Zalety i wady stosowania soczewek kontaktowych

Zalety i wady stosowania soczewek kontaktowych


Ciągle wzrasta popularność soczewek kontaktowych jako metody korekcji wad refrakcji. Nic w tym dziwnego – soczewki mają dużo zalet i nierzadko są lepsze od okularów. Wielu pacjentów decyduje się na nie ze względów estetycznych. Soczewki kontaktowe są praktycznie niewidoczne, więc w żaden sposób nie wpływają na nasz wygląd. To szczególnie ważne, kiedy wybieramy się na różnego rodzaju uroczystości i nie chcemy, aby okulary zakłócały dokładnie przemyślaną stylizację. Jednak nie mniej istotne jest życie codzienne – niektóre osoby zwyczajnie źle czują się z okularami, a soczewki pozwalają im odzyskać swobodę i pewność siebie.

Pacjenci, którzy żyją aktywnie, potrzebują soczewek, aby móc bez przeszkód uprawiać sport. Z okularami jest to trudne, gdyż ich ciągłe zsuwanie się podczas gwałtowniejszych ruchów przeszkadza, dezorientuje i może zakończyć się uszkodzeniem szkieł czy oprawki. To z kolei prowadzi do poniesienia dodatkowych kosztów, na które możemy nie być gotowi. Dodatkowo dla osób lubiących sporty zimowe jak np. snowboard czy narty, okulary stanowią problem przy wyborze kasku oraz jego stabilnego utrzymania się na głowie. Soczewki kontaktowe są rozwiązaniem tego kłopotu i pozwalają cieszyć się bezpiecznym, białym szaleństwem.

Szerokie pole widzenia i pomoc w leczeniu

Co bardzo ważne, soczewki kontaktowe nie parują, a także nie ograniczają pola widzenia. Zapewniają lepsze widzenie peryferyjne, dzięki nakładaniu ich bezpośrednio na gałkę oczną. Nie powodują zniekształceń, zmniejszania ani zwiększania obrazu, jak może to mieć miejsce w przypadku okularów, szczególnie przy dużych wadach wzroku, gdzie szkła okularowe są najczęściej grube. Oprócz tego stabilnokształtne soczewki kontaktowe to najlepsza korekcja wady wzroku spowodowanej stożkiem rogówki. Są też niezwykle pomocne w leczeniu niedowidzenia.

Wady soczewek kontatkowych

Niestety soczewki nie są pozbawione wad. Nie powinny nosić ich osoby z chronicznym zapaleniem spojówek. Niewskazane jest też używanie soczewek w czasie występowania alergii czy różnego rodzaju infekcji. Sposób zakładania i zdejmowania soczewek kontaktowych może u niektórych osób powodować wysoki dyskomfort nie do zaakceptowania. Co prawda mija on z czasem, ale co wrażliwsi pacjenci nie są w stanie przyzwyczaić się do takiej metody korekcji.

Soczewek kontaktowych nie powinno nosić się cały dzień – optymalny czas to 6-14 godzin na dobę. W żadnym wypadku nie można chodzić w nich spać i nie zdejmować z oka przez dłuższy czas. Wyjątek stanowią specjalne warianty, które można stosować również w czasie snu, lub kiedy zalecenia lekarza zezwalają na takie użytkowanie.

O higienę i pielęgnację soczewek kontaktowych trzeba dbać dużo bardziej niż w przypadku okularów. Jako swego rodzaju ciało obce, soczewki będą naturalnie przyciągały na swoją powierzchnię różnego rodzaju zabrudzenia. Z racji tego, że są nakładane bezpośrednio na rogówkę, muszą być przechowywane w specjalnie do tego przeznaczonych, czystych pojemnikach i konserwowane w odpowiednich płynach pielęgnacyjnych, o czym absolutnie nie wolno zapominać. Przed każdym dotknięciem soczewki należy dokładnie umyć ręce, aby nie zostawić na nich brudu i bakterii. Płyn powinien być zawsze świeży, dlatego trzeba skrupulatnie pilnować jego terminu ważności, a także codziennie wymieniać go w pojemniku. Konsekwencją niedbałości o higienę mogą być nieprzyjemne infekcje oraz zapalenie spojówek. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i poznać który typ soczewki jest odpowiedni dla Ciebie umów wizytę z lekarzem specjalistą.