieci już od najwcześniejszych miesięcy życia. Trzeba pamiętać, że wcześniejsze wykrycie wady wzroku, zwłaszcza skutkującej zezem, pozwala na szybsze wyleczenie zeza i zapobieżenie dalszym komplikacjom. W naszej poradni okulista dziecięcy prowadzi diagnostykę, profilaktykę i leczenie w następujących zakresach:

 • wady wzroku,
 • niedowidzenie i zez,
 • retinopatia wcześniacza,
 • stany zapalne oczu,
 • urazy i ciała obce w oku,
 • inne, rzadziej występujące problemy wieku dziecięcego, dotyczące narządu wzroku.

Kiedy należy udać się z dzieckiem do okulisty?

Pierwszą wizytę w poradni okulistycznej warto zaplanować po ukończeniu przez dziecko trzeciego miesiąca życia. Trzeba także wiedzieć, że badanie wzroku wchodzi w skład badania bilansowego, podczas którego wykonywana jest rutynowa kontrola okulistyczna u dzieci, które skończyły rok, dwa oraz cztery lata. Rozpoczęcie nauki w szkole to kolejny etap, przed którym warto przeprowadzić badanie, a następnie powtórzyć je w III lub IV klasie. Okulistę warto również regularnie odwiedzać, kiedy dziecko wkroczy w wiek dojrzewania, ponieważ pojawiające się wtedy zmiany fizyczne mogą wpłynąć na ujawnienie się wad. Nieskorygowana wada wzroku i niewyleczona choroba oczu u dziecka może mieć negatywny wpływ na wyniki w nauce, skupienie i widzenie w przyszłości.

Jak przebiega badanie okulistyczne?

Na początku lekarz przeprowadzi z opiekunami dziecka wywiad, w którym zapyta o przyczynę wizyty. Powinniśmy wtedy powiedzieć mu o wszystkich niepokojących nas objawach, jakie zaobserwowaliśmy u dziecka. Jeżeli jest to pierwsza wizyta, lekarz zapyta także o choroby wzroku, jakie występowały u członków rodziny. Kolejnym etapem będzie przeprowadzenia badań oczu, które będą dobrane do wstępnego rozpoznania. Najczęściej jest to:

 • badanie ostrości wzroku,
 • badanie refrakcji oka wykonywane komputerowo,
 • pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,
 • badanie dna oka,
 • w zależności od potrzeb mogą być także potrzebne dodatkowe badania za pomocą specjalistycznej aparatury, takiej jak komputerowa tomografia oka, USG, perymetria czyli badanie pola widzenia, lub badanie kątów zeza.

Umów się z dzieckiem do okulisty i zadbaj o jego wzrok!

Zapraszamy do odwiedzenia i skorzystania z oferty gabinetu okulistycznego Optomed w Augustowie!

Zadzwoń i umów się na wizytę, lub skorzystaj z naszego internetowego formularza.