Co rozumieć pod pojęciem zaćmy wtórnej?

Co rozumieć pod pojęciem zaćmy wtórnej?


Zdrowa soczewka oka zbudowana głównie z krystaliny. Jest to białko, które przepuszcza promienie światła. Dzieje się tak jednak tylko wtedy, kiedy soczewka oka jest przezroczysta. Jednocześnie soczewka oka odpowiednio załamuje światło. To wszystko pozwala nam prawidłowo widzieć. Niestety w wyniku różnych czynników może dojść do utraty przezierności nazywanej zaćmą. Niekiedy można się także spotkać z pojęciem zaćmy wtórnej. Dowiedz się, co ono oznacza.

Jakie są przyczyny zaćmy?

Jak już wspomniano, zaćma pojawia się wtedy, kiedy białko tworzące soczewkę oka staje się coraz mniej przepuszczalne dla światła. Przyczyna może być wrodzona lub nabyta. W pierwszym przypadku może pojawić się u noworodków w wyniku schorzeń matki przebytych w czasie ciąży lub czynników genetycznych. W drugiej sytuacji zaćma zwykle może być polekowa (nawet z leków stosowanych ogólnie), pourazowa lub metaboliczna (nieleczona cukrzyca). Najczęściej jednak utrata przezierności związana jest z wiekiem, ponieważ wraz z upływem lat białko ulega degeneracji i zmętnieniu. Kiedy większość białka straci przejrzystość i niemożliwe jest prawidłowe widzenie, mówimy wtedy o zaćmie, która wymaga przeprowadzenia zabiegu usunięcia zaćmy, będącego jedyną metodą leczenia.

Jak leczyć zaćmę wtórną?

Mimo usunięcia zaćmy, może dojść do pojawienia się zaćmy wtórnej. Nie znaczy to jednak, że zaćmą wtórną nazywamy ponowne pojawienie się zaćmy, która została usunięta. Jest to zmętnienie tylnej torebki soczewki pozostawionej przy niepowikłanej operacji usunięcia zaćmy. Powstaje ono przez rozrost komórek nabłonkowych w tylnej torebce soczewki. Zaćma wtórna może pojawić się po kilku miesiącach, a nawet latach od usunięcia zaćmy. Może wystąpić u 30% pacjentów, u których usunięto zaćmę. Po czasie zauważają oni nawrót dolegliwości polegający na niewyraźnym widzeniu. Nie jest to jednak sytuacja nieodwracalna, ponieważ współczesna okulistyka daje możliwość skutecznego usunięcia zaćmy wtórnej. Wykonuje się w tym celu zabieg nazywany kapsulotomią tylną. Jest to laserowe usuwanie zaćmy wtórnej. Polega na laserowym nacięciu torebki w warunkach ambulatoryjnych (nie jest potrzebny pobyt w szpitalu i na bloku operacyjnym) zabieg przynosi natychmiastowe efekty.