Czy dieta może mieć wpływ na wzrok?

Czy dieta może mieć wpływ na wzrok?


Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, który powinniśmy otoczyć szczególną troską. O ile na ogół zdajemy sobie sprawę z tego, że nie służy mu długie patrzenie w ekrany komputerów i smartfonów, o tyle nie zawsze jego kondycję wiążemy z właściwą dietą. Tymczasem jest ona jednym z ważniejszych czynników o kluczowym znaczeniu dla zdrowia oczu. Dowiedz się, jaki jest wpływ sposobu odżywiania na wzrok.

Luteina

Luteina to żółty barwnik, który ma istotne znaczenie dla naszych oczu. Gromadzi się ona w siatkówce, w szczególności zaś w plamce żółtej. Wraz z zeaksantyną ma działanie ochronne dla narządu wzroku. Jej podstawową funkcją jest neutralizacja wolnych rodników i ich destrukcyjnego działania. Z tego powodu powinna być ona najważniejszym składnikiem w diecie mającej na celu wsparcie wzroku. Jej źródłem są warzywa o żółtym i zielonym zabarwieniu (np. marchewka, pomidory, kukurydza, dynia, cukinia, jarmuż, szpinak czy brukselka) a także żółtka kurzych jaj. Trzeba pamiętać jedynie o tym, że je pełne przyswojenie jest możliwe jeśli jest spożywana z niewielką ilością tłuszczów. Dieta bogata w produkty z luteiną może przeciwdziałać zwyrodnieniu plamki związanej z wiekiem.

Kwasy tłuszczowe

Bardzo ważnym elementem diety, która ma za zadanie wsparcie narządu wzroku są nienasycone kwasy tłuszczowe. Mowa tutaj przede wszystkim o kwasach Omega 3 i Omega 6. Pierwsze z nich, których źródłem są oleje pochodzenia rybnego oraz roślinnego, a także siemię lniane, orzechy i nasiona chia obniżają ciśnienie wewnątrzgałkowe, chroniąc tym samym przed jaskrą. Łagodzą także objawy zespołu suchego oka. Podobne jest również działanie drugich z nich, które można znaleźć w olejach roślinnych, migdałach, orzeszkach ziemnych, pestkach dyni i słonecznika, a także w awokado. Nie ulega więc wątpliwości, że nie powinno ich zabraknąć w diecie mającej na celu wsparcie wzroku. Nienasycone kwasy tłuszczone są również ważne u pacjentów leczących zespół suchego oka.

Witaminy

Wybierając produkty spożywcze, które pozytywnie wpłyną na wzrok, warto zwrócić uwagę na zawartość witamin. Szczególnie istotne są witaminy A, C oraz E. W witaminę A przekształca się w organizmie beta karoten, który można znaleźć w marchwi, czerwonej papryce, szczawiu, brokułach, szpinaku, mango czy morelach, a także w rybach i tłustym mleku. Dzięki jego obecności w diecie można zminimalizować ryzyko kurzej ślepoty oraz zespołu suchego oka. Z kolei niedobór witaminy C może doprowadzić do kruchości naczyń krwionośnych spojówki. Aby do tego nie dopuścić, warto urozmaicić swoją dietę o cytrusy, winogrona, porzeczki czy ziemniaki. Niezwykle istotna jest także witamina E, którą można znaleźć m.in. w brokułach, marchwi, mięsie i w orzechach. Dzięki jej obecności zwiększa się szczelność błon komórkowych i poprawia wchłanianie beta karotenu.

Minerały

Witaminy to składniki organiczne, które mogą być rozkładane przez ciepło, powietrze lub kwasy. Oprócz nich w diecie istotne są także minerały, czyli składniki nieorganiczne, które zachowują swoją strukturę chemiczną. Wśród najważniejszych z punktu widzenia wzroku znajdują się selen, cynk, miedź i mangan. Źródłem selenu są ryby i orzechy, a także kukurydza i syrop klonowy. Dzięki obecności tych składników w diecie minimalizuje się ilość wolnych rodników. Z kolei cynk, którego warto szukać w fasoli, owocach morza, kaszy gryczanej oraz w mięsie i rybach pomaga odróżnić odcienie szarości i widzieć po zmierzchu. Nie bez znaczenia jest także mangan, który pomaga walczyć z wolnymi rodnikami. Jego źródłem są płatki owsiane, ciecierzyca, kasza jaglana i gryczana, brązowy ryż, migdały, gorzka czekolada, orzechy arachidowe i włoskie. Równie ważne jest włączenie do diety produktów bogatych w miedź, które mają pozytywny wpływ na naczynia krwionośne. Należą do nich orzechy laskowe, pestki dyni, nasiona słonecznika, a także kakao.

Nie ulega wątpliwości, że zdrowa, zbilansowana dieta ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania całego organizmu, w tym także dla wzroku. Z tego powodu warto wybierać wartościowe produkty bogate w cenne składniki odżywcze. Wbrew powszechnej opinii stosowanie suplementów jest wskazane w ściśle określonych sytuacjach. Twój lekarz okulista poinstruuje Cię, kiedy należy zacząć stosować suplementację i na jakie składki w swojej diecie należy zwrócić uwagę. Do tej chwili stosuj dietę opartą o ryby i warzywa, której koronnym przykładem jest dieta śródziemnomorska.