Artykuły

Zmień układ

Zalety i wady stosowania soczewek kontaktowych


Żyjemy w czasach, w których z powodu trybu życia zmagamy się z wadami wzroku. Jednocześnie liczy się dla nas wygląd zewnętrzny, a także wygoda i komfort. Z tego powodu coraz częściej zamiast tradycyjnych okularów, decydujemy się na soczewki kontaktowe. Jakie są ich największe zalety i wady?

Na czym polega odwarstwienie siatkówki oka?


Oko to precyzyjnie zbudowany narząd, na którego prawidłowe działanie składa się wiele elementów. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje siatkówka, ponieważ to właśnie ona pozwala na odbieranie bodźców wzrokowych. Wszelkie uszkodzenia tej struktury są zatem niezwykle groźne i wymagają jak najszybszego leczenia. Wśród nich za najgroźniejsze należy uznać odwarstwienie siatkówki.

Przyczyny światłowstrętu


Światłowstręt inaczej zwany fotofobią to nadwrażliwość oczu na światło. Powoduje on dyskomfort, a nawet ból oczu podczas kontaktu ze światłem – zarówno słonecznym, jak i sztucznym. Nie jest on samodzielnym schorzeniem, najczęściej towarzyszy bowiem innym chorobom. Jakie są przyczyny światłowstrętu?

Jak często powinniśmy odwiedzać okulistę?


Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, który pozwala nam na poznawanie świata. Nie ulega więc wątpliwości, że powinniśmy go otaczać szczególną troską. Niestety najczęściej odwiedzamy okulistę dopiero wtedy, kiedy z naszym wzrokiem dzieje się coś niedobrego. Czy jest to słuszne podejście, a może jednak warto by było zaplanować w swoim kalendarzu bardziej regularne wizyty?

Zalety i wady stosowania soczewek kontaktowych


Ciągle wzrasta popularność soczewek kontaktowych jako metody korekcji wad refrakcji. Nic w tym dziwnego – soczewki mają dużo zalet i nierzadko są lepsze od okularów. Wielu pacjentów decyduje się na nie ze względów estetycznych. Soczewki kontaktowe są praktycznie niewidoczne, więc w żaden sposób nie wpływają na nasz wygląd. To szczególnie ważne, kiedy wybieramy się na różnego rodzaju uroczystości i nie chcemy, aby okulary zakłócały dokładnie przemyślaną stylizację. Jednak nie mniej istotne jest życie codzienne – niektóre osoby zwyczajnie źle czują się z okularami, a soczewki pozwalają im odzyskać swobodę i pewność siebie.

Dlaczego należy udać się do okulisty podczas ciąży?


Jedną z głównych przyczyn, dla których należy udać się do okulisty podczas ciąży, jest sprawdzenie, czy występujące schorzenia układu wzrokowego pozwolą na bezpieczny poród siłami natury. Jest to spowodowane faktem, że skurcze podczas drugiego etapu naturalnego porodu znacząco podnoszą ciśnienie wewnątrzgałkowe, a to z kolei może prowadzić do poważnych powikłań. Wśród nich znajduje się między innymi ryzyko odwarstwienia siatkówki i nawracające krwotoki do ciała szklistego. Na wizytę w szczególności powinny wybrać się kobiety cierpiące na:

Czym jest kontrast i kiedy się go stosuje?


Kontrast, a właściwie środek kontrastujący lub cieniujący, to płynna substancja chemiczna stosowana w badaniach obrazowych z użyciem promieniowania rentgenowskiego – wśród nich znajduje się tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, koronografia czy angiografia. Środki cieniujące pozytywnie najczęściej podawane są dożylnie lub doustnie. Mają zdolność pochłaniania promieniowania RTG bardziej niż tkanki ciała, dzięki czemu lepiej uwidaczniają obraz badanych narządów i ich struktur. Wyraźnie eksponują je na czarnym tle zdjęć rentgenowskich, co pozwala na szybszą oraz dokładniejszą diagnozę, a więc i sprawne wdrożenie leczenia.