Artykuły

Zmień układ

Czym jest zespół suchego oka?


Zespół suchego oka to powszechny problem dotykający coraz większą liczbę osób, szczególnie w dobie rosnącej liczby godzin spędzonych przed ekranami komputerów i smartfonów. W niniejszym artykule przyjrzymy się, czym jest zespół suchego oka, jakie są jego przyczyny oraz objawy.

Zmiany w powiekach – które z nich mogą być niebezpieczne?


Czy kiedykolwiek dostrzegłeś niepokojące zmiany w swoich powiekach? Jeśli tak, prawdopodobnie zastanawiasz się, czy są one niegroźne, czy wręcz przeciwnie – mogą stanowić powód do niepokoju. W poniższym artykule przedstawiamy różne rodzaje zmian w powiekach, ich przyczyny oraz sposób postępowania w przypadku ich wystąpienia.

Pierścienie środrogówkowe i ich znaczenie w leczeniu stożka rogówki


Pierścienie śródrogówkowe stosowane są w korekcji wady wzroku generowanej w stożka rogówki. Jest to stan chorobowy, który występuje, gdy rogówka staje się ścieńczona i przybiera kształt stożka. Pierścienie śródrogówkowe mają za zadanie spłaszczyć rogówkę i zmniejszyć jej krzywiznę, co pozwala na poprawę widzenia. Z naszego wpisu dowiesz się, jakie jest znaczenie pierścieni w poprawie widzenia u osób ze stożkiem rogówki

Jak działa laser mikropulsowy?


Laseroterapia ma powszechne zastosowanie w okulistyce. Wynika to z faktu, że współczesna medycyna stale poszukuje innowacyjnych metod, dzięki którym leczenie będzie nie tylko skuteczniejsze i bardziej precyjne, ale także bardziej komfortowe i bezpieczniejsze dla pacjenta. Efektem tych działań jest wykorzystanie lasera mikropulsowego, który minimalizuje ryzyko pojawienia się skutków ubocznych działań operacyjnych. Z naszego wpisu dowiesz się, jak działa laser mikropulsowy.

Kiedy wykonuje się przeszczep rogówki?


Współczesna okulistyka daje liczne możliwości leczenia nawet najbardziej skomplikowanych schorzeń. Dość często są to interwencje chirurgiczne, a nawet postępowania transplantacyjne. Wśród tych ostatnich najczęściej wykonuje się przeszczepy rogówki. Z naszego wpisu dowiesz się, kiedy jest to konieczne.

Zaćma a jaskra – podstawowe różnice


Wśród wielu schorzeń okulistycznych dość często można usłyszeć o zaćmie i jaskrze. Są to poważne choroby, które mogą znacznie utrudnić widzenie, a nawet doprowadzić do utraty wzroku. Dowiedz się, czym się charakteryzują i poznaj podstawowe różnice pomiędzy jaskrą a zaćmą.

Kiedy mamy do czynienia z niedowidzeniem?


Prawidłowe widzenie to jeden z najważniejszych czynników wpływających na komfort życia. Niestety niekiedy zdarza się, że pojawiają się problemy ze wzrokiem, które znacznie utrudniają codzienną percepcję. Jednym z nich jest niedowidzenie. Z naszego wpisu dowiesz się, kiedy mamy z nim do czynienia.

Zastosowanie laseroterapii w okulistyce


W dzisiejszych czasach można skutecznie poradzić sobie z wieloma problemami ze wzrokiem, dzięki nowoczesnym metodom leczniczym. Jedną z nich, powszechnie stosowaną w wielu specjalizacjach medycznych jest laser. Z naszego wpisu dowiesz się, na czym polega laseroterapia i jakie jest jej zastosowanie w okulistyce.

Dlaczego mrugamy?


Mruganie jest odruchem fizjologicznym, który przebiega podświadomie. Na ogół nie zwracamy na niego uwagi i nie zastanawiamy się, jakie są jego przyczyny. Tymczasem ma on bardzo duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszych oczu. Poznaj najważniejsze wiadomości na temat mrugania i dowiedz się, dlaczego mrugamy.

Jak człowiek widzi kolory?


Piękno świata wynika m.in. z różnorodności barw. Wystarczy spojrzeć na łąkę pełną kwiatów, by dostrzec wspaniałą kolorystykę – od delikatnych pasteli po mocne, nasycone ubarwienie. Czy jednak zastanawialiście się kiedykolwiek, jak to jest możliwe, że dostrzegamy nie tylko intensywne kolory, ale możemy także rozróżniać niuanse pomiędzy nimi? W naszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i zdradzimy, jak człowiek widzi kolory.