Astygmatyzm – Objawy

Niewielki astygmatyzm występuje u większości ludzi. Organizm nie jest wytworem przemysłu precyzyjnego i drobne nieregularności pojawiają się zawsze. Niezborność do 0,25 dioptrii nie jest w żaden sposób zauważalna, a nawet ta w przedziale od 0,25 do 0,50 dioptrii może być na tyle sprawnie wyrównywana przez mechanizmy kompensacyjne oka, że nie będzie dawać objawów, choć astygmatyzm odwrotny może dawać objawy przy niszych wartościach wady wzroku. Dopiero powyżej 0,50 dioptrii astygmatyzm prosty powoduje zaburzenia widzenia, które są na tyle dokuczliwe, że udajemy się do okulisty. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?

Kiedy możemy podejrzewać u siebie astygmatyzm?

Najbardziej oczywistym objawem astygmatyzmu jest nieostre widzenie i już samo to często skłania nas do wizyty u okulisty. Charakterystyczną cechą astygmatyzmu jest to, że widzenie “jak za mgłą” jest stałe i zarówno obraz przedmiotów znajdujących się blisko, jak i widzianych z daleka jest zamazany i zniekształcony. Problem w tym, że jeśli borykamy się z astygmatyzmem od dzieciństwa, możemy nawet sobie nie zdawać sprawy z tego, że nasze widzenie jest nieprawidłowe, bo nie mamy porównania z właściwym, ostrym widzeniem.

Jeśli mając astygmatyzm próbujemy przeanalizować w jaki sposób postrzegamy otaczające nas przedmioty, możemy zauważyć, że okrągłe punkty wydają się wydłużone – wyglądają jak elipsy. Zadaj sobie proste pytanie – czy widzisz gwiazdy jako punkty światła, czy raczej jako rozmyte plamki? Jeśli jako plamki, to może warto zbadać oczy? Podobnie jest z liniami prostymi – mogą się one wydawać krzywe, wygięte, zwłaszcza przy patrzeniu jednym okiem.

Kontury przedmiotów w naszym otoczeniu stają się nieostre i zniekształcone, co prowadzi do zaburzeń w postrzeganiu przestrzennym, w tym określeniu co znajduje się bliżej, a co dalej od nas. Wiele osób z astygmatyzmem przekrzywia głowę, by uzyskać lepszą ostrość widzenia.

Specyficznym objawem jest astenopia, czyli przemęczenie oczu. Jest to szereg objawów subiektywnych, obejmujących dyskomfort, łzawienie oczu i przejściowe zaburzenia widzenia, nadwrażliwość na światło oraz zmęczenie i bóle głowy powodowane wykorzystywaniem narządu wzroku. Symptomy mogą się nasilać aż do zawrotów głowy, mdłości, drgania mięśni twarzy i migreny, dlatego nie należy ich ignorować, lecz podjąć leczenie przyczyny tego stanu, którym często jest właśnie astygmatyzm.

Co powinno nas zaniepokoić u dzieci?

O ile łatwo jest zwrócić uwagę na pewne niepokojące objawy u siebie samego, zwłaszcza jeśli jesteśmy dorośli, to dostrzeżenie astygmatyzmu u małych dzieci sprawia dużą trudność. A jest bardzo istotne, gdyż wczesne wdrożenie leczenia, czy to przez korekcję za pomocą odpowiednich pomocy optycznych, czy nawet zabiegów leczniczych, ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Do bardzo charakterystycznych pośrednich objawów astygmatyzmu należy pieczenie czy nawet ból oczu. Jeśli dokucza to nam, czy naszemu dziecku, może ono często pocierać oczy, mrużyć je, albo nadmiernie mrugać. Astygmatyzm prowadzi do zwiększonego łzawienia oczu, zaczerwienienia spojówek, a nawet do nawracającego zapalenia spojówek, także jęczmienie i gradówki powinny być wyraźnym sygnałem, że ma miejsce jakaś nieprawidłowość, którą należy zdiagnozować.

U starszych dzieci w wieku szkolnym, a także u dorosłych, naszą uwagę powinny zwrócić częste bóle głowy, zwłaszcza w okolicy czołowej oraz… niechęć do nauki. Mechanizmy kompensacyjne narządu wzroku działają przez cały czas, usiłując wyrównać nieprawidłowości w widzeniu. Wymaga to dużego wysiłku, którego nie jesteśmy świadomi. Po zajęciach wymagających skupienia wzroku pojawia się wtedy zmęczenie, ból oczu czy ból głowy. Jeśli dziecku “się nie chce”, zwykle są tego jakieś przyczyny. Wizyta u okulisty często wiele wyjaśnia.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej lub masz wątpliwości co do swojego widzenia lub widzenia Twoje dziecka umów wizytę z lekarzem specjalistą.