Czym jest Cross-linking?

Czym jest Cross-linking?


Nowoczesna okulistyka dysponuje innowacyjnymi metodami leczniczymi, które hamują rozwój wielu chorób i przywracają pacjentom komfort życia. Jedną z nich jest zabieg Cross-linking, przeznaczony dla osób cierpiących na stożek rogówki. Dowiedz się, na czym polega ta metoda i jakie są wskazania do jej stosowania.

Czym jest stożek rogówki?

Stożek rogówki to schorzenie, które charakteryzuje się stopniowym ścieńczeniem i uwypukleniem zewnętrznej i przeziernej części oka. W tej chorobie rogówka, która powinna przypominać kształtem wycinek kuli, stopniowo przybiera kształt stożka, na skutek ścieńczenia i uwypuklenia jej centralnej części. Zniekształcenie przedniego odcinka oka skutkuje zaburzeniami widzenia i może prowadzić do nieregularnego astygmatyzmu. Deformacja rogówki na ogół zaczyna się w okresie dojrzewania i początkowo objawia się pogorszeniem widzenia. Z czasem powoduje wady wzroku, takie jak wysoki astygmatyzm i postępująca krótkowzroczność. Częstotliwość występowania tej dystrofii to prawie 1 na 1000 osób. Diagnoza i wczesne podjęcie leczenia umożliwia zahamowanie zmian i zapobieganie komplikacjom w przyszłości.

Nowoczesne metody leczenie stożka rogówki

Jedną z najnowocześniejszych metod stosowanych w stożku rogówki jest Cross-linking. Zabieg ten polega na podaniu pacjentowi kropli z ryboflawiną, a następnie naświetleniu powierzchni rogówki promieniami UVA, przez co ryboflawina zostaje uaktywniona. Wskutek tego w rogówce wytwarzają się nowe wiązania krzyżowe między włóknami kolagenu określane mianem cross links. Dzięki takiemu zwiększeniu usieciowania rogówki uzyskuje ona większą sztywność, wytrzymałość mechaniczną i odporność. Jak sugerują badania kliniczne, ta bezbolesna metoda w większości przypadków spowalnia postęp choroby, a w wielu go zatrzymuje. Istnieją także szczególne przypadki, w których obserwowane jest nawet cofnięcie się zmian.

Oprócz zabiegu Cross-linking można także zastosować metodę custom fast, która przebiega bez zdejmowania nabłonka. Dzięki temu zbieg jest bezpieczny i całkowicie bezbolesny. Wykonuje się go na ogół przy bardzo cienkich rogówkach, które uniemożliwiają wykonanie crosslinkingu klasycznego. Może być także przeprowadzany u dzieci jako profilaktyka rozwoju choroby wykrytej w bardzo wczesnych fazach.

Największe zalety metody Cross-linking?

Cross linking to postępowanie zabiegowe, które pozwala na zahamowanie progresji stożka rogówki. Schorzenie to jest zatem najczęstszym wskazaniem do jego przeprowadzenia. Zabieg wykonuje się u pacjentów ze stożkiem rogówki w 1 i 2 stopniu zaawansowania wg Amslera, jednak ostateczną decyzję podejmuje lekarz okulista po przeprowadzeniu badań. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób cierpiących na tę przypadłość, ponieważ charakteryzuje się ono licznymi zaletami. Przede wszystkim zabieg jest bezbolesny i można go wielokrotnie powtarzać. Charakteryzuje się małą inwazyjnością, a jednocześnie dużym poziomem bezpieczeństwa i skutecznością. Wczesne wykrycie schorzenia i zastosowanie metody Cross-linking pozwala na zahamowanie jego progresji i poprawę ostrości wzroku. Może również uchronić przed koniecznością przeszczepu rogówki w przyszłości.

Jak przebiega zabieg?

Zabieg odbywa się w warunkach ambulatoryjnych. Pierwszym etapem jest znieczulenie rogówki kroplami. Następnie podaje się antybiotyki, które ochronią operowane oko przed możliwymi infekcjami. Stosując specjalne narzędzia chirurgiczne, usuwa się komórki z powierzchni rogówki. Kolejnym etapem jest zakropienie operowanego oka kroplami zawierającymi ryboflawinę (witaminę B2) przez kilka minut. Gdy zostanie stwierdzone, że odpowiednia ilość ryboflawiny została zaabsorbowana przez rogówkę, zaczyna się naświetlanie oka laserem UVX. Ten proces trwa ok. 30 min. Wcześniej zaaplikowana ryboflawina wymusza absorbcję światła UVA przez rogówkę. Po zakończeniu zabiegu ponownie zakrapla się oko antybiotykami i umiejscawia się soczewkę ochroną. Zaleca się jej noszenie przez 1-2 dni po operacji. Wzrost liczby wiązań ma miejsce w ciągu kilku dni po operacji.

Podsumowując, Cross-linking to nowoczesna metoda leczenia stożka rogówki o dużej skuteczności. U większości pacjentów następuje spowolnienie, zahamowanie, a nawet regresja stożka rogówki. Pozytywne efekty zabiegu mogą utrzymywać się przez całe życie, jednak niekiedy zdarza się, że trzeba go powtarzać. Z tego powodu po zabiegu warto regularnie odwiedzać okulistę.