Ortokorekcja (soczewki na noc)

Ortokorekcja – metoda korekcji wady wzroku poprzez noszenie specjalnych soczewek podczas snu, hamuje rozwój krótkowzroczności u dzieci.

Najnowszą formą korekcji krótkowzroczności jest ortokorekcja wady wzroku. Pozwala ona wyrównać krótkowzroczność i astygmatyzm, dzięki soczewkom kontaktowym twardym (stabilnokształtnym) zakładanym tylko na noc! Widzi się dobrze zarówno w soczewkach, jak i bez nich! Jest to metoda korekcji krótkowzroczności szczególnie ważna w przypadku osób prowadzących aktywny tryb życia, uprawiających sporty, zwłaszcza wodne. Zalecana szczególnie dla osób, których wykonywana praca nie pozwala na inną formę korekcji (służby mundurowe: policjanci, strażacy, żołnierze, służby specjalne oraz górnicy, piloci, itd.). Ortokorekcję stosuje się u dzieci, u których rozwija się krótkowzroczność. Jest to jedna z niewielu metod, potwierdzona wieloma badaniami klinicznymi, która skutecznie hamuje lub znacząco spowalnia dalszy rozwój krótkowzroczności.

Jest to udokumentowana bezpieczna metoda hamowania postępu krótkowzroczności u dzieci i dorosłych.

Zakres zastosowania ortokorekcji (ma charakter orientacyjny, wartości zależą również od krzywizny rogówki zbadanej na topografii rogówki):

  • Od 0 do -6.00 D sferycznych
  • Od 0 do -2.50 D astygmatyzmu rogówkowego prostego
  • Od 0 do -0.75 D astygmatyzmu rogówkowego odwrotnego
  • Starczonowzroczność (prezbyopia)

Na rynku od niedawna są dostępne toryczne soczewki ortokorekcyjne umożliwiające stabilną korekcję krótkowzroczność również u osób ze znacznym astygmatyzem.

Jak działają soczewki ortokorekcyjne?

Soczewki zakłada się przed snem (w nocy lub w ciągu dnia w przypadku pracy zmianowej). Soczewki te przez delikatny ucisk powodują zmianę promieni centralnych rogówki, tym samym korygując krótkowzroczność i astygmatyzm. Metoda ta jest w pełni odwracalna, to znaczy po zaprzestaniu jej stosowania powracamy do punktu wyjścia.

Soczewki dopasowywane są przy pomocy specjalistycznego oprogramowania i nowoczesnego wideokeratografu (topografu rogówki) o wysokiej rozdzielczości.

Korekcja pojawia się już po pierwszej przespanej nocy w soczewkach, po kilku nocach zwykle osiąga pełną zaprojektowaną wartość. Przy mniejszych wadach wzroku i po uzyskaniu stabilnej korekcji soczewki mogą być stosowane co drugą noc. Lekarz prowadzący poinformuje o takiej możliwości.

Kontrole podczas stosowania soczewek

W trakcie stosowania ortosoczewek, tak samo jak przypadku każdego typu soczewki, wymagane są stałe kontrole okulistyczne. Podczas nich bada się stabilność korekcji wady wzroku, ostrość widzenia oraz stan oczu. Pierwsza kontrola odbywa się dzień po pierwszym zastosowaniu soczewek, następnie tydzień po i miesiąc po. Kolejne kontrole odbywają się co 6 miesięcy, chyba że lekarz zalecił inaczej. Ortosoczewki zwykle wystarczają na 2 lata użytkowania. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ortokorekcji umów wizytę z lekarzem specjalistą.



Ortokorekcja
Ortokorekcja (soczewka sferyczna)
1300,00 zł

Ortokorekcja myopii (krótkowzroczności u dzieci i dorosłych); obejmuje pakiet wizyt u optometrysty i koszt soczewek.

Dotyczy soczewki o projekcie sferycznym.

Ortokorekcja (soczewka toryczna)
1400,00 zł

Ortokorekcja myopii (krótkowzroczności u dzieci i dorosłych); obejmuje pakiet wizyt u optometrysty i koszt soczewek.

Dotyczy soczewki o projekcie torycznym.

Kontrola ortosoczewek

Kontrola przeprowadzana w trakcie stosowania soczewek ortokorekcyjnych.

Wizyta przeprowadzona przez:

  • lek. Piotra Jaworskiego kosztuje 150 zł
  • dr Marcina Jaworskiego kosztuje 50 zł
  • optometrystę jest bezpłatna

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.