Jak działa laser mikropulsowy?
Laseroterapia ma powszechne zastosowanie w okulistyce. Wynika to z faktu, że współczesna medycyna stale poszukuje innowacyjnych metod, dzięki którym leczenie będzie nie tylko skuteczniejsze i bardziej precyjne, ale także bardziej komfortowe i bezpieczniejsze dla pacjenta. Efektem tych działań jest wykorzystanie lasera mikropulsowego, który minimalizuje ryzyko pojawienia się skutków ubocznych działań operacyjnych. Z naszego wpisu dowiesz się, jak działa laser mikropulsowy.
Największe zalety zastosowania lasera mikropulsowego
Laser od wielu lat pozwala przeprowadzać operacje i zabiegi medyczne w okulistyce. Mimo że ma on wiele zalet, jego użycie niekiedy wiąże się ze skutkami ubocznymi wynikającymi z faktu, że narząd wzroku jest niezwykle delikatny. Rozwiązanie tego problemy przyniosło zastosowanie lasera mikropulsowego, który doskonale sprawdza się w okulistyce, ponieważ daje możliwość leczenia zaburzeń siatkówki bez widocznych uszkodzeń okolicznych tkanek. Laser mikropulsowy wykorzystuje żółtą wiązkę światła o długości fal 577 nm. Są to mikrosekundowe impulsy, zamiast dłuższych, ciągłych fal. Dzięki temu pomiędzy poszczególnymi impulsami tkanka ma czas na schłodzenie, a metoda ta jest obarczona bardzo małym ryzykiem powikłań. Oprócz tego zabieg jest bezbolesny, a struktury oka ulegają znacznie szybszej regeneracji. W razie potrzeby zabieg może być powtarzany celem utrzymania efektów uzyskanych podczas pierwszej sesji laseroterapii.
Kiedy stosuje się laser mikropulsowy?
Zastosowanie lasera zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się ciepła, które mogłoby spowodować uszkodzenia termiczne. Jednocześnie jego energia jest wystarczająca do uzyskania głębokich efektów klinicznych. Zabiegi z wykorzystaniem lasera mikropunktowego dotyczą przede wszystkim schorzeń siatkówki. Doskonale sprawdza się on przy leczeniu cukrzycowego obrzęku plamki żółtej, a także przy centralnej retinopatii surowiczej, ponieważ nie niszczy delikatnych struktur oka. Oprócz tego ma również zastosowanie w leczeniu jaskry jako procedura MLT (z ang. Micropulse Laser Trabeculoplasty, Mikropulsowa Trabekuloplastyka Laserowa). Krótka procedura lecznicza koncentruje się na siatce beleczkowej, która odprowadza płyn z oka przez liczne maleńkie dreny, w rezultacie czego ciśnienie wewnątrzgałkowe spada, co z pozwala na redukcję dawki przeciwjaskrowych kropli do oka lub odroczenia potrzeby dodania kolejnego leku lub zwiększeniu jego dawki. Laseroterapię mikropulsową z uwagi na profil bezpieczeństwa można powtarzać. W tej sytuacji zabieg może zastępować włączenie kolejnego leku przeciwjaskrowego lub może być pierwszą metodą leczenia świeżo rozpoznanej jaskry.