Zastosowanie laseroterapii w okulistyce

Zastosowanie laseroterapii w okulistyce


W dzisiejszych czasach można skutecznie poradzić sobie z wieloma problemami ze wzrokiem, dzięki nowoczesnym metodom leczniczym. Jedną z nich, powszechnie stosowaną w wielu specjalizacjach medycznych jest laser. Z naszego wpisu dowiesz się, na czym polega laseroterapia i jakie jest jej zastosowanie w okulistyce.

W jakich schorzeniach okulistycznych stosuje się laseroterapię?

Laseroterapia zrewolucjonizowała medycynę, w tym także okulistykę. Nie tylko pozwala ona bowiem na skuteczne leczenie, ale także znacznie skraca czas rekonwalescencji. Niegdyś operacje oczu były dość inwazyjne i na ogół wymagały kilkudniowej hospitalizacji. Dzisiaj większość z nich najczęściej odbywa się w warunkach ambulatoryjnych, co jest możliwe dzięki zastosowaniu lasera.

Choć najpowszechniejszym zastosowaniem lasera jest korekcja wad wzroku, dzięki doborowi odpowiedniej wiązki i długości światła można pomóc także pacjentom z innymi schorzeniami. Laser likwiduje krótkowzroczność i dalekowzroczność, a także astygmatyzm i starczowzroczność (pogorszenie widzenia do bliży nasilające się z wiekiem). W przypadku korekcji wad wzroku stosowane są metody powierzchniowej oraz głębokiej korekcji. Ponadto laseroterapia może pomóc przy jaskrze i operacji zaćmy. Ma również zastosowanie przy niektórych schorzeniach plamki żółtej, zmianach tylnej torebki soczewki po usunięciu zaćmy (zaćmy wtórnej), retinopatii cukrzycowej, a także umożliwia udrożnienie kanału łzowego.

Czy laseroterapia jest bezpieczna?

Wielokrotnie można się spotkać z opinią, że laseroterapia jest w pełni bezpieczna. Trzeba mieć jednak świadomość, że tak jak każda operacja obarczona jest ona pewnym ryzykiem. I choć trzeba mieć tego świadomość, warto jednak wiedzieć, że w tym przypadku jest ono naprawdę niewielkie. Laseroterapia na ogół przebiega w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji. Zabieg najczęściej trwa od kilku do kilkunastu minut i wymaga zastosowania kropli znieczulających, dzięki czemu pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych. Ta nowoczesna metoda pozwala skorygować wady wzroku, a także wyleczyć liczne schorzenia oczu. Jeśli zatem są ku temu wskazania, z pewnością warto rozważyć możliwość laseroterapii.