Czy wiesz, że… ?

Czy wiesz, że luteina oraz kwasy tłuszczowe Ω (omega) 3 zmniejszają ryzyko zapadalności na AMD?

Luteina znajduje się w siatkówce oka i wraz z zeaksantyną mają działanie ochronne dla narządu wzroku. Luteina jako zmiatacz wolnych rodników neutralizuje ich destrukcyjne działanie, jednocześnie chroniąc nasz wzrok. Występuje w dużych ilościach w: warzywach o żółtym zabarwieniu (np. marchewka), cukinii, szpinaku oraz w żółtkach jaj kurzych.

Kwasy tłuszczowe omega 3  należą do grupy nienasyconych kwasów tłuszczowych. W rozlicznych badaniach wykazano, że dieta zawierająca te kwasy wpływa na zmniejszenie zapadalności na choroby układu sercowo-naczyniowego. Znajdują się one w dużych ilościach w: oleju z łososia, z wątroby dorsza (tran), z sardynek oraz oleju lnianym.
Co to jest AMD?

 

Czy wiesz, że oko może przetwarzać 36.000 bitów informacji na godzinę?

 

Czy wiesz, że raz zdiagnozowana wada wzroku może się zmienić?

Dlatego zaleca się przynajmniej jedną wizytę w roku u lekarza okulisty.
W szczególności dotyczy to dzieci, młodzieży, osób pracujących przed komputerem, osób powyżej 40 r.ż. oraz chorych na cukrzycę lub inne choroby metaboliczne. Przy zdiagnozowanych chorobach oczu warto zapytać się lekarza okulisty, kiedy powinna odbyć się kolejna wizyta.

 

Czy czytanie przy słabym świetle może uszkodzić wzrok?

Nie jest to prawdą. Czytanie czy wykonywanie czynności wymagających precyzji przy słabym oświetleniu może być niekomfortowe, lecz z pewnością nie jest bezpośrednią przyczyną uszkodzenia wzroku. Z czasem, gdy się starzejemy, do wykonywania tych samych czynności potrzebujemy lepszego oświetlenia.

 

Czy siedzenie zbyt blisko TV lub monitora jest szkodliwe dla oczu?

Zbyt bliskie siedzenie przy monitorze/TV będzie niekomfortowe. Z czasem, w szczególności gdy długo i często zajmuje się taką pozycję przy odbiorniku, może dochodzić do stopniowego zmęczenia się aparatu wzroku przez ciągłe wyostrzanie na blisko położone obiekty. Prowadzi to do bólów głowy, oczu, a nawet pojawienia lub pogłębienia się wad wzroku. Dlatego ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości, przyjmuje się trzykrotność przekątnej telewizora i  min. 40-50 cm od monitora.

 

Czy wiesz, że są na rynku soczewki zapewniające jednoczesne widzenie do bliży i dali?

 

Czy wiesz, że przeciętna osoba mruga oczami około 11.500 razy dziennie i około 4,2 milionów razy na rok?

 

Czy wiesz, że drżenie powiek jest głównie spowodowane przez noszenie nieodpowiednich okularów lub ich brak?!

 

Czy wiesz, że podczas całego życia Twoje oczy rejestrują 24 miliony obrazów otaczającego Cię świata?

 

Czy wiesz, że Sir Arthur Conan Doyle, twórca Sherlocka Holmesa, był okulistą?

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.