Przyczyny światłowstrętu

Przyczyny światłowstrętu


Światłowstręt inaczej zwany fotofobią to nadwrażliwość oczu na światło. Powoduje on dyskomfort, a nawet ból oczu podczas kontaktu ze światłem – zarówno słonecznym, jak i sztucznym. Nie jest on samodzielnym schorzeniem, najczęściej towarzyszy bowiem innym chorobom. Jakie są przyczyny światłowstrętu?

Mrużnie oczu, pieczenie, ból, łzawienie, a także wrażenie, że w oku znajduje się ciało obce to najczęstsze objawy światłowstrętu. Tego typu dyskomfort powoduje, że chorzy zgłaszają się do poradni okulistycznej. I nie ma się temu co dziwić, ponieważ rzeczywiście dość często światłowstręt wywołany jest chorobami oczu. Oprócz tego istnieją także inne dolegliwości, które mogą wywoływać podobne objawy.

Choroby oczu wywołujące światłowstręt

  • Schorzeniem, które najczęściej wiąże się ze światłowstrętem, jest zapalenie spojówek– zarówno infekcyjne, jak i alergiczne. Chory uskarża się na pieczenie i łzawienie oczu, które dodatkowo są zaczerwienione. Czasami również może dochodzić do pojawienia się wydzieliny ropnej, a także opuchlizny.
  • Jaskra to kolejna choroba mogąca wywoływać światłowstręt. Nieprawidłowe ciśnienie wewnątrzgałkowe, będące przyczyną jaskry, wiąże się niekiedy również z łzawieniem oczu, a także nadwrażliwością na światło, powodującą zaburzenia widzenia.
  • Fotofobia dość często ma także związek z chorobami rogówki. Jej zapalenie, owrzodzenia czy też urazy mechaniczne wywołują utratę ostrości widzenia, łzawienie i zaczerwienienia, które są efektem nadwrażliwości na światło.
  • Silny ból oka, który występuje samoistnie bądź też pod wpływem dotyku gałki ocznej, łzawienie, a także światłowstręt to niektóre z objawów zapalenia twardówki.
  • Nadwrażliwość na światło może być również związana z wadami wrodzonymi, do których należy m.in. zanik czopków siatkówki, wrodzona szczelina błony naczyniowej oka czy też brak tęczówki.

Inne choroby będące przyczyną fotofobii

Najczęstszymi przyczynami światłowstrętu są choroby oczu. Należy jednak wiedzieć, że może on towarzyszyć również innym schorzeniom. Pojawia się przy migrenowych bólach głowy, a także wiąże się z nieprawidłową pracą układu nerwowego. Nowotwory ośrodkowego układu nerwowego czy też zapalenie opon mózgowych to tylko niektóre z jego przyczyn. Fotofobia może być dokuczliwa również dla osób chorych na bielactwo, a także towarzyszyć podawaniu niektórych leków, m.in. atropiny lub używek.

Podsumowując, nadwrażliwość na światło powinna być zawsze sygnałem alarmowym, którego nie należy lekceważyć. Jeśli wystąpi, warto jak najszybciej udać się do lekarza, aby zdiagnozować jej przyczynę i rozpocząć leczenie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o światłowstręcie lub poznać metody radzenia sobie z nim umów wizytę z lekarzem specjalistą.