Artykuły

Zmień układ

Dlaczego mrugamy?


Mruganie jest odruchem fizjologicznym, który przebiega podświadomie. Na ogół nie zwracamy na niego uwagi i nie zastanawiamy się, jakie są jego przyczyny. Tymczasem ma on bardzo duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszych oczu. Poznaj najważniejsze wiadomości na temat mrugania i dowiedz się, dlaczego mrugamy.

Jak człowiek widzi kolory?


Piękno świata wynika m.in. z różnorodności barw. Wystarczy spojrzeć na łąkę pełną kwiatów, by dostrzec wspaniałą kolorystykę – od delikatnych pasteli po mocne, nasycone ubarwienie. Czy jednak zastanawialiście się kiedykolwiek, jak to jest możliwe, że dostrzegamy nie tylko intensywne kolory, ale możemy także rozróżniać niuanse pomiędzy nimi? W naszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i zdradzimy, jak człowiek widzi kolory.

Czy dieta może mieć wpływ na wzrok?


Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, który powinniśmy otoczyć szczególną troską. O ile na ogół zdajemy sobie sprawę z tego, że nie służy mu długie patrzenie w ekrany komputerów i smartfonów, o tyle nie zawsze jego kondycję wiążemy z właściwą dietą. Tymczasem jest ona jednym z ważniejszych czynników o kluczowym znaczeniu dla zdrowia oczu. Dowiedz się, jaki jest wpływ sposobu odżywiania na wzrok.

Jak i kiedy wynaleziono okulary?


Okulary stosowane do korekcji wad wzroku w dzisiejszych czasach nikogo już nie dziwią. Okularnicy to już nie tylko bohaterowie piosenki Agnieszki Osieckiej, ale duża część z nas. Zakładamy okulary, ponieważ poprawiają komfort życia i ułatwiają codzienne funkcjonowanie. I pewnie nikt z nas nie zastanawia się, jakie były ich początki. Zabierzemy Cię w podróż w czasie, dzięki czemu poznasz ciekawą historią okularów.

Na czym polega zaćma?


Soczewka to jeden z ważniejszych elementów układu optycznego oka. Znajduje się ona za tęczówką i jest współodpowiedzialna za tworzenie obrazów na siatkówce. Dzięki niej możliwe jest wyraźne widzenie bliży i dali. Niestety w wyniku kilku czynników może dojść do jej zmętnienia, które utrudnia lub uniemożliwia widzenie. Z naszego wpisu dowiesz się, na czym dokładnie polega zaćma.

Czy należy się bać laserowej operacji oka?


Wady wzroku, a także inne schorzenia oczu można w dzisiejszych czasach łatwo wyleczyć dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod. Jedną z nich jest laseroterapia, która zrewolucjonizowała okulistykę i dała pacjentom nowe możliwości na przywrócenie komfortu widzenia. Niestety wiele osób nie decyduje się na zastosowanie tej metody jedynie z obawy. Przeczytaj nasz wpis, a dowiesz się, na czym polega laserowa korekcja wady wzroku i czy należy się jej obawiać.

Ocena zeza i ruchomości gałek ocznych z użyciem automatycznego systemu Gazelab


Oczy to narząd zmysłu wzroku, a także centralny punkt twarzy, będący jednocześnie jej największą ozdobą. Nie dziwi więc fakt, że do ich zdrowia, a również i wyglądu przykładamy dużą wagę. Niestety czasem dosięgają je choroby, które zaburzają widzenie, a jednocześnie mogą być także problemem natury estetycznej. Jedną z nich jest zez. Na szczęście nowoczesna okulistyka oferuje innowacyjne metody diagnostyki i leczenia. Dowiedz się , jak wygląda ocena zeza i ruchomości gałek ocznych z użyciem automatycznego systemu Gazelab.

Jakie okulary wybrać do komputera?


Komputery i smartfony stały się nieodłączną częścią naszego życia. Służą już nie tylko do pracy i nauki, ale są także głównym źródłem rozrywki i sposobem spędzania wolnego czasu. Niestety w dłuższej perspektywie nie jest to korzystne dla naszego zdrowia, w szczególności zaś dla wzroku. Aby zapobiegać negatywnym skutkom wielogodzinnego patrzenia w ekrany, warto używać specjalnych okularów. Dowiedz się, jakie okulary wybrać do komputera.

Czym jest Cross-linking?


Nowoczesna okulistyka dysponuje innowacyjnymi metodami leczniczymi, które hamują rozwój wielu chorób i przywracają pacjentom komfort życia. Jedną z nich jest zabieg Cross-linking, przeznaczony dla osób cierpiących na stożek rogówki. Dowiedz się, na czym polega ta metoda i jakie są wskazania do jej stosowania.

Masaż dróg łzowych (masaż Criglera)


Jest to w zasadzie masaż kanału łzowego, mający na celu jego otwarcie i prawidłowy przepływ łez.

Jak wykonać?

Przyłóż swój palec wskazujący do wewnętrznego kącika oka, tuż pod okiem, i przesuń palec w dół nad grzbietem kostnym, wzdłuż nosa, w kierunku nozdrzy. Palec trzeba odpowiednio dociskać do skóry, najlepiej aby skóra na twarzy dziecka była lekko blada po przesunięciu palca.