Jak prawidłowo czyścić okulary?

Jak prawidłowo czyścić okulary?


Godziny spędzane przed ekranem komputera czy smartfona powodują, że wiele osób boryka się z problemami ze wzrokiem. W związku z tym „okularnicy” to już tylko bohaterowie piosenki Agnieszki Osieckiej, ale coraz częściej także my sami. Okulary są zatem niezbędnym elementem naszego życia, który znacznie ułatwia funkcjonowanie. Jak prawidłowo czyścić okulary, aby zapewniały optymalne widzenie?

Okulary są jednym ze sposobów na korekcję wad wzroku. Każda nosząca je osoba wie, jak uciążliwe są zabrudzenia ich powierzchni. Nie dość, że negatywnie wpływają na estetykę okularów, to przede wszystkim utrudniają prawidłowe widzenie. W związku z tym bardzo ważną czynnością jest ich regularne czyszczenie. I choć pozornie wydaje się ono proste, to łatwo zrobić to w niewłaściwy sposób, który może uszkodzić delikatną powłokę szkieł. Aby tego uniknąć, warto poznać zasady bezpiecznego czyszczenia okularów.

Sposoby czyszczenia okularów to:

  • sucha ściereczka z mikrofibry,
  • ciepła woda z odpowiednim detergentem,
  • specjalistyczne płyny lub chusteczki,
  • myjka ultradźwiękowa.

Najprostszym sposobem na usunięcie zabrudzeń jest użycie suchej ściereczki z mikrofibry, która najczęściej dołączana jest do okularów. Delikatne przetarcie nią szkieł pozwoli na pozbycie się nieestetycznych plam. Trzeba pamiętać jednak o tym, aby wcześniej ją strzepnąć, co pozwoli na pozbycie się cząsteczek kurzu i pyłu.

W przypadku, gdy nie mamy dostępu do ściereczki rozwiązaniem okazuje się ciepła woda z odrobiną detergentu. Trzeba sprawdzić jednak czy nie zawiera on ekstraktu z cytryny, który mógłby negatywnie wpłynąć na szkła ani też balsamu, spowoduje on bowiem powstanie nieestetycznych smug.

Doskonałym rozwiązaniem, szczególnie w podróży jest użycie specjalistycznych płynów i chusteczek przeznaczonych do czyszczenia szkieł okularowych. I choć dostępne są one prawie w każdym markecie, lepiej unikać kupowania ich w takim miejscu. Aby mieć pewność, że produkty tego typu będą w pełni bezpieczne dla szkieł, warto się w niej zaopatrzyć u optyka.

Ostatnim sposobem na wyczyszczenie szkieł okularowych oraz oprawek, szczególnie przy intensywnych zabrudzeniach jest użycie myjki ultradźwiękowej. Można się w nią zaopatrzyć samodzielnie bądź też skorzystać z profesjonalnego czyszczenia oferowanego przez salony optyczne.

Podsumowując, aby okulary właściwie spełniały swoją funkcję warto zadbać nie tyko o indywidualny dobór szkieł, ale także poświecić trochę czasu na ich pielęgnację. Wszystko to sprawi, że będą one nam służyły przez wiele lat.