Dlaczego mrugamy?

Dlaczego mrugamy?


Mruganie jest odruchem fizjologicznym, który przebiega podświadomie. Na ogół nie zwracamy na niego uwagi i nie zastanawiamy się, jakie są jego przyczyny. Tymczasem ma on bardzo duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszych oczu. Poznaj najważniejsze wiadomości na temat mrugania i dowiedz się, dlaczego mrugamy.

Jak często mrugamy?

Mruganie jest to bardzo szybki ruch powiek, trwający ok. jednej trzeciej sekundy. W ciągu minuty człowiek mruga na ogół ok 15 – 20 razy. Są to jednak dane orientacyjne, ponieważ liczba ta może nieznacznie się różnić w zależności od warunków pogodowych lub też innych okoliczności, które nie są korzystne dla naszych oczu. Częściej mrugamy na wietrze, w pomieszczeniach ogrzewanych lub klimatyzowanych, a także w miejscach o niewielkiej wilgotności. Z kolei częstotliwość mrugania ulega zmniejszeniu przy intensywnym wysiłku, jakiemu poddajemy nasz wzrok, kiedy jesteśmy skupieni. Ma to miejsce podczas czytania książek, prowadzenia auta, a przede wszystkim przy pracy z komputerem lub smartfonem. Często można się także spotkać z opinią, że kobiety mrugają częściej od mężczyzn. Nie jest to jednak prawda, a obserwacja taka może wynikać z faktu, że przedstawicielki płci pięknej po prostu mrugają szybciej.

Czy mruganie jest ważne?

Może się wydawać, że mruganie jest na pozór mało istotnym odruchem. Nic bardziej mylnego! Ma ono bardzo ważne znaczenie dla zdrowia naszych oczu. Podczas mrugania z powierzchni gałki ocznej usuwane są zanieczyszczenia oraz bakterie, ponieważ film łzowy znajdujący się na powiekach ma specjalny skład o działaniu bakteriobójczym. Ponadto dzięki mruganiu dochodzi do nawilżenia gałki ocznej, co zapobiega jej infekcjom. Jakiekolwiek zaburzenia związane z filmem łzowym mogą doprowadzić suchości oka skutkującej pieczeniem, łzawieniem i bólem. Wszystko to sprawia, że mruganie jest bardzo ważną czynnością fizjologiczną o istotnym wpływie na nasze oczy, a tym samym na komfort widzenia. W razie dostrzeżenia jakichkolwiek nieprawidłowości, warto udać się do lekarza okulisty, który przeprowadzi diagnostykę suchego oka i dobierze optymalne sposoby leczenia.

Podsumowując, mruganie to sposób na nawilżenie powierzchni gałki ocznej. Gdybyśmy zliczyli czas mrugania przez całe życia, okazałoby się, że oczy mogą pozostawać zamknięte podczas tej czynności nawet przez pięć lat!