Zmiany w powiekach – które z nich mogą być niebezpieczne?

Zmiany w powiekach – które z nich mogą być niebezpieczne?


Czy kiedykolwiek dostrzegłeś niepokojące zmiany w swoich powiekach? Jeśli tak, prawdopodobnie zastanawiasz się, czy są one niegroźne, czy wręcz przeciwnie – mogą stanowić powód do niepokoju. W poniższym artykule przedstawiamy różne rodzaje zmian w powiekach, ich przyczyny oraz sposób postępowania w przypadku ich wystąpienia.

Gradówka

Gradówka, inaczej zwana jako jęczmień, to jedna z najbardziej powszechnych zmian w powiece. Jest to bolesne, czerwone zgrubienie na krawędzi powieki, które jest spowodowane przez zakażenie bakteryjne gruczołów łojowych lub potowych. Gradówki zwykle występują pojedynczo, ale mogą również być mnogie. W większości przypadków gradówki są łagodne i ustępują po kilku dniach lub tygodniach przy odpowiednim leczeniu. W celu złagodzenia objawów można stosować ciepłe okłady oraz maści i/lub krople antybiotykowe i sterydowe przepisane przez lekarza. Gdy po kilku tygodniach gradówka nie ustępuje, należy ją wyciąć. Może ona bliznowacieć, modelować kształt powieki oraz rogówki.

Tłuszczak

Tłuszczak to łagodny guz powiek, który powstaje w wyniku nagromadzenia się tkanki tłuszczowej. Zwykle jest miękki, żółtawy i niebolesny. Tłuszczaki zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, ale mogą być nieestetyczne lub powodować dyskomfort. W takim przypadku lekarz może zadecydować na operację powiek umożliwiającą usunięciu zmiany.

Kępki żółte

To płaskie, żółte plamy na powiekach, spowodowane nagromadzeniem się cholesterolu w skórze. Zwykle występują symetrycznie na obu powiekach i są bardziej powszechne u osób starszych oraz tych z podwyższonym poziomem cholesterolu. Kępki żółte same w sobie nie są niebezpieczne, ale mogą być wskaźnikiem problemów związanych z układem krążenia, dlatego warto skonsultować się z lekarzem. Kępki zwykle usuwamy laserowo, co nie pozostawia blizn.

Zmiany barwnikowe

Ciemne plamy, piegi czy pieprzyki na powiekach mogą być całkowicie łagodne i stanowić jedynie cechę indywidualną. Jednak każda zmiana w wyglądzie takiej plamy (zmiana kształtu, rozmiaru, koloru) może sugerować rozwój czerniaka, który jest złośliwym nowotworem skóry. W przypadku zauważenia takich zmian, należy jak najszybciej udać się do dermatologa.

Zmiany w powiekach związane z alergią

Alergia może objawiać się również na skórze powiek, prowadząc do zaczerwienienia, swędzenia, obrzęku i suchości skóry. Leczenie takich objawów polega na unikaniu alergenów oraz stosowaniu środków łagodzących, takich jak kremy czy maści przeciwalergiczne. Zwykle wystąpienie tych zmian należy konsultować alergologicznie oraz okulistycznie.