Kiedy wykonuje się przeszczep rogówki?

Kiedy wykonuje się przeszczep rogówki?


Współczesna okulistyka daje liczne możliwości leczenia nawet najbardziej skomplikowanych schorzeń. Dość często są to interwencje chirurgiczne, a nawet postępowania transplantacyjne. Wśród tych ostatnich najczęściej wykonuje się przeszczepy rogówki. Z naszego wpisu dowiesz się, kiedy jest to konieczne.

Jak przebiega przeszczep rogówki?

Przeszczep rogówki to jedna z ważniejszych i skomplikowanych operacji okulistycznych, która pozwala poprawić widzenie, a nawet przywrócić wzrok. Jest to okulistyczna chirurgia transplantacyjna, w przebiegu której zastępuje się segment nieprawidłowej rogówki fragmentem zdrowej rogówki dawcy. W zależności od decyzji lekarza okulisty można wykonać przeszczep drążący lub warstwowy. Pierwszy z nich polega na przeszczepieniu tkanki pełnej grubości. Po transplantacji stosuje się leki immunosupresyjnie. Często jednak w wyniku gojenia się rany powstają wysokie astygmatyzmy, które są korygowane soczewkami twardymi, skleralnymi lub hybrydowymi. Z kolei przeszczep warstwowy wykonywany w przypadku stożka rogówki polega na usunięciu warstwy do błony Descemeta. Jednak w tym typie przeszczepu można wprowadzać modyfikacje i przeszczepiać różne warstwy rogówki celem uzyskania optymalnego efektu. Technika ta charakteryzuje się mniejszym ryzykiem odrzutu przeszczepu oraz powikłań.

Zalecenia do przeszczepu rogówki

Choroby oczu, które powodują nieodwracalne bliznowacenie, obrzęk lub ścieńczenie rogówki, w niektórych przypadkach wymagają przeszczepu rogówki w celu przywrócenia wzroku. Oprócz tego przeszczepu dokonuje się także w stożku rogówki. Przeszczep rogówki w przypadku stożka rogówki stanowił około 1 na 4 wszystkich wykonanych przeszczepów rogówki. Obecnie odsetek ten maleje przez stosowanie zabiegów hamujących postęp choroby. Operacja polega na zastąpieniu nieprawidłowo ukształtowanej środkowej części rogówki podobną wielkością centralną częścią normalnej rogówki dawcy.