Ocena zeza i ruchomości gałek ocznych z użyciem automatycznego systemu Gazelab

Ocena zeza i ruchomości gałek ocznych z użyciem automatycznego systemu Gazelab


Oczy to narząd zmysłu wzroku, a także centralny punkt twarzy, będący jednocześnie jej największą ozdobą. Nie dziwi więc fakt, że do ich zdrowia, a również i wyglądu przykładamy dużą wagę. Niestety czasem dosięgają je choroby, które zaburzają widzenie, a jednocześnie mogą być także problemem natury estetycznej. Jedną z nich jest zez. Na szczęście nowoczesna okulistyka oferuje innowacyjne metody diagnostyki i leczenia. Dowiedz się, jak wygląda ocena zeza i ruchomości gałek ocznych z użyciem automatycznego systemu Gazelab.

Czym jest zez?

Oczy zdrowej osoby ustawione są równolegle. Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, każde z oczu, patrząc na dany obiekt, widzi go oddzielnie. Obrazy te przesyłane są do mózgu, który scala je w całość, tworząc jeden obraz. W przebiegu zeza jest zupełnie inaczej, ponieważ schorzenie to objawia się nierównoległym ustawieniem jednej lub obu gałek ocznych, co prowadzi do zaburzeń widzenia. Jako że mózg odbiera nieprawidłowości i nie może ich skompensować, wytłumia widzenie słabszym okiem albo powoduje wystąpienie widzenia podwójnego, które wpływa negatywnie na funkcjonowanie chorego. Przyczyny zeza mogą być różnorodne – od czynników dziedzicznych, przez liczne choroby i wady refrakcji, aż po nieznaną etiologię. Zez może być jawny i ukryty, a jego rodzaje mogą różnić się od siebie ze względu na kierunek odchylenia oka od ustawienia równoległego.

Zez to dla chorego zarówno problem natury estetycznej, jak i medycznej. Objawia się on wieloma zaburzeniami widzenia jednoocznego i obuocznego, które nieleczone mogą prowadzić do poważnych powikłań. Z tego powodu niezwykle istotna jest wczesna diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia zeza. Nowoczesnymi metodami są: ekran Hessa oraz system Gazelab.

Badanie ruchomości gałek ocznych za pomocą ekranu Hessa

Badanie wykonywane na ekranie Hessa to podstawowa diagnostyka zeza u dzieci. Polega ono na użyciu specjalnych czerwono-zielonych okularów, które pozwalają na dysocjację widzenia okiem lewym i prawym. Pacjent siedzi w odległości ok. pół metra od ekranu, w ręku zaś ma latarkę o zielonym świetle, za pomocą której ma wskazać czerwony punkt na ekranie. Jest to jedna z lepszych, a jednocześnie najłatwiejszych metod diagnostycznych, pozwalających ocenić ruchomość gałek ocznych. Porównanie dwóch schematów, w jakich podawany jest wynik, pozwala ustalić, w którym oku występuje problem. Dzięki temu szybkiemu i bezbolesnemu badaniu można wybrać optymalny sposób leczenia zaobserwowanej dolegliwości.

Gazelab – co to takiego?

Gazelab jest to nowoczesne urządzenie przeznaczone do diagnostyki zeza. Dzięki niemu można w sposób całkowicie nieinwazyjny, a jednocześnie bardzo precyzyjny zbadać dysfunkcje biomechaniki oka. Co ważne, badanie odbywa się w ruchu gałki ocznej, co jest jego największą zaletą. Metody starszego typu badały strukturę oka ze statycznego punktu widzenia. Ponadto wynik badania niejednokrotnie był zafałszowany, ponieważ w dużej mierze zależał od zaangażowania pacjenta. Gazelab całkowicie wyeliminował ten problem, wpływając korzystnie na precyzję wykonania badania. System jest nie tylko bardzo dokładny, ale także poprawia wyniki zabiegu podczas kwalifikacji i przygotowania do zabiegu korekcji zeza.

Gazelab to specjalne okulary zakładane pacjentowi podczas badania. Wyposażone są one w dwie kamery z widzeniem w podczerwieni oraz oprogramowanie do rozpoznawania obrazu i śledzenia ruchu gałek ocznych, co pozwala z dużą dokładnością rejestrować ich ruchy. Projektor laserowy wyświetla obrazy, za którymi badany podąża wzrokiem. Poruszanie głową przez pacjenta powoduje, że system projekcyjny i pomiarowy poruszają się wraz z nią, dzięki czemu punktem odniesienia jest głowa badanego. Dzięki temu wynik badania jest niezwykle dokładny i obiektywny. Co więcej, system umożliwia szybki dostęp do wyników badania, ponieważ automatycznie dołączane są one do kartoteki pacjenta.

Ocena zeza i ruchomości gałek ocznych z użyciem automatycznego systemu Gazelab to jedna z najnowocześniejszych metod diagnostycznych. Zapewnia ona najwyższą precyzję, dzięki czemu wynik badania jest dokładny i można najlepiej dobrać metody leczenia.