Jak często powinniśmy odwiedzać okulistę?

Jak często powinniśmy odwiedzać okulistę?


Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, który pozwala nam na poznawanie świata. Nie ulega więc wątpliwości, że powinniśmy go otaczać szczególną troską. Niestety najczęściej odwiedzamy okulistę dopiero wtedy, kiedy z naszym wzrokiem dzieje się coś niedobrego. Czy jest to słuszne podejście, a może jednak warto by było zaplanować w swoim kalendarzu bardziej regularne wizyty?

Odpowiedź na pytanie jak często powinniśmy odwiedzać okulistę, nie jest jednoznaczna, związana jest bowiem przede wszystkim z wiekiem, ogólnym stanem zdrowia i oczu. Oczywiste jest, że pacjenci, którzy noszą soczewki kontaktowe bądź szkła korekcyjne, będą musieli korzystać z wizyt znacznie częściej i stosować się do wskazań lekarza w tym zakresie. Co jednak z osobami, które nie skarżą się na problemy ze wzrokiem? W ich przypadku rutynowe wizyty również powinny stać się normą, a ich częstotliwość należy dostosować do wieku.

Dzieci i młodzież

Badanie wzroku u dzieci jest niezwykle istotne, pozwala bowiem na wczesne wykrycie wad. Wchodzi ono zresztą w skład badania bilansowego, podczas którego wykonywana jest rutynowa kontrola okulistyczna u dzieci, które skończyły rok, dwa oraz cztery lata. Rozpoczęcie nauki w szkole to kolejny etap, przed którym warto przeprowadzić badanie, a następnie powtórzyć je w III lub IV klasie. Jeśli okaże się, że dziecko nie ma problemów ze wzrokiem, warto odwiedzać okulistę przynajmniej rok. Jest to szczególnie istotne, kiedy  dziecko wkroczy w wiek dojrzewania, ponieważ pojawiające się wtedy zmiany fizyczne mogą wpłynąć na ujawnienie się wad.

Osoby dorosłe

Zdrowe osoby dorosłe powinny odwiedzać okulistę również przynajmniej raz na dwa lata. Szczególną uwagę na swój wzrok powinni zwracać ludzie po ukończeniu czterdziestego roku życia. Dość często zdarzają się wtedy bowiem zaburzenia akomodacji i pogorszenie ostrości widzenia. W tym wieku można już mówić o starczowzroczności, która z pewnością jest powodem do wizyty w gabinecie okulisty.

Osoby starsze

U osób, które ukończyły sześćdziesiąty rok życia, znacząco wzrasta ryzyko wystąpienia zaćmy i jaskry. Jako że są to choroby postępujące, które w pierwszym etapie mogą przebiegać bezobjawowo, warto regularnie kontrolować stan swojego wzroku, aby jak najszybciej je zdiagnozować i zastosować odpowiednie leczenie. W tym wieku dobrym nawykiem będzie więc rutynowa wizyta w gabinecie okulistycznym przeprowadzana raz do roku.

Podsumowując, wizyta u okulisty powinna być częścią rutynowych badań i z pewnością warto ją przeprowadzać regularnie. Każdy przypadek powinien być jednak traktowany indywidualnie i w kwestii kolejnych wizyt najlepiej stosować się do zaleceń lekarza.

Osoby chorujące na cukrzycę i nadciśnienie tętnicze

Osoby chorujące na cukrzycę i nadciśnienie tętnicze powinny kontrolować się przynajmniej raz do roku. W przypadku niestabilnych parametrów glikemii (stężenia glukozy we krwi) i dużych wahań ciśnienia tętniczego częściej, nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy.