Zabieg typu Cross-Linking


Spis treści


Zabieg typu Crosslinking jest wykorzystywany w leczeniu stożka rogówki. Procedurę przeprowadza się na pacjentach we wczesnym stadium stożka.

Znieczulenie: miejscowe

Czas trwania zabiegu: ok. 1h

Zabieg typu Crosslinking. Informacje ogólne

W tym zabiegu wykorzystuje się unikalne właściwości budowy rogówki. Naświetlanie rogówki ultrafioletem powoduje powstanie kolagenowych wiązań poprzecznych (crosslinking) w rogówce przez to staje się ona silniejsza, sztywniejsza i mniej podatna na odkształcenia. Umożliwia to zahamowanie dalszego rozwoju stożka rogówki.

Stożek rogówki (keratoconus, z greckiego: kerato- rogówka i konos- stożek) jest to degeneracyjna, niezapalna choroba rogówki oka, w przebiegu której następuje zmiana w strukturze rogówki prowadząc do jej ścieńczenia i nadmiernego uwypuklenia – rogówka przybiera kształt stożka. Ta zmiana znacznie pogarsza widzenie. Częstość występowania tej dystrofii to prawie 1 na 1000 osób.
Objawy stożka rogówki:

  • szybko postępujące pogorszenie ostrości wzroku
    • szybko postępujące rozmazanie, zniekształcenie obrazu w jednym oku
    • szybko narastający astygmatyzm i krótkowzroczność w jednym oku
  • rozmywanie się obrazu (poliopia jednooczna)
  • nadwrażliwość na światło (fotofobia)
  • swędzenie i zaczerwienienie oczu
  • objaw halo wokół źródła światła (rozmycie ostrości widzenia)
  • rzadko pierwszym objawem jest tzw. ostry stożek – nagłe zamglenie widzenia, które może utrzymywać się do kilku tygodni i powodować ból oka

Widzenia osoby zdrowej (po lewej) i symulacja widzenia osoby ze stożkiem rogówki (po prawej).
src=https://okulista.pl/wp-content/uploads/Unorganized/widzenie1.jpg   src=https://okulista.pl/wp-content/uploads/Unorganized/widzenie1.jpg

Kto kwalifikuje się do zabiegu?

Zabieg wykonuje się u pacjentów ze stożkiem rogówki w 1 i 2 stopniu zaawansowania wg Amslera – decyduje lekarz po badaniu pacjenta.

Klasyfikacja stożka rogówki

Klasyfikacja wg. Amslera rozszerzona przez Dietera Muckenhirna o mimośród rogówki.

Stopień Kąt
Amslera
Środkowe
promienie
Ostrość widzenia
okulary
Ostrość widzenia
socz.kont.
Przejrzystość Grubość
rogówki
Mimo-śród
1 0-3 >7.5 1.0-0.8 >1 Normalna 0.5 <0.8
2 4-9 7.5-6.5 0.8-0.2 1.0-0.8 Normalna 0.4 0.8-1.0
3 > 9 6.5-5.8 0.2-0.1 0.4-0.8 Lekko zmętniała 0.25 1.2-1.5
4 Nie można zmierzyć <5.8 <0.1 0.2-0.4 Silnie zmętniała <0.2 >1.5

 

Przebieg Crosslinking’u

Pierwszym etapem zabiegu jest znieczulenie rogówki kroplami. Następnie podaje się antybiotyki, które ochronią operowane oko przed możliwymi infekcjami. Stosując specjalne narzędzia chirurgiczne usuwa się komórki z powierzchni rogówki. Kolejnym etapem jest zakropienie operowanego oka kroplami zawierającymi ryboflawinę (witaminę B2) przez kilka minut. Gdy zostanie stwierdzone, że odpowiednia ilość ryboflawiny została zaabsorbowana przez rogówkę, zaczyna się naświetlanie oka laserem UVX. Ten proces trwa ok. 30 min. Wcześniej zaaplikowana ryboflawina wymusza absorbcję światła UVA przez rogówkę. Światło UVA jest to tzw. ultrafiolet długi charakteryzujący się falą o dł. 400 nm–315 nm. Po zakończeniu zabiegu ponownie zakrapla się oko antybiotykami i umiejscawia się soczewkę ochroną. Zaleca się jej noszenie przez 1-2 dni po operacji.

 

Po jakim czasie od operacji będą widoczne efekty?

Światło UVA, które zostało zaabsorbowane przez rogówkę powoduje powstanie tzw. wiązań poprzecznych (crosslinking) i tym samym wzrost usieciowania rogówki – wzrasta liczba wiązań, co wzmacnia rogówkę. Wzrost liczby wiązań ma miejsce w ciągu kilku dni po operacji. Należy nadmienić, że Crosslinking nie spłaszcza stożka rogówki, lecz wyłącznie hamuje jego rozwój.

 

Jakie są zalecenia po zabiegu?

Po zdjęciu soczewki ochronnej zaleca się zakrapianie oka przez kilka kolejnych tygodni.

 

Czy po operacji można dalej nosić soczewki kontaktowe?

Po około miesiącu, po skontaktowaniu się z prowadzącym lekarzem okulistą, można bez przeszkód nosić soczewki kontaktowe.

W protokole Custom-Fast zabiegu soczewki można zacząć stosować po 24h po zabiegu.

 

Czy światło UV stosowane podczas tego zabiegu jest szkodliwe?

Światło UVA w tym zabiegu jest ściśle regulowane i kontrolowane – jest całkowicie nieszkodliwe. Emiter światła (laser UVX) jest wyposażony w specjalny system zabezpieczający, dzięki czemu nawet podczas awarii pacjent pozostaje w pełni bezpieczny. Ponadto stosowanie ryboflawiny (witamina B2) chroni struktury oka przed działaniem UVA, które penetruje wyłącznie rogówkę. Jednakże nie są znane długoterminowe zagrożenia (20 lat i więcej po zabiegu) spowodowane tym zabiegiem, lecz na bazie doświadczenia naszego zespołu i innych placówek na świecie można stwierdzić, że jest to stosunkowo bezpieczna procedura.

 

Czy Crosslinking może się nie udać?

Jak w przypadku każdego zabiegu czasem nie można uzyskać pożądanego efektu. Zabieg jest stosunkowo nowym zabiegiem w leczeniu stożka rogówki. Obecna literatura tematu szacuje, że po ok. 10 latach po wykonym zabiegu u bardzo małej liczby pacjentów (ok. 1-3%) następuje ponowny rozwój stożka rogówki. Powtórne wykonanie zabiegu Cross-linking jest zwykle skuteczne i hamuje dalszy rozwój choroby.

Powikłania:

  • obrzęk rogówki – zwykle przejściowy
  • przymglenie
  • zmętnienie
  • zbliznowacenie
  • uszkodzenie komórek śródbłonka rogówki

Większość tych powikłań jest wymieniane jako hipotetycznie możliwe do wystąpienia, ponieważ są one niezwykle rzadkie.

 

Bezbolesny Cross-linking CUSTOM-FAST

Cross-linking CUSTOM-FAST jest podtypem zabiegu cross-linking z pozostawieniem nabłonka rogówki (CXL EPI-ON) i wykorzystaniem specjalnego roztworu ryboflawiny. Z powodu pozostawienia nabłonka rogówki zabieg jest bezbolesny oraz możliwy do przeprowadzenia u pacjentów z cienką rogówką, którzy nie mogli zostać zakwalifikowani do zabiegu CXL z usunięciem nabłonka rogówki (CXL EPI-OFF). Dodatkowym atutem jest krótka rekonwalescencja, kolejnego dnia można wrócić do codziennej aktywności oraz zacząć stosować soczewki kontaktowe. Parametry zabiegu i naświetlenia są zindywidualizowane dla każdego oka osobno na podstawie: topografii rogówki, OCT przedniego odcinka oka oraz pachymetrii (grubości rogówki). Zabieg trwa ok. 30 minut. Znieczulenie jest miejscowe. Można jednocześnie operować obydwoje oczu.


Cross-linking, INTACS
Cross-linking (CCL/CXL)
2000,00 zł

Zabieg Cross-linking - protokół tradycyjny. 

Cena za oko.

Cross-linking CUSTOM-FAST, bezbolesny
2500,00 zł

Zabieg Cross-linking w protokole Custom-Fast. Parametry zabiegu są indywidualnie do stanu oka. Specjalna ryboflawina używana podczas tej procedury nie wymaga zdjęcia nabłonka rogówki dzięki czemu zabieg jest całkowicie bezbolesny i trwa znacznie krócej niż metoda klasyczna.

Cena za oko.

INTACS
6500,00 zł

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.