Zalety i wady stosowania soczewek kontaktowych
Żyjemy w czasach, w których z powodu trybu życia zmagamy się z wadami wzroku. Jednocześnie liczy się dla nas wygląd zewnętrzny, a także wygoda i komfort. Z tego powodu coraz częściej zamiast tradycyjnych okularów, decydujemy się na soczewki kontaktowe. Jakie są ich największe zalety i wady?
Zalety soczewek kontaktowych
Do zalet stosowania soczewek kontaktowych z pewnością należy komfort użytkowania. Jest to szczególnie ważne dla osób, które uprawiają aktywny styl życia. Każdy sport wymaga bycia w ruchu, a w takiej sytuacji zsuwające się okulary mogą być po prostu niewygodne. Ponadto narażone są na upadek i uszkodzenie, które wiąże się z koniecznością wykonania napraw, co naraża nas nie tylko na koszty, ale również na chwilowy brak ostrego widzenia. W przypadku soczewek kontaktowych nie ma takiego problemu, ponieważ umieszczone są one bezpośrednio na rogówce, dzięki czemu nie ograniczają żadnej aktywności, nawet takiej, która wymaga użycia kasku.
Kolejną zaletą soczewek kontaktowych jest fakt, że zapewniają bardzo dobre widzenie. Pacjenci nie muszą zmagać się z parującymi szkłami ani też z oprawkami, które mają w polu widzenia. Dzięki temu, że są umieszczone na gałce ocznej, nie powodują żadnych zniekształceń, co może zdarzać się w przypadku okularów, szczególnie u osób z dużymi wadami wzroku. Stabilnokształtne soczewki kontaktowe pomagają leczyć niedowidzenie, a także są najlepszym sposobem na korekcję wady wzroku spowodowanej stożkiem rogówki.
Ogromną zaletą soczewek są także duże możliwości korekcji wad wzroku. Mogą być stosowane jako jedyna forma korekcji w chorobach zwyrodnieniowych rogówki, doskonale sprawdzą się również jako korekcja oczu po urazach rogówki, bliznach i innych deformacjach. Dzięki nim można także kontrolować myopię. Na szczególną uwagę zasługują również soczewki ortokeratologiczne. Są to twarde soczewki najnowszej generacji, które stosowane są na noc. Podczas snu dzięki delikatnemu naciskowi oddziałują na rogówkę oka, zmieniając jej krzywiznę. Dzięki temu ortokorekcja jest w stanie spowolnić lub też zatrzymać narastanie krótkowzroczności, a także wyrównać astygmatyzm. Nie ma także przeciwwskazań, aby soczewki były używane przez osoby cierpiące na alergie, bowiem prawidłowo pielęgnowane nie uczulają.
Ostatnią z największych zalet jest kwestia wyglądu. Soczewki w żaden sposób go nie zmieniają, ponieważ są całkowicie niewidoczne. Z tego powodu będą doskonałym wyborem dla osób, które w okularach czują się niekomfortowo.
Wady soczewek kontaktowych
Mimo, że soczewki mają liczne zalety, można wskazać również kilka ich wad.
Jako, że znajdują się bezpośrednio na gałce ocznej, nie powinny być noszone przez osoby z chorobami infekcyjnymi oka, chyba że są nośnikiem leku. Nie będą też dobrym wyborem dla pacjentów, którzy nie będą potrafili przyzwyczaić się do sposobu ich zakładania i zdejmowania. U niektórych osób wywołuje to dyskomfort i z tego powodu wolą pozostać przy tradycyjnych okularach.
Noszenie soczewek wymaga wyjątkowej dbałości o higienę. Muszą być przechowywane w specjalnym płynie, należy więc pamiętać o jego regularnej wymianie. Nie bez znaczenia jest także wybór samego płynu. Zdecydowanie bardziej warto kierować się opinią lekarza, niż chociażby aktualną promocją. Ponadto przed każdym założeniem i zdjęciem trzeba dokładnie umyć ręce, aby nie zainfekować oka. Większość powikłań po noszeniu soczewek wynika bowiem z zaniedbań higienicznych, stosowania nieodpowiednich preparatów i pojemników. Pielęgnacja soczewek jest więc znacznie bardziej wymagająca, niż to ma miejsce w przypadku okularów.
Podsumowując, soczewki kontaktowe to doskonała alternatywa dla tradycyjnych okularów. Przed decyzją należy jednak poznać ich wady i zalety, a przede wszystkim zasięgnąć porady lekarza okulisty.