Kiedy udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę u okulisty?

Kiedy udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę u okulisty?


Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów, powinniśmy zatem szczególnie o niego dbać. Niestety żyjemy w czasach, które sprzyjają wadom refrakcji. Co gorsza, coraz częściej dotyczą one także dzieci. Niezwykle ważna jest zatem profilaktyka, bowiem im wcześniej zostanie  wykryta wada, tym większe szanse na uniknięcie poważniejszych problemów ze wzrokiem w przyszłości. Z naszego artykułu dowiesz się, kiedy udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę u okulisty.

Bardzo często udajemy się do okulisty dopiero wtedy, kiedy zauważamy u siebie problemy ze wzrokiem. Podobnie postępuje również większość rodziców, którzy zabierają dziecko do lekarza jedynie w przypadku zauważenia niepokojących objawów. O ile noworodek tuż po porodzie oraz niedługo po nim jest kilkakrotnie badany przez okulistę, o tyle w późniejszym okresie często jest to bagatelizowane. Tymczasem wczesna profilaktyka to szansa na szybką reakcję, a tym samym uniknięcie poważniejszych problemów zdrowotnych. Z tego powodu w kalendarzu każdego rodzica powinny się znaleźć regularne wizyty u okulisty.

Pierwszą wizytę w poradni okulistycznej warto zaplanować po ukończeniu przez dziecko trzeciego miesiąca życia. Lekarz przeprowadzi wtedy badanie, które pozwoli ocenić stan wzroku i wykryć ewentualne schorzenia. Powinien także określić częstotliwość kolejnych wizyt. Niektóre z nich będą podyktowane koniecznością, warto bowiem wiedzieć, że badanie wzroku wchodzi w skład badania bilansowego, podczas którego wykonywana jest rutynowa kontrola okulistyczna u dzieci, które skończyły rok, dwa oraz cztery lata. Rozpoczęcie nauki w szkole to kolejny etap, przed którym warto przeprowadzić badanie, a następnie powtórzyć je w III lub IV klasie. Okulistę warto również regularnie odwiedzać, kiedy dziecko wkroczy w wiek dojrzewania, ponieważ pojawiające się wtedy zmiany fizyczne mogą wpłynąć na ujawnienie się wad.

Profilaktyczne badania okulistyczne to szansa na wczesne wykryci wad refrakcji i innych schorzeń oczu. Jeśli rodzice nie dostrzegają u swoich dzieci problemów ze wzrokiem, to rutynowe badania powinni przeprowadzać przynajmniej raz do roku.