Artykuły

Zmień układ

Czym jest Cross-linking?


Nowoczesna okulistyka dysponuje innowacyjnymi metodami leczniczymi, które hamują rozwój wielu chorób i przywracają pacjentom komfort życia. Jedną z nich jest zabieg Cross-linking, przeznaczony dla osób cierpiących na stożek rogówki. Dowiedz się, na czym polega ta metoda i jakie są wskazania do jej stosowania.

Masaż dróg łzowych (masaż Criglera)


Jest to w zasadzie masaż kanału łzowego, mający na celu jego otwarcie i prawidłowy przepływ łez.

Jak wykonać?

Przyłóż swój palec wskazujący do wewnętrznego kącika oka, tuż pod okiem, i przesuń palec w dół nad grzbietem kostnym, wzdłuż nosa, w kierunku nozdrzy. Palec trzeba odpowiednio dociskać do skóry, najlepiej aby skóra na twarzy dziecka była lekko blada po przesunięciu palca.

Jak rozpoznać nużeńca?


Wiele osób zmaga się z zaczerwienianiem i łzawieniem oczu. Przyczyn najczęściej poszukujemy w zanieczyszczeniu powietrza bądź też długotrwałej ekspozycji na światło emitowane przez ekrany komputerów i smartfornów. Tymczasem może się okazać, że niepokojące objawy mogą być wynikiem obecności pasożyta nazywanego nużeńcem. Dowiedz się, jak go rozpoznać.

Jak działają okulary progresywne?


Ludzie zmagają się z różnymi wadami wzroku. Dość często zdarza się także, że do pełnego komfortu widzenia potrzebują kilku par okularów. Jest to jednak niestety dość niewygodne. Aby uniknąć konieczności częstej zmiany okularów i pamiętania o noszeniu ze sobą wszystkich z nich, można zdecydować się na znacznie lepsze rozwiązanie, jakim są okulary progresywne. Dowiedz się, jaka jest zasada ich działania.

Jak działają okulary fotochromowe?


Wraz z nadejściem wiosny i lata zaczynamy myśleć o ochronie przeciwsłonecznej. I choć dotyczy ona głównie skóry, coraz więcej osób ma świadomość, że przed promieniowaniem UV należy chronić również wzrok. Niewielu już pamięta jednak o tym, że na promieniowanie ultrafioletowe, jak i nadmierne natężenie światła widzialnego narażony jest on również zimą. Z tego powodu warto pomyśleć o kompleksowej ochronie, jaką zapewniają odpowiednio dobrane okulary przeciwsłoneczne. Przeczytaj, jak działają okulary fotochromowe.

Czym różni się okulista od optometrysty?


Zacierające się litery w gazecie czy trudny do odczytania numer nadjeżdżającego autobusu to rzeczywistość dużej części społeczeństwa. Coraz więcej z nas ma problemy ze wzrokiem, co jest efektem spędzania czasu przed monitorami komputerów i ekranami smartfonów. Poszukujemy więc sposobów, aby poprawić widzenie i przywrócić sobie komfort życia. Mogą nam w tym pomóc przedstawiciele dwóch zawodów – okulista i optometrysta. Jakie są pomiędzy nimi różnice?

Kiedy udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę u okulisty?


Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów, powinniśmy zatem szczególnie o niego dbać. Niestety żyjemy w czasach, które sprzyjają wadom refrakcji. Co gorsza, coraz częściej dotyczą one także dzieci. Niezwykle ważna jest zatem profilaktyka, bowiem im wcześniej zostanie  wykryta wada, tym większe szanse na uniknięcie poważniejszych problemów ze wzrokiem w przyszłości. Z naszego artykułu dowiesz się, kiedy udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę u okulisty.

Jak prawidłowo czyścić okulary?


Godziny spędzane przed ekranem komputera czy smartfona powodują, że wiele osób boryka się z problemami ze wzrokiem. W związku z tym „okularnicy” to już tylko bohaterowie piosenki Agnieszki Osieckiej, ale coraz częściej także my sami. Okulary są zatem niezbędnym elementem naszego życia, który znacznie ułatwia funkcjonowanie. Jak prawidłowo czyścić okulary, aby zapewniały optymalne widzenie?

Co to jest atropina i kiedy się ją stosuje?


Wiele substancji wykorzystywanych w medycynie ma swoje źródło w naturze. Doskonałym przykładem jest atropina, która ma szerokie zastosowanie w kardiologii, anestezjologii czy okulistyce. Środek ten występuje naturalnie w wielu roślinach, głównie z rodziny psiankowatych –  w bieluniach, lelkach oraz w wilczej jagodzie. W naszym artykule przybliżymy działanie atropiny na ludzki organizm i wskażemy jej najczęstsze zastosowania. 

Rodzaje szkieł okularowych


Godziny spędzane przed telewizorem czy monitorem komputera sprawiają, że coraz więcej osób boryka się z problemami ze wzrokiem. Liczne wady wzroku (refrakcji) powodują konieczność wizyty w gabinecie okulistycznym, gdzie dobierane są odpowiednie metody korygowania wad. Najpopularniejszą z nich są w dalszym ciągu okulary. W dzisiejszych czasach nie trzeba się już martwić, że będą one szpecące i niewygodne. Mnogość rodzajów szkieł sprawia, że można je doskonale dobrać do potrzeb pacjenta i sprawić, że będzie się czuł w pełni komfortowo.