Czy należy się bać laserowej operacji oka?

Czy należy się bać laserowej operacji oka?


Wady wzroku, a także inne schorzenia oczu można w dzisiejszych czasach łatwo wyleczyć dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod. Jedną z nich jest laseroterapia, która zrewolucjonizowała okulistykę i dała pacjentom nowe możliwości na przywrócenie komfortu widzenia. Niestety wiele osób nie decyduje się na zastosowanie tej metody jedynie z obawy. Przeczytaj nasz wpis, a dowiesz się, na czym polega laserowa korekcja wady wzroku i czy należy się jej obawiać.

W jakich schorzeniach pomaga laseroterapia?

Niegdyś operacje oczu wymagały hospitalizacji. Obecnie większość zabiegów okulistycznych wykonuje się na zasadzie chirurgii jednego dnia – pacjent tego samego dnia idzie do domu. Dzięki zastosowaniu wiązki lasera i doborowi odpowiedniej długości światła można pomóc pacjentom z następującymi problemami:

  • wady wzroku,
  • niedrożność dróg łzowych,
  • jaskra,
  • zaćma,
  • niektóre schorzenia plamki żółtej,
  • zmiany obwodowej części siatkówki,
  • retinopatia cukrzycowa.

Jak wygląda laserowa operacja oka?

Najważniejsza z punktu widzenia pacjenta jest informacja, że laserowa operacja oka jest szybka, a przede wszystkim całkowicie bezbolesna. Przebiega ona w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych i nie wymaga hospitalizacji. Najczęściej trwa od kilku do kilkunastu minut. Zabieg przeprowadzany jest na siedząco przy specjalnym mikroskopie podłączonym do lasera. Do oczu zapuszczane są krople znieczulające, dzięki czemu pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych. Powinien mieć jednak świadomość, że w ciągu kilku godzin lub kilku dni po operacji może pojawić się pewien dyskomfort. Nie jest on jednak bardzo uciążliwy i po pewnym czasie znika.

Laserowa operacja oka jest obarczona stosunkowo niewielkim ryzykiem i w porównaniu do innych bardziej inwazyjnych procedur, uznawana za bezpieczną. Ta nowoczesna metoda stosowana w okulistyce pozwala skorygować wady wzroku, a także wyleczyć liczne schorzenia, z pewnością należy więc z niej korzystać, o ile są do tego wskazania.