Artykuły

Zmień układ

Jak prawidłowo czyścić okulary?


Godziny spędzane przed ekranem komputera czy smartfona powodują, że wiele osób boryka się z problemami ze wzrokiem. W związku z tym “okularnicy” to już tylko bohaterowie piosenki Agnieszki Osieckiej, ale coraz częściej także my sami. Okulary są zatem niezbędnym elementem naszego życia, który znacznie ułatwia funkcjonowanie. Jak prawidłowo czyścić okulary, aby zapewniały optymalne widzenie?

Co to jest atropina i kiedy się ją stosuje?


Wiele substancji wykorzystywanych w medycynie ma swoje źródło w naturze. Doskonałym przykładem jest atropina, która ma szerokie zastosowanie w kardiologii, anestezjologii czy okulistyce. Środek ten występuje naturalnie w wielu roślinach, głównie z rodziny psiankowatych –  w bieluniach, lelkach oraz w wilczej jagodzie. W naszym artykule przybliżymy działanie atropiny na ludzki organizm i wskażemy jej najczęstsze zastosowania. 

Rodzaje szkieł okularowych


Godziny spędzane przed telewizorem czy monitorem komputera sprawiają, że coraz więcej osób boryka się z problemami ze wzrokiem. Liczne wady wzroku (refrakcji) powodują konieczność wizyty w gabinecie okulistycznym, gdzie dobierane są odpowiednie metody korygowania wad. Najpopularniejszą z nich są w dalszym ciągu okulary. W dzisiejszych czasach nie trzeba się już martwić, że będą one szpecące i niewygodne. Mnogość rodzajów szkieł sprawia, że można je doskonale dobrać do potrzeb pacjenta i sprawić, że będzie się czuł w pełni komfortowo.

Zalety i wady stosowania soczewek kontaktowych


Żyjemy w czasach, w których z powodu trybu życia zmagamy się z wadami wzroku. Jednocześnie liczy się dla nas wygląd zewnętrzny, a także wygoda i komfort. Z tego powodu coraz częściej zamiast tradycyjnych okularów, decydujemy się na soczewki kontaktowe. Jakie są ich największe zalety i wady?

Na czym polega odwarstwienie siatkówki oka?


Oko to precyzyjnie zbudowany narząd, na którego prawidłowe działanie składa się wiele elementów. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje siatkówka, ponieważ to właśnie ona pozwala na odbieranie bodźców wzrokowych. Wszelkie uszkodzenia tej struktury są zatem niezwykle groźne i wymagają jak najszybszego leczenia. Wśród nich za najgroźniejsze należy uznać odwarstwienie siatkówki.

Przyczyny światłowstrętu


Światłowstręt inaczej zwany fotofobią to nadwrażliwość oczu na światło. Powoduje on dyskomfort, a nawet ból oczu podczas kontaktu ze światłem – zarówno słonecznym, jak i sztucznym. Nie jest on samodzielnym schorzeniem, najczęściej towarzyszy bowiem innym chorobom. Jakie są przyczyny światłowstrętu?

Jak często powinniśmy odwiedzać okulistę?


Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, który pozwala nam na poznawanie świata. Nie ulega więc wątpliwości, że powinniśmy go otaczać szczególną troską. Niestety najczęściej odwiedzamy okulistę dopiero wtedy, kiedy z naszym wzrokiem dzieje się coś niedobrego. Czy jest to słuszne podejście, a może jednak warto by było zaplanować w swoim kalendarzu bardziej regularne wizyty?

Zalety i wady stosowania soczewek kontaktowych


Ciągle wzrasta popularność soczewek kontaktowych jako metody korekcji wad refrakcji. Nic w tym dziwnego – soczewki mają dużo zalet i nierzadko są lepsze od okularów. Wielu pacjentów decyduje się na nie ze względów estetycznych. Soczewki kontaktowe są praktycznie niewidoczne, więc w żaden sposób nie wpływają na nasz wygląd. To szczególnie ważne, kiedy wybieramy się na różnego rodzaju uroczystości i nie chcemy, aby okulary zakłócały dokładnie przemyślaną stylizację. Jednak nie mniej istotne jest życie codzienne – niektóre osoby zwyczajnie źle czują się z okularami, a soczewki pozwalają im odzyskać swobodę i pewność siebie.

Dlaczego należy udać się do okulisty podczas ciąży?


Jedną z głównych przyczyn, dla których należy udać się do okulisty podczas ciąży, jest sprawdzenie, czy występujące schorzenia układu wzrokowego pozwolą na bezpieczny poród siłami natury. Jest to spowodowane faktem, że skurcze podczas drugiego etapu naturalnego porodu znacząco podnoszą ciśnienie wewnątrzgałkowe, a to z kolei może prowadzić do poważnych powikłań. Wśród nich znajduje się między innymi ryzyko odwarstwienia siatkówki i nawracające krwotoki do ciała szklistego. Na wizytę w szczególności powinny wybrać się kobiety cierpiące na: