Jak działają okulary progresywne?

Jak działają okulary progresywne?


Ludzie zmagają się z różnymi wadami wzroku. Dość często zdarza się także, że do pełnego komfortu widzenia potrzebują kilku par okularów. Jest to jednak niestety dość niewygodne. Aby uniknąć konieczności częstej zmiany okularów i pamiętania o noszeniu ze sobą wszystkich z nich, można zdecydować się na znacznie lepsze rozwiązanie, jakim są okulary progresywne. Dowiedz się, jaka jest zasada ich działania.

Rodzaje szkieł okularowych różnią się od siebie w zależności od budowy, konstrukcji, geometrii, materiału, z jakiego zostały zrobione oraz typu filtrów i powłok, a indywidualny dobór szkieł daje szansę na skorygowanie nawet najbardziej skomplikowanych wad. Na szczególną uwagę zasługują soczewki progresywne.

Soczewki progresywne, będące jednym z rodzajów soczewek wieloogniskowych, charakteryzują się tym, że ich moc korekcyjna zmienia się płynnie, w zależności od tego, z jakiej części soczewki korzysta oko. Jeżeli wzrok skierowany jest na przedmioty znajdujące się w dużej odległości, wówczas oczy korzystają z górnej części soczewki, co zapewnia dobre widzenie dali. Z kolei przy patrzeniu na przedmioty będące blisko oczu, wzrok skierowany jest na dolną część soczewki, a to daje możliwość wyraźnego widzenia bliży. Przy patrzeniu na przedmioty średnio oddalone od oczu wykorzystywany jest środkowy obszar soczewki (kanał progresji).

Okulary progresywne są doskonałym wyborem dla osób aktywnych, które potrzebują kilku par okularów, a jednocześnie zależy im na komforcie. Są one nie tylko wygodne i zdrowe dla oczu, ale również bardzo estetyczne. Do ich zalet należy brak widocznej linii podziału między strefą dali i bliży, a specjalna powłoka antyrefleksyjna sprawia, że są w pełni przejrzyste, pozbawione odblasków i zakłóceń. Wszystko to przekłada się na duży komfort użytkowania. Ponadto brak konieczności częstego zakładania i zdejmowania okularów przedłuża ich żywotność. I choć pozornie wydaje się, że okulary progresywne są droższe od tradycyjnych szkieł, tak naprawdę pozwalają zaoszczędzić. Dzięki nim nie trzeba bowiem kupować kilku par, a większa trwałość sprawia, że inwestycja bardzo szybko się zwraca.

Podsumowując, okulary progresywne łączą w sobie zalety kilku rodzajów szkieł okularowych. Moc zastosowanych w nich soczewek odpowiada deficytowi akomodacji, co umożliwia wyraźne widzenie z każdej odległości. Z tego powodu są najlepszym wyborem dla osób, które zmagają się ze skomplikowanymi wzroku, a jednocześnie liczy się dla nich komfort i wygoda. Trzeba pamiętać jedynie o tym, że okulary progresywne wymagają precyzyjnego wyrównania wady refrakcji i precyzyjnego wykonania. Zaniedbania w precyzji doboru i wykonania często leżą u podstaw nietolerancji soczewek progresywnych. Z tego powodu dobór najlepiej powierzyć renomowanej poradni okulistycznej.