Artykuły

Zmień układ

Cukrzycowy obrzęk plamki – leczenie iniekcjami antyVEGF


Cukrzyca to choroba cywilizacyjna. Dotyka ponad 5% populacji. Występująca w cukrzycy hiperglikemia, czyli podwyższony poziom cukru we krwi powoduje uszkodzenia wielu układów w organizmie chorego, a między innymi uszkodzenie drobnych naczyń krwionośnych w siatkówce oka, co prowadzi do retinopatii cukrzycowej. Innym powikłaniem cukrzycy jest cukrzycowy obrzęk plamki.

Wszczepy / soczewki fakijne – metoda korekcji wad wzroku, alternatywa do laserowej korekcji wzroku


Soczewki fakijne to nowa generacja soczewek, które pozwalają na korektę nawet bardzo dużej wady wzroku. Są alternatywą dla zabiegów laserowych i sposobem na wyeliminowanie potrzeby noszenia okularów bądź soczewek kontaktowych. Ich skuteczność obserwuje się w szerokim zakresie wad wzroku – w krótkowzroczności, nadwzroczności i przy astygmatyzmie.

Leczenie stożka rogówki – objawy, przyczyny [cross-linking, przeszczep]


Na schorzenie określane mianem stożka rogówki cierpi ok. 5 na 10 000 osób na świecie. W tej chorobie rogówka, która powinna przypominać kształtem wycinek kuli, stopniowo przybiera kształt stożka, na skutek ścieńczenia i uwypuklenia jej centralnej części. Zniekształcenie przedniego odcinka oka skutkuje zaburzeniami widzenia i może prowadzić do nieregularnego astygmatyzmu.

Ortokorekcja – soczewki ortokeratologiczne


Ortokorekcja, inaczej ortokeratologia, to metoda poprawy widzenia stosunkowo nowa i w Polsce jeszcze mało znana. Za tą trudną nazwą kryje się sposób na poprawę wady wzroku – krótkowzroczności – który jest niechirurgiczny, nieinwazyjny, odwracalny, skuteczny i prawie zupełnie nieuciążliwy. Soczewek ortokeratologicznych używa się bowiem… w nocy, podczas snu. Za to w dzień widzi się zupełnie normalnie, bez żadnych dodatkowych pomocy.

Soczewki kontaktowe w stożku rogówki


Stożek rogówki to schorzenie, które zwykle zaczyna się rozwijać u osób młodych w okresie dojrzewania. Jest to niezapalna degeneracyjna choroba rogówki, polegająca na ścieńczeniu jej istoty właściwej, co prowadzi do uwypuklenia szczytu i nieregularnego astygmatyzmu. Deformacja ma często charakter paracentralny i asymetryczny, zwykle dotyczy obu oczu, choć rzadko jest w obu oczach jednakowa.

Leczenie jaskry – objawy, przyczyny


Jaskra jest chorobą nerwu wzrokowego, polegającą na jego postępującym zaniku. Nie leczona prowadzi do całkowitej utraty wzroku, a ponieważ rzadko daje objawy we wczesnym stadium, bywa diagnozowana, kiedy na uratowanie prawidłowego widzenia szanse są już niewielkie. Warto zatem wiedzieć, jakie są przyczyny i czynniki ryzyka wystąpienia jaskry i przeprowadzać regularne badania profilaktyczne.

Leczenie niedowidzenia metodą VIVID Vision


Czy osiągnęliśmy przełom w leczeniu niedowidzenia i zeza? Wielu specjalistów zadaje sobie to pytanie i wygląda na to, że faktycznie, nowe metody terapii mogą przynieść nadzwyczajne rezultaty. A wszystko za sprawą technologii opracowanych dla rzeczywistości wirtualnej. Co ciekawe, zasada działania gogli VR jest podobna do tej wykorzystywanej w leczeniu farmakologicznym… tylko bez podawania leków.

Zez – rodzaje, objawy, leczenie


Osoba o zdrowych oczach patrzy w pożądanym kierunku, zawsze ustawiając oczy równolegle. Robi to bez udziału świadomości, a działanie takie umożliwia realizację zdolności widzenia obuocznego. Mechanika tej zdolności jest dość skomplikowana, gdyż patrząc na dany przedmiot, każde z oczu widzi go oddzielnie i przesyła do mózgu osobne, nieco różniące się obrazy. To mózg dokonuje scalenia ich w jeden, trójwymiarowy obraz, bazując na tym, że w siatkówce obu oczu uaktywnione zostały odpowiadające sobie receptory.