Artykuły

Zmień układ

Zalety i wady stosowania soczewek kontaktowych


Ciągle wzrasta popularność soczewek kontaktowych jako metody korekcji wad refrakcji. Nic w tym dziwnego – soczewki mają dużo zalet i nierzadko są lepsze od okularów. Wielu pacjentów decyduje się na nie ze względów estetycznych. Soczewki kontaktowe są praktycznie niewidoczne, więc w żaden sposób nie wpływają na nasz wygląd. To szczególnie ważne, kiedy wybieramy się na różnego rodzaju uroczystości i nie chcemy, aby okulary zakłócały dokładnie przemyślaną stylizację. Jednak nie mniej istotne jest życie codzienne – niektóre osoby zwyczajnie źle czują się z okularami, a soczewki pozwalają im odzyskać swobodę i pewność siebie.

Dlaczego należy udać się do okulisty podczas ciąży?


Jedną z głównych przyczyn, dla których należy udać się do okulisty podczas ciąży, jest sprawdzenie, czy występujące schorzenia układu wzrokowego pozwolą na bezpieczny poród siłami natury. Jest to spowodowane faktem, że skurcze podczas drugiego etapu naturalnego porodu znacząco podnoszą ciśnienie wewnątrzgałkowe, a to z kolei może prowadzić do poważnych powikłań. Wśród nich znajduje się między innymi ryzyko odwarstwienia siatkówki i nawracające krwotoki do ciała szklistego. Na wizytę w szczególności powinny wybrać się kobiety cierpiące na:

Czym jest kontrast i kiedy się go stosuje?


Kontrast, a właściwie środek kontrastujący lub cieniujący, to płynna substancja chemiczna stosowana w badaniach obrazowych z użyciem promieniowania rentgenowskiego – wśród nich znajduje się tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, koronografia czy angiografia. Środki cieniujące pozytywnie najczęściej podawane są dożylnie lub doustnie. Mają zdolność pochłaniania promieniowania RTG bardziej niż tkanki ciała, dzięki czemu lepiej uwidaczniają obraz badanych narządów i ich struktur. Wyraźnie eksponują je na czarnym tle zdjęć rentgenowskich, co pozwala na szybszą oraz dokładniejszą diagnozę, a więc i sprawne wdrożenie leczenia.

Astygmatyzm – przyczyny


Spośród występujących wad wzroku, astygmatyzm jest jedną z najpowszechniejszych. Niewielki astygmatyzm, nie wymagający korekcji, to jest od 0,25 dioptrii, może mieć nawet dwie trzecie dorosłych osób. Astygmatyzm powyżej 0,50 dioptrii, czyli taki, który wpływa na komfort widzenia, ma około połowa dorosłych pacjentów, zaś powyżej 1,00 dioptrii, znacząco wpływający negatywnie na komfort widzenia, ma około jedna piąta pacjentów. Wada ta może towarzyszyć krótkowzroczności, nadwzroczności, może się też zmieniać wraz z wiekiem i stanem zdrowia pacjenta, jak również po urazach i w wyniku chorób.

Astygmatyzm – co to jest?


Astygmatyzm jest wadą wzroku występującą z mniejszym lub większym nasileniem u większości ludzi. Wada pomiędzy 0,25 a 0,50 dioptrii uznawana jest za wadę fizjologiczną i nie wymaga korekcji. Chociaż u niektórych osób nie wykorygowanie go może powodować bóle głowy i oczu (astenopię). Wada powyżej 0,50 dioptrii może wpływać na komfort widzenia, gdyż powoduje rozmazanie obrazu widzianego zarówno z bliska, jak i z daleka. Wada powyżej 1,00 dioptrii uznawana jest za istotną i wymaga dobrania odpowiedniej metody korekcji lub leczenia. Astygmatyzm, określany inaczej jako niezborność, może występować jako jedyna wada wzroku, bądź towarzyszyć krótkowzroczności lub nadwzroczności.

Jaskra – OCT z funkcją GDx,HRT i analizy komórek zwojowych


Diagnostyka jaskry na ogromne znaczenie dla właściwego wyboru metod leczenia. Wczesne wykrycie zmian w strukturach siatkówki i nerwu wzrokowego, nawet zanim pojawią się zaburzenia widzenia, może w wielu przypadkach uratować wzrok pacjenta. Z tego powodu także w trakcie badań okresowych, które każdy powinien wykonywać co najmniej raz na dwa lata, bada się ciśnienie śródgałkowe oraz dno oka. Jeśli okulista podejrzewa jakieś nieprawidłowości, powinien skierować pacjenta na bardziej szczegółowe badania.