Wady wzroku

POZNAJ CZTERY POPULARNE WADY WZROKU

Większość ludzi w pewnym momencie swojego życia doświadczy przynajmniej jednej z czterech popularnych wad wzroku. Każdą z nich można łatwo wykryć i skorygować podczas rutynowych badań wzroku u lekarza okulisty. Nawet jeśli nie dostrzegasz niczego niepokojącego i wydaje Ci się, że Twój wzrok jest prawidłowy, regularna kontrola jest niezwykle istotna. Tylko w ten sposób można wykryć poważne problemy i wady wzroku.

Zalecamy wizyty u lekarza okulisty przynajmniej raz do roku.

Sprawdź swój wzrok teraz!!!
Wykonaj test Amslera.

 

  • Astygmatyzm

Powoduje zniekształcone lub zamazane widzenie. Występuje zazwyczaj razem z nadwzrocznością lub krótkowzrocznością.
W przypadku astygmatyzmu przednia część oka (rogówka) ma bardziej owalny (jak „jajko”) niż okrągły (jak „piłka”) kształt. Ponieważ powierzchnia oka ma tak nieregularny kształt, to padające na tylną część oka promienie światła nie mogą być prawidłowo skupiane. Powoduje to zniekształcone lub zamazane widzenie. Nawet najmniejszy astygmatyzm może wywoływać bóle głowy i zmęczenie. Do jego korekcji mogą służyć zarówno okulary, jak i soczewki kontaktowe. Kiedyś ze względu na unikalną budowę i kształt oka, soczewki kontaktowe nie mogły sprostać wymaganiom, jakie stawiała przed nimi korekcja astygmatyzmu. Dziś dzięki fascynującym postępom w technologii wytwarzania miękkich soczewek kontaktowych są one wspaniałą alternatywą dla wszystkich osób z astygmatyzmem.

 

  • Krótkowzroczność

Problemy z widzeniem z daleka.
Wada, która ujawnia się zazwyczaj przed 20 rokiem życia, w wieku szkolnym. W przypadku tej wady gałka oczna jest za długa lub rogówka za bardzo zakrzywiona. Wpadające do oka światło nie jest skupiane odpowiednio, co sprawia, że osoba z krótkowzrocznością nie widzi obiektów znajdujących się daleko. Mrużenie oczu podczas oglądania telewizji lub kłopoty z odczytaniem znaków drogowych lub tekstu na szkolnych tablicach to najbardziej typowe objawy krótkowzroczności.

 

  • Nadwzroczność

Problemy z widzeniem z bliska.
Wada trudna do wykrycia podczas szkolnych badań kontrolnych. W przypadku tej wady gałka oczna jest za krótka lub rogówka jest zbyt mało zakrzywiona. Ludzie z tą wadą najczęściej widzą doskonale obiekty znajdujące się w dalszej odległości, natomiast mają problemy z widzeniem przedmiotów znajdujących się blisko. U ponad połowy ludzi korekcja wzroku jest konieczna właśnie z powodu nadwzroczności.

 

  • Presbyopia (starczowzroczność)

Presbyopia (starczowzroczność) objawia się problemami z ostrym widzeniem przedmiotów znajdujących się w bliskiej odległości.
Wada pojawia się stopniowo po 40 roku życia. Wraz z wiekiem soczewka oka traci swoją elastyczność. Prowadzi to do coraz większych problemów z wyostrzaniem obrazu widzianego z bliska. Czytanie z wysiłkiem drobnego druku lub trudności z wykonywaniem czynności wymagających patrzenia z bliska to często pierwsze z objawów.
Do niedawna najlepszą formą korekcji starczowzroczności były tylko okulary. Teraz, najnowsze osiągnięcia technologii umożliwiły korekcję tej wady za pomocą dwuogniskowych miękkich soczewek kontaktowych. Soczewki te, zapewniają prawidłowe widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka. Jednak prawdziwym przełomem było wprowadzenie soczewki MultiLive z dodatkowym naprzemiennym efektem widzenia do dali i bliży. Soczewka ta zapewnia maksymalnie dobre widzenie bez nadmiernego obniżania poczucia kontrastu – czynnika decydującego o komforcie widzenia. Regularna kontrola wzroku pomoże Ci wykryć początki tej wady i zastosować odpowiednie sposoby korekcji.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.