Test Amslera

Test Amslera został opracowany w 1947 roku przez szwajcarskiego okulistę – Marca Amslera. Jako pierwszy zaproponował on specjalną siatkę, dzięki której w prosty sposób można przeprowadzić ocenę widzenia w obrębie dołka środkowego siatkówki. Dzięki temu możliwe jest wykrycie i monitorowanie martwego punktu lub też wszelkich ograniczeń pola widzenia spowodowanych m.in. zaburzeniami powiek.

Test Amslera to siatka składająca się z kwadratów o boku 0,5 cm, które tworzą większy kwadrat o wymiarach 10 cm na 10 cm. Ocenia on 10 stopni widzenia od punktu ogniskowego. Co istotne, test Amslera może wykonać każdy we własnym zakresie. Szczególnie polecany jest osobom po 50 roku życia. gdyż we własnym zakresie pacjent jest w stanie kontrolować swój wzrok.

 

Jak prawidłowo wykonać test Amslera

  • Jeśli korzystasz z okularów do czytania – załóż je.
  • Test należy wykonać w dobrze oświetlonym pomieszczeniu w odległości 40 cm od twarzy.
  • Zasłoń jedno oko, a drugim patrz w centralny punkt siatki (czarny kwadrat).
  • Koncentruj wzrok wyłącznie na środkowym punkcie.
  • Nie odrywając oka od centralnego punktu (czarny kwadrat) oceń, czy wszystkie linie, które widzisz są liniami prostymi, czy wszystkie kwadraty mają taki sam wymiar.
  • Wykonaj test dla każdego oka oddzielnie.

Jeśli zauważyłaś/eś ubytki obrazu, krzywe linie lub nierówne kwadraty zgłoś się natychmiast do lekarza okulisty!!!
Określ dokładnie lekarzowi okuliście jakiego typu zmianę/y widziałaś/eś. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej umów wizytę z lekarzem specjalistą.

src=https://okulista.pl/wp-content/uploads/Group_485.png

Pobierz do druku (wersja biało-czarna)

Pobierz do druku (wersja czarno-biała)

 

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.