Terapia widzenia

Terapia widzenia nazywana również rehabilitacją wzrokową ma na celu poprawę umiejętności i zdolności wzrokowych, a tym samym wpływa na komfort widzenia. Może być stosowana zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Polega ona na wykształceniu lub usprawnieniu umiejętności prawidłowego widzenia, dzięki zastosowaniu różnorodnych technik i systematycznych ćwiczeń wzrokowych.

Terapia widzenia to w pełni zindywidualizowany program leczenia mający na celu poprawę i wzmocnienie umiejętności wzrokowych oraz przeszkolenie układu wzrokowego w zakresie interpretacji bodźców wzrokowych z większą dokładnością i łatwością. Rehabilitacja wzrokowa poprawia komunikację mózg-oko, a tym samym wpływa na sprawne działanie układu wzrokowego.

 

W jakich schorzeniach pomaga terapia widzenia?

Terapia widzenia może być przydatna w leczeniu następujących schorzeń:

  • niedowidzenie,
  • zez,
  • podwójne widzenie,
  • trudności z koncentracją,
  • zmęczenie oczu,
  • percepcja głębi i problemy z widzeniem 3D (przestrzennym),
  • trudności z koordynacją ręka-oko,
  • problemy z percepcją wzrokową i przetwarzaniem.

 

Jak przebiega terapia widzenia?

Terapia wzroku polega na spersonalizowanych ćwiczeniach powtarzanych regularnie. Mogą one przebiegać z wykorzystaniem soczewek, filtrów i innego sprzętu, mających na celu rozwijanie umiejętności wzrokowych i efektywne przetwarzanie informacji z układu wzrokowego. W ostatnich latach zaawansowane technologie i nowe terapie komputerowe sprawiły, że tradycyjne ćwiczenia z zakresu terapii wzroku stały się zabawnymi, wciągającymi i interaktywnymi zajęciami, co jest atrakcyjne nie tylko dla dzieci, ale także dla osób dorosłych.

Do najnowocześniejszych metod terapii widzenia należą:

  • VIVID VisionVIVID Vision jest to metoda rehabilitacji wzrokowej wykorzystująca wirtualną rzeczywistość do śledzenia ruchu w przestrzeni fizycznej i wirtualnej. Ćwiczenia wizualno – sensoryczne przebiegają z użyciem komputera, gogli VR, sensorów śledzących i kontrolerów. Rehabilitacja polega na stworzeniu trójwymiarowej rzeczywistości wirtualnej, którą następnie dzieli się na dwa rodzaje elementów przeznaczonych osobno lub częściowo wspólnie dla oka lewego i prawego. Obraz przeznaczony dla oka słabszego jest dobrze naświetlony, podczas gdy obraz dla oka silniejszego jest ciemniejszy. Przyciemnienie ustawia się indywidualnie do potrzeb danego pacjenta. Podczas ćwiczeń obserwuje on oba obrazy, a jego ośrodek wzroku w mózgu łączy je w spójną całość. Stopniowo jasność obydwu obrazów jest wyrównywana, a po serii ćwiczeń pacjent widzi połączone obrazy w pełni przestrzennie.
  • Remmed, czyli domowa terapia wzroku – terapię tą metodą stosuje się z użyciem kompatybilnego sprzętu. Jednym z jego przykładów są gogle VR polskiej firmy Remmed. Innowacyjność tego sprzętu polega na tym, że daje on możliwość terapii niedowidzenia w warunkach domowych. Jest to duże udogodnienie dla pacjentów, nie muszą oni bowiem rezerwować sobie czasu na wizytę u okulisty. Domowa terapia wzroku w wirtualnej rzeczywistości wymaga niewielu wizyt stacjonarnych, ponieważ pacjent cały czas znajduje się pod opieką specjalisty, który używa panelu online do zdalnej regulacji ćwiczeń na podstawie stanu pacjenta i jego postępów w terapii. System Remmed sprawdza się najlepiej w leczeniu zaburzeń widzenia u dzieci. Jest to rehabilitacja poprzez zabawę, dlatego też mali pacjenci chętnie biorą w niej udział. Okulary VR kreują wirtualną rzeczywistość. Dzieje się tak za sprawą dwóch ekranów, które stwarzają wrażenie trójwymiarowego obrazu. Zastosowano w nich czujniki ruchu i położenia, co sprawia, że widziany przez pacjenta obraz dostosowuje się do ruchów głowy i całego ciała, a także do zmian prędkości.