Jakie okulary wybrać do komputera?

Jakie okulary wybrać do komputera?


Komputery i smartfony stały się nieodłączną częścią naszego życia. Służą już nie tylko do pracy i nauki, ale są także głównym źródłem rozrywki i sposobem spędzania wolnego czasu. Niestety w dłuższej perspektywie nie jest to korzystne dla naszego zdrowia, w szczególności zaś dla wzroku. Aby zapobiegać negatywnym skutkom wielogodzinnego patrzenia w ekrany, warto używać specjalnych okularów. Dowiedz się, jakie okulary wybrać do komputera.

Zespół widzenia komputerowego

Zespół widzenia komputerowego to schorzenie naszych czasów, wynikające ze spędzania wielu godzin przed ekranami komputerów, tabletów czy telefonów. Jest to dokuczliwe przeciążenie oczu, do którego przyczynia się nadmierna ekspozycja na światło niebieskie, a także złe oświetlenie, niewłaściwe ustawienie monitora, czy też zbyt małe nawilżenie gałki ocznej, będące efektem rzadszego mrugania. Objawami wspomnianego zespołu może być niewyraźne widzenie, uczucie suchości oka, a także ból głowy. Na szczęście w pewien sposób można temu zapobiec, stosując odpowiednie okulary do komputera z powłoką antyrefleksyjną, a także z filtrami światła niebieskiego. Jeśli zatem spędzasz wiele godzin przed komputerem, powinieneś udać się do badanie okulistyczne, które pozwoli ocenić stan wzroku, a na jego podstawie okulista lub optometrysta pomogą Ci wybrać okulary do pracy.

Okulary ze specjalnymi powłokami

Przede wszystkim ważniejsze od filtrów jest prawidłowe i dokładne dobranie korekcji wady wzroku. Pozwala to uniknąć części dolegliwości związanych z wytężoną pracą do blizy. Innym sposobem, aby ochronić wzrok podczas pracy przy komputerze jest stosowanie okularów ze specjalnymi powłokami, wśród których znajduje się:

  • powłoka antyrefleksyjna – ma ona za zadanie zniwelowanie oślepiających odblasków świetlnych, pojawiających się na ekranach, a także poprawę ostrości oraz kontrastu. Dzięki niej poprawia się komfort widzenia, a wzrok nie męczy się w tak dużym stopniu, jak ma to miejsce bez użycia powłoki ochronnej. Ze względu na zapobieganie odblaskom, okulary tego typu polecane są również do nocnej jazdy samochodem,
  • powłoka z filtrami światła niebieskiego – długotrwała ekspozycja na działanie światła niebieskiego ma nie tylko zgubny wpływ na wzrok, ale także na cały organizm. Przyczynia się ona m.in. do problemów ze snem. Z tego powodu warto zainteresować się okularami z filtrem światła niebieskiego, tzw. blue blocker. Dzięki specjalnym szkłom, najczęściej o pomarańczowej lub czerwonej barwie, blokują w dużym stopniu niebieskie światło, co redukuje zmęczenie oczu, poprawia komfort widzenia, a jednocześnie pomaga walczyć z zaburzeniami snu.

Jeśli szukasz odpowiednich okularów do komputera, zapytaj optyka o możliwe powłoki oraz filtry, a z pewnością uzyskasz niezbędną wiedzę, która pozwoli Ci dokonać najlepszego wyboru.

Każda osoba, która spędza wiele godzin przed komputerem, powinna pomyśleć o specjalnych okularach, pozwolą ona bowiem nie tylko ochronić wzrok, ale przyczynią się także do zwiększenia komfortu pracy.