Badanie Pentacam

Precyzyjne badanie przedniego odcinka oka urządzeniem Pentacam

Badanie urządzeniem Pentacam firmy Oculus jest to wysoce specjalistyczną analizą przedniego odcinka oka. W środowisku okulistów sprzęt ten uznawany jest za niedościgniony pod względem dokładności. Pozwala na wykonanie precyzyjnych pomiarów grubości (pachymetrii) i krzywizny (keratometrii) rogówki, a także głębokości komory przedniej, tworząc trójwymiarowy obraz przedniego odcinka oka. Ponadto pozwala na ocenę stopnia zmętnienia soczewki (densytometrii).

Aparat Pentacam jest urządzeniem diagnostycznym do badań przeprowadzanych:

Podstawą działania Pentacam jest obrotowa kamera Scheimpfluga, która pozwala na analizę przedniego odcinka oka z wcześniej nieosiągalną dokładnością. Technika Scheimpfluga z niezwykłą precyzją obrazuje struktury oka od przedniej powierzchni rogówki do tylnej torebki soczewki. Najważniejszymi zaletami procesu obrazowania rotacyjnego jest możliwość bardzo dokładnego pomiaru rogówki, korekcja względem ruchów oka, wygoda pacjenta i bardzo krótki czas badania. Kompletny obraz o maksymalnej rozdzielczości uzyskiwany jest w czasie nie dłuższym niż dwie sekundy. Ewentualne ruchy gałki ocznej podczas pomiaru są korygowane poprzez system cyfrowego śledzenia oka. Pentacam mierzy i analizuje do 138 000 rzeczywistych punktów, aby zagwarantować jak najdokładniejszy obraz i ocenę oka. Optomed posiada najwyższy model Pentacam AXL, który ułatwia diagnostykę naszych pacjentów oraz dobieranie soczewek wszczepianych do oka czy soczewek nagałkowych, w tym soczewek twardych, miękkich, hybrydowych oraz ortokorekcyjnych korygujących wadę nocą.

Pentacam AXL pozwala uzyskać następujące dane:

  • mapy topograficzne przedniej i tylnej powierzchni rogówki (wczesna diagnostyka stożka rogówki i ekstazji rogówki),
  • pachymetrię rogówkową od rąbka do rąbka,
  • trójwymiarową analizę komory: mapę przedniej komory, kąt przesączania komory, objętość komory; pozwala na analizę stopnia zamknięcia kąta w jaskrze i monitorowanie jej przebiegu po zabiegach laserowych, np. irydotomii laserowej (IRT),
  • gęstość soczewki, stopień zaawansowania zaćmy (klasyfikacja PND) – ilościową ocenę przepuszczalności świetlnej krystalicznej części rogówki i sztucznych soczewek wewnątrzgałkowych,
  • tomografię 3D odcinka przedniego oka,
  • dokładne obliczenia sztucznych soczewek wewnątrzgałkowych w szczególności dla pacjentów po zabiegach korekcji laserowej, np. LASIK, LASEK, PRK i RK.

Ponadto urządzenie umożliwia precyzyjne projektowanie soczewek kontaktowych.