Jak rozpoznać nużeńca?

Jak rozpoznać nużeńca?


Wiele osób zmaga się z zaczerwienianiem i łzawieniem oczu. Przyczyn najczęściej poszukujemy w zanieczyszczeniu powietrza bądź też długotrwałej ekspozycji na światło emitowane przez ekrany komputerów i smartfornów. Tymczasem może się okazać, że niepokojące objawy mogą być wynikiem obecności pasożyta nazywanego nużeńcem. Dowiedz się, jak go rozpoznać.

Nużeniec – co to takiego?

Wokół nas bytuje ogromna ilość pasożytów, które są niewidoczne gołym okiem. Jednym z nich jest nużeniec  należący do gatunku Demodex folliculorum. Ten pasożytniczy roztocz, przypominający wyglądem robaka, bytuje w gruczołach łojowych i mieszkach włosowych, a jego głównym nosicielem jest człowiek. Jako że żywi się on lipidami i komórkami naskórka, najczęściej umiejscawia się na skórze twarzy lub głowy, a także może atakować oczy. Wywołuje on chorobę zwaną nużycą lub demodekozą.

Nużyca – jakie są objawy choroby?

Choć nużeniec może atakować różne miejsca na ciele człowieka, dziś zajmiemy się objawami, jakie wywołuje w oczach. Na miejsce swojej pasożytniczej działalności wybiera on najczęściej torebki rzęs, w których porusza się i rośnie. Ponadto jest nośnikiem licznych grzybów i bakterii. Wszystko to przekłada się zarówno na chemiczne, jak i mechaniczne podrażnienie rzęs i oka, które początkowo objawia się pieczeniem i swędzeniem oczu. I choć takie objawy zrzucamy najczęściej na karb czynników zewnętrznych, mogą być pierwszym symptomem obecności pasożyta. Z tego powodu nie wolno ich bagatelizować i powinny skłonić nas do wizyty okulisty, szczególnie jeśli dodatkowo towarzyszą im któreś z podanych objawów:

  • opuchlizna okolic oczu,
  • łzawienie,
  • uczucie piasku pod powiekami,
  • suchość oka,
  • zaczerwienienie oczu i skóry wokół nich,
  • częste zapalenia spojówek,
  • nawracające jęczmienie i gradówki,
  • wypadanie rzęs,
  • nadwrażliwość na światło, dym i kurz.

Czy nużycę da się wyleczyć?

Na szczęście nużycę można skutecznie wyleczyć. Wcześniej trzeba jednak przeprowadzić dokładną diagnostykę, która pozwoli ustalić, z jaką postacią nużeńca mamy do czynienia – z jajami, larwą czy postacią dorosłą. Mikroskopowe badanie rzęs pozwala to określić, co jest podstawą do dobrania skutecznej metody leczenia. Najczęściej opiera się ona na zastosowaniu leków i maści, a od pacjenta wymaga wykonywania czynności pielęgnacyjnych. I choć w ten sposób da się wyleczyć nużeńca, cały proces może być długotrwały. Z tego powodu najlepiej w ogóle uniknąć zarażenia.

W jaki sposób można się zarazić nużeńcem?

Choć nużeniec bytuje na człowieku, nie każdy zmaga się z demodekozą. Zapadają na nią przede wszystkim osoby o słabszej odporności, narażone na długotrwałe działanie stresu, a także alergicy i ludzie starsi. Przyczyną zakażenia jest bezpośredni kontakt z osobą chorą lub też z używanymi przez nią przedmiotami. Z tego powodu należy unikać używania testerów w drogeriach. Warto także zrezygnować z korzystania z salonów kosmetycznych i fryzjerskich, w których niedostatecznie dba się o higienę i dezynfekcję. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o nużeńcu lub umów się na badanie oraz poznać metody jego leczenia umów wizytę z lekarzem specjalistą.