Laser mikroimpulsowy

Od dziesięcioleci w wielu dziedzinach medycyny, w tym także w okulistyce stosowane są lasery. Początkowo daleko im jednak było do doskonałości, a laserowe leczenie siatkówki wiązało się z niszczeniem jej tkanek. Medycyna stale poszukuje jednak coraz to doskonalszych rozwiązań, czego efektem jest zastosowanie lasera mikropulsowego. Nowoczesne lasery mikropulsowe i nanopulsowe stosowane w okulistyce dają możliwość leczenia zaburzeń siatkówki bez widocznych uszkodzeń.

 

JAK DZIAŁA LASER MIKROPULSOWY W OKULISTYCE?

Laser mikropulsowy w okulistyce to delikatna technika, która jest bezpieczniejsza dla oka niż standardowe leczenie laserowe. W terapii wykorzystuje się żółtą wiązkę światła o długości fal 577 nm. Energia lasera skupiona na oku dostarczana jest w postaci drobnych impulsów, a nie dłuższych, ciągłych fal. Mikrosekundowe impulsy energii dają tkance czas na znaczne schłodzenie pomiędzy impulsami, zapobiegając nadmiernemu gromadzeniu się ciepła, które mogłoby spowodować uszkodzenia termiczne. Jednocześnie energia lasera jest wystarczająca do uzyskania głębokich efektów klinicznych. Co więcej, procedura lecznicza jest wygodna dla większości pacjentów. Jednak laser mikropulsowy oka jest na tyle delikatny, że nie powoduje uciążliwych dolegliwości, a ​​procedurę można powtarzać w miarę potrzeb w celu kontrolowania ciśnienia wewnątrzgałkowego.

 

KIEDY STOSUJE SIĘ LASER MIKROPULSOWY OKA?

Laser mikropunktowy stosuje się w okulistyce w leczeniu wielu schorzeń. Należą do nich przede wszystkim schorzenia siatkówki, w tym także surowiczy obrzęk plamki żółtej (CRS link). Ponadto trabekuloplastyka laserowa(MLT) może być wykorzystywana w leczeniu jaskry. Krótka procedura lecznicza koncentruje się na siatce beleczkowej, która odprowadza płyn z oka przez liczne maleńkie dreny. Po nakierowaniu energii lasera dreny te zyskują zdolność do wypływania większej ilości płynu z oka. W rezultacie ciśnienie wewnątrzgałkowe spada.

 

LASER MIKROPULSOWY – OPINIE

W opinii większości pacjentów zabiegi z użyciem lasera mikropulsowego nie są uciążliwe. Przebiegają szybko i bezboleśnie, a niedługo po nich można wrócić do normalnej aktywności. Technika ta zdobyła także pozytywne opinie wśród okulistów jako alternatywa do zabiegów bardziej inwazyjnych. Z powodzeniem może być stosowany jako pierwsza metoda leczenia danego schorzenia. Zauważają oni mniej pooperacyjnych stanów zapalnych, a także bólu i dyskomfortu pooperacyjnego. Ponadto pacjenci szybciej się regenerują, a ryzyko powikłań jest ograniczone do minimum. Technologia ta wyróżnia się najwyższym stopniem bezpieczeństwa, przede wszystkim ze względu na fakt, że nie powoduje oparzeń w miejscu działania wiązki światła.

 

LASER MIKROPULSOWY – CENA

Cena zastosowania lasera mikropulsowego zależy od konkretnego schorzenia. Mikropulsowa trabekuloplastyka laserowa to wydatek rzędu 700 zł, zaś laseroterapia siatkówki to 400 zł dla jednego oka. Aby poznać dokładny koszt zabiegów najlepiej zapoznać się z cennikiem zabiegów okulistycznych wykonywanych w centrum Optomed lub też upewnić się podczas konsultacji lekarskiej, jaki będzie ostateczny koszt zabiegu.