Jak człowiek widzi kolory?

Jak człowiek widzi kolory?


Piękno świata wynika m.in. z różnorodności barw. Wystarczy spojrzeć na łąkę pełną kwiatów, by dostrzec wspaniałą kolorystykę – od delikatnych pasteli po mocne, nasycone ubarwienie. Czy jednak zastanawialiście się kiedykolwiek, jak to jest możliwe, że dostrzegamy nie tylko intensywne kolory, ale możemy także rozróżniać niuanse pomiędzy nimi? W naszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i zdradzimy, jak człowiek widzi kolory.

Światłoczułe czopki

Ludzkie oko to jeden z najbardziej skomplikowanych narządów, z pewnością warto więc poznać ciekawostki dotyczące funkcjonowania wzroku. Prawidłowe widzenie jest możliwe dzięki współdziałaniu ze sobą wielu elementów, do których należą m.in. czopki, czyli światłoczułe receptory znajdujące się w tylnej części gałki ocznej. Występują one w trzech rodzajach, a każdy z nich reaguje na inne długości fal, a tym samym charakteryzuje się wrażliwością na jedną z trzech barw – niebieską, zieloną i czerwoną. Nie znaczy to jednak, że oko, a precyzyjniej mózg rozróżnia jedynie te kolory. Dzięki temu, że poszczególne zakresy na siebie zachodzą, możliwe jest rozpoznawanie wszystkich barw. Zarejestrowanie przez receptory fal o pośredniej długości powoduje, że na dany bodziec reagują trzy grupy czopików, dzięki czemu oko dostrzega barwę pośrednią.

Długość fal światła

Rozważając kwestie związane z widzeniem barw, nie sposób nie wspomnieć o falach elektromagnetycznych. Możliwość dostrzegania kolorów jest wynikiem wrażliwości znajdujących się w oku receptorów na długość fal światła. Będące w zasięgu wzroku przedmioty odbijają i pochłaniają padające na nie promienie. Mówiąc inaczej, absorbują one jedynie określone długości fali elektromagnetycznej, pozostałe natomiast odbijają. I to właśnie te odbite fale, które docierają do oczu, umożliwiają nam widzenie barw. Jeśli zatem spojrzymy na niezapominajkę, dostrzeżemy niebieski kolor, ponieważ kwiat absorbuje wszystkie długości fal, poza tymi, które odpowiadają barwie niebieskiej. To właśnie te fale odbijane są od niego, dzięki czemu po dotarciu do oka powodują, że widzimy właśnie niebieską barwę. Nico inaczej sytuacja wygląda jedynie w przypadku koloru białego i czarnego. Białe przedmioty odbijają całe białe światło, natomiast czarne pochłaniają wszystkie długości fal.

Podsumowując, człowiek widzi kolory dzięki obecności w oku światłoczułych czopików oraz ich reakcji na odpowiednią długość fal elektromagnetycznych. Dzięki temu wizyta na kwiecistej łące zapewnia nam wspaniałe doznania związane z różnorodnością barw.