Typy soczewek kontaktowych


Spis treści


 Typy soczewek kontaktowych:

  • Soczewki kontaktowe miękkie sferyczne (konwencjonalne) wymieniane co roku. Zastosowanie: aphakia, anisometropia, hypermetropia, myopia w zależności od materiału geometrii oraz wykonania seryjnego lub indywidualnego.
  • Soczewki kontaktowe miękkie sferyczne kosmetyczne z wolną źrenicą (konwencjonalne) wymieniane co roku. Zastosowanie: anirydia, oczy pourazowe z ubytkami tęczówki, albinizm.
    • Soczewki są wykonywane indywidualne ze zdjęcia!
  • Soczewki kontaktowe miękkie sferyczne kosmetyczne z czarną źrenicą (konwencjonalne) wymieniane co roku. Zastosowanie: bielmo rogówki z ubytkami tęczówki, Phtysis bulbi oculi.
  • Soczewki kontaktowe miękkie sferyczne (planowej wymiany) wymieniane częściej co miesiąc dwa, trzy miesiące. Zastosowanie: anisometropia, hypermetropia, myopia w zależności od materiału geometrii oraz wykonania seryjnego lub indywidualnego.
  • Soczewki kontaktowe miękkie toryczne (konwencjonalne) wymieniane co roku. Zastosowanie: aphakia, anisometropia, hypermetropia, myopia połączona z astygmatyzmem.
  • Soczewki kontaktowe miękkie toryczne (planowej wymiany) wymieniane częściej co miesiąc dwa, trzy miesiące. Zastosowanie: anisometropia, hypermetropia, myopia.
  • Soczewki kontaktowe miękkie silikonowo – hydrożelowe (planowej wymiany) miesięcznej wymiany – idealne do leczenia amblyopii u dzieci spowodowanej anizometropią.
  • Soczewki kontaktowe twarde sferyczne z materiałów gazoprzepuszczalnych – wymiana co 2 lata, do korekcji wszystkich wad wzroku z wyjątkiem stożka rogówki i wysokich astygmatyzmów.
  • Soczewki kontaktowe twarde asferyczne z materiałów gazoprzepuszczalnych – wymiana co 2 lata, do korekcji wszystkich wad wzroku z wyjątkiem wysokich astygmatyzmów.
  • Soczewki kontaktowe twarde asferyczne keratoconiczne z materiałów gazoprzepuszczalnych – wymiana co 2 lata, do korekcji stożka rogówki.
  • Soczewki kontaktowe twarde keratoconiczne wielokrzywiznowe z materiałów gazoprzepuszczalnych – wymiana co 2 lata, do korekcji stożka rogówki.
  • Soczewki kontaktowe twarde keratoconiczne wielokrzywiznowe kwadrandowe z materiałów gazoprzepuszczalnych – wymiana co 2 lata, do korekcji stożka rogówki szczególnie zaawansowanych postaci oraz zwyrodnienia brzeżnego przeźroczystego; projektowane indywidualnie na podstawie topografii rogówki.
  • Soczewki kontaktowe twarde keratoconiczne wielokrzywiznowe kwadrandowe z materiałów gazoprzepuszczalnych – wymiana co 2 lata, do korekcji stożka rogówki szczególnie zaawansowanych postaci oraz zwyrodnienia brzeżnego przeźroczystego projektowane indywidualnie na podstawie topografii rogówki o centralnej asferycznej budowie stosowane w zespołach przewlekłych ubytków nabłonka.
  • Soczewki kontaktowe twarde tylno toryczne z materiałów gazoprzepuszczalnych – wymiana co 2 lata, do korekcji wysokich astygmatyzmów rogówkowych oraz oczu pourazowych po przeszczepach rogówki.
  • Soczewki kontaktowe twarde przednio toryczne z materiałów gazoprzepuszczalnych – wymiana co 2 lata, do korekcji wysokich astygmatyzmów wewnętrznych oraz oczu pourazowych po przeszczepach rogówki.
  • Soczewki kontaktowe twarde bitoryczne z materiałów gazoprzepuszczalnych – wymiana co 2 lata, do korekcji wysokich astygmatyzmów rogówkowych i wewnętrznych oraz oczu pourazowych po przeszczepach rogówki.
  • Soczewki kontaktowe twarde bitoryczne o skośnie skrzyżowanych osiach z materiałów gazoprzepuszczalnych – wymiana co 2 lata, do korekcji wysokich astygmatyzmów rogówkowych i wewnętrznych, w przypadkach leczenia amblyopii spowodowanej niezbornością wysokiego stopnia, po przeszczepach rogówki.
  • Soczewki twarde keratoconiczne bitoryczne o skośnie skrzyżowanych osiach projektowane indywidualnie do korekcji stożków rogówki o wysokim stopniu zaawansowania, pacjentów ze zwyrodnieniem brzeżnym przezroczystym.
  • Soczewki twarde o odwróconej geometrii do korekcji wad powstałych po operacjach korekcji wad wzroku metodą LASIK, LASEK, PRK, keratotomii, radialnej.
  • Soczewki twarde o odwróconej geometrii bitoryczne do korekcji wad powstałych po operacjach korekcji wad wzroku metodą LASIK, LASEK, PRK, keratotomii, radialnej oraz po keratoplastyce drążącej.
  • Soczewki MultiLive – wieloogniskowe pozwalające na korektę do dali i do bliży.

Czym różnią się soczewki kontaktowe twarde i miękkie?

Soczewki miękkie

W Polsce najbardziej popularnymi soczewkami do korekcji wad wzroku są soczewki miękkie. Umożliwiają one korekcję większości wad wzroku. Te produkowane przez renomowanych producentów są zwykle dobrze zaprojektowane. Obecnie standardem staje się zastosowanie materiałów silikonowo-hydrożelowych pozwalających osiągnąć bardzo wysoką transmisję tlenu przez soczewkę niezbędną dla zapewnienia prawidłowej fizjologii oka. Jak każdy produkt posiadają jednak wady: producenci ograniczają się zwykle do zapewnienia korekcji podstawowych wad wzroku i to w niepełnym zakresie. Dla zmniejszenia kosztów produkcji tworzą geometrie uniwersalne, które spełniają kryteria dopasowania u większości pacjentów. Niepodważalną zaletą soczewek miękkich jest szybka adaptacja do noszenia soczewek (od 20 minut do kilku dni). Soczewki te, choć o budowie „uniwersalnej” NIE MOGĄ BYĆ APLIKOWANE SAMODZIELNIE (dobierane samodzielnie do wady), nie można też samodzielnie zmieniać producenta soczewek nawet, jeśli podawane parametry krzywizny podstawy są jednakowe. Już od wielu lat przestała obowiązywać zasada budowy soczewki tylko o jednej krzywiźnie bazowej, a podane parametry na opakowaniu mają raczej charakter zwyczajowy i orientacyjny. Każda soczewka musi zatem zostać dopasowana przez okulistę, a zalecane terminy kontroli nie mogą być dłuższe niż 6 miesięcy.

Soczewki twarde

Soczewki twarde posiadają wiele zalet. Charakteryzują się najlepszą znaną optyką, wyrównującą wady wzroku. Dają dobre i stabilne widzenie nawet w bardzo skomplikowanych wadach. Przepuszczają bardzo dużą ilość tlenu, zapewniając dobrą fizjologię oku. Niezwykle rzadko dają powikłania w stosunki do soczewek miękkich. Jedynym mankamentem jest długi okres adaptacji, lecz po pewnym okresie czasu, dalsze użytkowanie nie powinno powodować żadnego dyskomfortu.

Soczewki kontaktowe wieloogniskowe twarde pozwalają na znacznie większy zakres korekcji wad wzroku jak również umożliwiają dopasowanie drugiego ogniska do bliży, uwalniając tym samym pacjentów od konieczności posiadania dwóch par okularów do dali i bliży.

Wszystkie soczewki są aplikowane (dobierane) w pełni wyposażonych gabinetach spełniających europejskie standardy. Centrum Mikrochirurgii Oka dysponuje topografią rogówki wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem do projektowania soczewek kontaktowych. Posiada własne zgłoszenie patentowe metody dopasowania soczewek kontaktowych torycznych. Pacjenci mają możliwość stałego kontaktu  telefonicznego z lekarzem kontaktologiem. Lekarze posiadają certyfikaty ukończenia kursów kontaktologicznych w kraju i za granicą. Szkolenia aktualizujące wiedzę medyczną i kontaktologiczną przeprowadzane są minimum 2 razy w roku.

Czy należy obawiać się noszenia soczewek kontaktowych twardych?

Wbrew popularnej opinii, soczewki kontaktowe twarde nie są czymś „gorszym” od soczewek kontaktowych miękkich. Prawidłowo dopasowane dają dobre, stabilne widzenie i nie pogarszają choroby. Nowoczesne soczewki kontaktowe twarde dopasowywane są na podstawie topografii rogówki, przy zastosowaniu specjalnego oprogramowania. Pozwalają na bardzo dobre dopasowanie do rogówki i w znacznym stopniu poprawiają komfort noszenia w stosunku do tradycyjnych soczewek kontaktowych twardych. Zwykle można nosić je bez ograniczeń w ciągu dnia nawet przez dziesiątki lat.

Należy co 6 miesięcy (o ile lekarz nie zaleci częściej) badać stan soczewek oka i topografię rogówki. Taka kontrola pozwala uniknąć wielu poważnych problemów, których pacjent może sam nie zaobserwować. Stały rozwój technologii umożliwia dokładniejsze wyrównanie wad wzroku niemożliwych do korekcji w starszych konstrukcjach soczewek. Tolerancja soczewek zależy od wielu czynników, które w miarę możliwości technicznych powinny być przy każdej wymianie soczewek eliminowane.

Naczelną zasadą przy aplikacji soczewek w przypadku stożka rogówki nie jest jednak zapewnienie maksymalnego widzenia, a ochrony delikatnego nabłonka rogówki w okolicy szczytu stożka. Jak wielu autorów sądzi, właśnie takie postępowanie może ograniczyć powstanie wielu powikłań tej uciążliwej choroby. W naszym ośrodku opracowano unikatową metodę dopasowania soczewek kontaktowych twardych. Metoda ta została opisana i opublikowana w Niemczech.

Miękkie silikonowo-hydrożelowe soczewki kontaktowe

Dla osób aktywnie spędzających czas, uprawiających sporty, lubiących podróżować w ekstremalnych warunkach idealnym rozwiązaniem będą soczewki z materiałów silikonowo-hydrożelowych, które umożliwiają nieprzerwane noszenie soczewek przez 24h/dobę.

Soczewki hybrydowe ClearKone

Soczewki hybrydowe są niezwykle technicznie zaawansowanym produktem. Łączą w sobie zalety doskonałych własności optycznych soczewek twardych i komfort noszenia soczewek miękkich. Mają też wady – są delikatne oraz wymagają bezwzględnego przestrzegania terminów kontroli okulistycznej!

Soczewki wieloogniskowe

Soczewki wieloogniskowe (miękkie i twarde) są wspaniałą alternatywą również dla osób, które ukończyły 40 rok życia i wymagają dodatkowej korekcji wady wzroku. Pozwalają na niczym nieskrępowane widzenie do dali i bliży bez okularów! Są one indywidualnie projektowane i dopasowywane do każdego pacjenta.


Dobór soczewek
Ceny soczewek (rozwiń po szczegóły)
od 500,00 zł
  • Soczewki twarde
  • Soczewki hybrydowa
  • Soczewki skleralne i miniskleralne
  • Soczewka protetyczna
    • miękka
    • twarda

Istnieje możliwość uzyskania częściowej refundacji NFZ na soczewki.

Soczewki wykonywane na indywidualne zamówienie. Ceny mają charakter orientacyjny, różnią się w zależności od kształtu rogówki, użytych materiałów i wady wzroku.

Dobór soczewek miękkich - lek. Piotr Jaworski
270,00 zł

Dobór soczewek miękkich na jedno lub oboje w zależności od wskazań lekarskich.

Dobór soczewek sferycznych, tj. u osób niewymagających korekcji astygmatyzmu (typu wady wzroku).

Dobór przeprowadzony przez dr Piotra Jaworskiego.

Dobór soczewek miękkich - lekarz
220,00 zł

Dobór soczewek miękkich na jedno lub oboje w zależności od wskazań lekarskich.

Dobór soczewek sferycznych, tj. u osób niewymagających korekcji astygmatyzmu (typu wady wzroku).

Dobór przeprowadzony przez lekarza za wyjątkiem dr Piotra Jaworskiego.

Dobór soczewek miękkich - optometrysta
120,00 zł

Dobór soczewek miękkich na jedno lub oboje w zależności od wskazań lekarskich.

Dobór soczewek sferycznych, tj. u osób niewymagających korekcji astygmatyzmu (typu wady wzroku).

Dobór przeprowadzony przez optometrystę.

Dobór soczewek miękkich torycznych - lek. Piotr Jaworski
290,00 zł

Dobór soczewek miękkich na jedno lub oboje w zależności od wskazań lekarskich.

Dobór soczewek torycznych, tj. u osób wymagających korekcji astygmatyzmu (typu wady wzroku).

Dobór przeprowadzony przez dr Piotra Jaworskiego.

Wydruk mapy rogówki na życzenie pacjenta - dodatkowo 50 PLN.

Dobór soczewek miękkich torycznych - lekarz
240,00 zł

Dobór soczewek miękkich na jedno lub oboje w zależności od wskazań lekarskich.

Dobór soczewek torycznych, tj. u osób wymagających korekcji astygmatyzmu (typu wady wzroku).

Dobór przeprowadzony przez lekarza za wyjątkiem dr Piotra Jaworskiego.

Wydruk mapy rogówki na życzenie pacjenta - dodatkowo 50 PLN.

Dobór soczewek miękkich torycznych - optometrysta
140,00 zł

Dobór soczewek miękkich na jedno lub oboje w zależności od wskazań lekarskich.

Dobór soczewek torycznych, tj. u osób wymagających korekcji astygmatyzmu (typu wady wzroku).

Dobór przeprowadzony przez optometrystę.

Wydruk mapy rogówki na życzenie pacjenta - dodatkowo 50 PLN.

Dobór soczewek miękkich progresywnych - lek. Piotr Jaworski
300,00 zł

Dobór soczewek miękkich progresywnych na jedno lub oboje w zależności od wskazań lekarskich.

Dobór soczewek progresywnych, tj. u osób wymagających korekcji do patrzenia do bliży. Soczewki pozwalają na widzenia do bliży oraz dali.

Dobór przeprowadzony przez dr Piotra Jaworskiego.

Dobór soczewek miękkich progresywnych - lekarz
250,00 zł

Dobór soczewek miękkich progresywnych na jedno lub oboje w zależności od wskazań lekarskich.

Dobór soczewek progresywnych, tj. u osób wymagających korekcji do patrzenia do bliży. Soczewki pozwalają na widzenia do bliży oraz dali.

Dobór przeprowadzony przez lekarza za wyjątkiem dr Piotra Jaworskiego.

Dobór soczewek miękkich progresywnych - optometrysta
150,00 zł

Dobór soczewek miękkich progresywnych na jedno lub oboje w zależności od wskazań lekarskich.

Dobór soczewek progresywnych, tj. u osób wymagających korekcji do patrzenia do bliży. Soczewki pozwalają na widzenia do bliży oraz dali.

Dobór przeprowadzony przez optometrystę.

Dobór soczewek twardych sferycznych - lek. Piotr Jaworski
350,00 zł

Dobór soczewek twardych (stabilnokształtnych) na jedno lub oboje w zależności od wskazań lekarskich.

Dobór soczewek sferycznych, tj. u osób niewymagających korekcji astygmatyzmu (typu wady wzroku).

Dobór przeprowadzony przez dr Piotra Jaworskiego.

Wydruk mapy rogówki na życzenie pacjenta - dodatkowo 50 PLN

Dobór soczewek twardych sferycznych - lekarz
300,00 zł

Dobór soczewek twardych (stabilnokształtnych) na jedno lub oboje w zależności od wskazań lekarskich.

Dobór soczewek sferycznych, tj. u osób niewymagających korekcji astygmatyzmu (typu wady wzroku).

Dobór przeprowadzony przez lekarza za wyjątkiem dr Piotra Jaworskiego.

Wydruk mapy rogówki na życzenie pacjenta - dodatkowo 50 PLN

 

Dobór soczewek twardych sferycznych - optometrysta
150,00 zł

Dobór soczewek twardych (stabilnokształtnych) na jedno lub oboje w zależności od wskazań lekarskich.

Dobór soczewek sferycznych, tj. u osób niewymagających korekcji astygmatyzmu (typu wady wzroku).

Wydruk mapy rogówki na życzenie pacjenta - dodatkowo 50 PLN

Dobór przeprowadzony przez optometrystę.

Dobór soczewek twardych torycznych - lek. Piotr Jaworski
400,00 zł

Dobór soczewek twardych (stabilnokształtnych) na jedno lub oboje w zależności od wskazań lekarskich.

Dobór soczewek torycznych, tj. u osób wymagających korekcji astygmatyzmu (typu wady wzroku).

Dobór przeprowadzony przez dr Piotra Jaworskiego.

Wydruk mapy rogówki na życzenie pacjenta - dodatkowo 50 PLN.

Dobór soczewek twardych torycznych - lekarz
350,00 zł

Dobór soczewek twardych (stabilnokształtnych) na jedno lub oboje w zależności od wskazań lekarskich.

Dobór soczewek torycznych, tj. u osób wymagających korekcji astygmatyzmu (typu wady wzroku).

Dobór przeprowadzony przez lekarza za wyjątkiem dr Piotra Jaworskiego.

Wydruk mapy rogówki na życzenie pacjenta - dodatkowo 50 PLN.

Dobór soczewek twardych torycznych - optometrysta
250,00 zł

Dobór soczewek twardych (stabilnokształtnych) na jedno lub oboje w zależności od wskazań lekarskich.

Dobór soczewek torycznych, tj. u osób wymagających korekcji astygmatyzmu (typu wady wzroku).

Wydruk mapy rogówki na życzenie pacjenta - dodatkowo 50 PLN.

Dobór przeprowadzony przez optometrystę.

Dobór soczewek twardych u dzieci - lek. Piotr Jaworski
400,00 zł

Dobór soczewek na jedno lub oboje w zależności od wskazań lekarskich.

Dobór przeprowadzony przez dr Piotra Jaworskiego.

Wydruk mapy rogówki na życzenie pacjenta - dodatkowo 50 PLN

Dobór soczewek twardych u dzieci - lekarz
300,00 zł

Dobór soczewek na jedno lub oboje w zależności od wskazań lekarskich.

Dobór przeprowadzony przez lekarza za wyjątkiem dr Piotra Jaworskiego.

Wydruk mapy rogówki na życzenie pacjenta - dodatkowo 50 PLN

Dobór soczewek miękkich rocznych i miękkich protetycznych - lek. Piotr Jaworski
400,00 zł

Dobór soczewek na jedno lub oboje w zależności od wskazań lekarskich.

Dobór przeprowadzony przez dr Piotra Jaworskiego.

Dobór soczewek miękkich rocznych i miękkich protetycznych - lekarz
300,00 zł

Dobór soczewek na jedno lub oboje w zależności od wskazań lekarskich.

Dobór przeprowadzony przez lekarza za wyjątkiem dr Piotra Jaworskiego.

Dobór soczewek ortokorekcyjnych (korekcja wady wzroku nocą) - lek. Piotr Jaworski
350,00 zł

Dobór soczewek na jedno lub oboje w zależności od wskazań lekarskich.

Dobór przeprowadzony przez dr Piotra Jaworskiego.

Soczewki ortokorekcyjne pozwalają na korekcję krótkowzroczności i hamowanie jej postępu. Soczewki nosi się wyłącznie w nocy. W ciągu dnia widzi się wyraźnie bez żadnej korekcji.

Badanie jest bezpłatne w sytuacji zapłaty zaliczki w dniu doboru.

Dobór soczewek ortokorekcyjnych (korekcja wady wzroku nocą) - lekarz
300,00 zł

Dobór soczewek na jedno lub oboje w zależności od wskazań lekarskich.

Dobór przeprowadzony przez lekarza za wyjątkiem dr Piotra Jaworskiego.

Soczewki ortokorekcyjne pozwalają na korekcję krótkowzroczności i hamowanie jej postępu. Soczewki nosi się wyłącznie w nocy. W ciągu dnia widzi się wyraźnie bez żadnej korekcji.

Badanie jest bezpłatne w sytuacji zapłaty zaliczki w dniu doboru.

Dobór soczewek ortokorekcyjnych (korekcja wady wzroku nocą) - optometrysta
200,00 zł

Dobór soczewek na jedno lub oboje w zależności od wskazań lekarskich.

Dobór przeprowadzony przez optometrystę.

Soczewki ortokorekcyjne pozwalają na korekcję krótkowzroczności i hamowanie jej postępu. Soczewki nosi się wyłącznie w nocy. W ciągu dnia widzi się wyraźnie bez żadnej korekcji.

Badanie jest bezpłatne w sytuacji zapłaty zaliczki w dniu doboru.

Kontrola ortosoczewek - lek. Piotr Jaworski
150,00 zł

Kontrola przeprowadzana w trakcie stosowania soczewek ortokorekcyjnych.

Wizyta przeprowadzona przez:

  • lek. Piotra Jaworskiego kosztuje 150 zł
  • dr Marcina Jaworskiego kosztuje 50 zł
  • optometrystę jest bezpłatna
Kontrola ortosoczewek - dr Marcin Jaworski
50,00 zł

Kontrola przeprowadzana w trakcie stosowania soczewek ortokorekcyjnych.

Wizyta przeprowadzona przez:

  • lek. Piotra Jaworskiego kosztuje 150 zł
  • dr Marcina Jaworskiego kosztuje 50 zł
  • optometrystę jest bezpłatna
Kontrola ortosoczewek - ortoptysta
0,00 zł

 

Kontrola przeprowadzana w trakcie stosowania soczewek ortokorekcyjnych.

Wizyta przeprowadzona przez:

  • lek. Piotra Jaworskiego kosztuje 150 zł
  • dr Marcina Jaworskiego kosztuje 50 zł
  • optometrystę jest bezpłatna

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.