Jak często powinniśmy odwiedzać okulistę?

Jak często powinniśmy odwiedzać okulistę?


Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, który pozwala nam na poznawanie świata. Nie ulega więc wątpliwości, że powinniśmy go otaczać szczególną troską. Niestety najczęściej odwiedzamy okulistę dopiero wtedy, kiedy z naszym wzrokiem dzieje się coś niedobrego. Czy jest to słuszne podejście, a może jednak warto by było zaplanować w swoim kalendarzu bardziej regularne wizyty?

Odpowiedź na pytanie jak często powinniśmy odwiedzać okulistę nie jest jednoznaczna, związana jest bowiem przede wszystkim z wiekiem i stanem zdrowia. Oczywiste jest, że pacjenci, którzy noszą soczewki kontaktowe bądź szkła korekcyjne, będą musieli korzystać z wizyt znacznie częściej i stosować się do wskazań lekarza w tym zakresie. Co jednak z osobami, które nie skarżą się na problemy ze wzrokiem? W ich przypadku rutynowe wizyty również powinny stać się normą, a ich częstotliwość należy dostosować do wieku. 

Dzieci i młodzież

Badanie wzroku u dzieci jest niezwykle istotne, pozwala bowiem na wczesne wykrycie wad. Wchodzi ono zresztą w skład badania bilansowego, podczas którego wykonywana jest rutynowa kontrola okulistyczna u dzieci, które skończyły rok, dwa oraz cztery lata. Rozpoczęcie nauki w szkole to kolejny etap, przed którym warto przeprowadzić badanie, a następnie powtórzyć je w III lub IV klasie. Jeśli okaże się, że dziecko nie ma problemów ze wzrokiem, warto odwiedzać okulistę przynajmniej raz na rok. Jest to szczególnie istotne, kiedy dziecko wkroczy w wiek dojrzewania, ponieważ pojawiające się wtedy zmiany fizyczne mogą wpłynąć na ujawnienie się wad.

Osoby dorosłe

Zdrowe osoby dorosłe powinny odwiedzać okulistę również przynajmniej raz do roku Szczególną uwagę na swój wzrok powinni zwracać ludzie po ukończeniu czterdziestego roku życia. Dość często zdarzają się wtedy bowiem zaburzenia akomodacji i pogorszenie ostrości widzenia. W tym wieku można już mówić o starczowzroczności, która z pewnością jest powodem do wizyty w gabinecie okulisty.

Osoby starsze

U osób, które ukończyły sześćdziesiąty rok życia znacząco wzrasta ryzyko wystąpienia zaćmy i jaskry. Jako, że są to choroby postępujące, które w pierwszym etapie mogą przebiegać bezobjawowo, warto regularnie kontrolować stan swojego wzroku, aby jak najszybciej je zdiagnozować i zastosować odpowiednie leczenie. W tym wieku dobrym nawykiem będzie więc rutynowa wizyta w gabinecie okulistycznym przeprowadzana raz do roku.

Podsumowując, wizyta u okulisty powinna być częścią rutynowych badań i z pewnością warto ją przeprowadzać regularnie. W obecnych czasach, kiedy mamy do czynienia z dużym obciążeniem wzroku badania we wszystkich grupach wiekowych należy wykonywać co najmniej raz w roku. Wprowadzony w Optomedzie schemat badań przesiewowych pozwala w szybki i nieinwazyjny sposób rozpoznać odpowiednio wcześnie wiele chorób, których początek przebiega bezobjawowo, a których odpowiednio wczesne wykrycie może uchronić pacjenta przed ślepotą.