Protezy i epiprotezy oka
Spis treści
utrata oka może się dla Państwa jawić jako duże obciążenie i niesie ze sobą wiele pytań. Niniejsze informacje pomogą Państwu uzyskać odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z tym tematem. Dr Marcin Jaworski wykonuje protezy i epiprotezy oczne w druku 3D w OPTOMED.
Protezowanie
Przeróżne uszkodzenia i choroby oczu, jak również wady wrodzone mogą powodować konieczność noszenia sztucznego oka. Proteza oka chroni oczodół i uniemożliwia jego kurczenie się. W celu dopasowania protezy oka nie jest konieczne usunięcie gałki ocznej. W takim przypadku wykonuje się tzw. epiprotezę. W naszej placówce w pełni wytwarzane są protezy i epiprotezy oczne w technologii druku 3D. Nie tworzymy protez z próbnika, wszystkie protezy są one indywidualnie dopasowywane do oczodołów pacjenta i koloru jego drugiego oka. Wierna imitacja oka sprawia, że proteza nie zwraca uwagi, a pacjent czuje się przez to pewniej.
Rodzaje protez oka
Koniecznością stało się indywidualne dopasowanie protez i epiprotez. Dostępne są dwa podstawowe rodzaje: protezy akrylowe i szklane, a od niedawna również w druku 3D. Protezy gałek ocznych wykonane ze szkła mają wiele zalet. Ich powierzchnia jest gładka, odporna na zarysowania i gromadzenie nadmiaru białek, które to w procesie denaturacji mogą stać się silnym alergenem i prowadzić do ciężkich powikłań. U pacjentów z wykonanym protezowaniem oczodołu może dojść do powikłań alergicznych, co zwykle jest powodem wydalenia implantu. Protezy wykonane z akrylu są odporne mechanicznie, lecz gromadzące się białko w mikroporach skłania do częstszej wymiany. Znacznie gorzej się zwilżają, co powoduje gromadzenie się zaschniętego białka na ich powierzchni. Powinny być produkowane techniką odlewania, a po zakończonej obróbce należy je polakierować i wypolerować.
Od niedawna dostępne są także protezy wykonane w technologii druku 3D. Łączą one cechy trwałości protez akrylowych z poziomem odwzorowania i komfortu stosowania protez szklanych. Niestety czas wykonania tych protez jest dłuższy niż akrylowych czy szklanych.
Szklane protezy
Ponieważ szkło jest nie tylko neutralne, ale także pozbawione substancji szkodliwych, jest ono najlepiej tolerowanym materiałem przy produkcji protez i epiprotez ocznych. Powierzchnia protezy oka ze szkła jest szczelna i gładka. Z tego też powodu proteza, podobnie jak zdrowe oko, jest optymalnie zwilżana przez płyn łzowy. Protezy oczu ze szkła mają naturalny połysk, a powieki zamykają się bez przeszkód.
Protezy w technologii druku 3D
Nasze centrum wykonuje również protezy gałek ocznych w technologii druku 3D. Jest to innowacyjna technologia, która pozwala tworzyć o wiele lepiej dopasowane protezy oka z w pełni hipoalergicznych materiałów. Dzięki temu szansę na ich użytkowanie mają również osoby, u których dotychczas występowała reakcja alergiczna na tradycyjne protezy oka oraz przyrządy okulistyczne. Protezy oka https://www.yournexteye.com/ wytwarzane są na drukarkach 3D z całkowicie biozgodnych, hipoalergicznych polimerów. Dzięki temu cechuje ja najwyższa jakość. Nie uczulają tak jak protezy akrylowe i nie grożą rozbiciem, jak to ma miejsce w przypadku protez szklanych. Co więcej, technologia skanowania 3D pozwala precyzyjnie dopasować kształt i rozmiar protezy gałek ocznych do oczodołu pacjenta. Ta nowoczesna technologia pozwala także perfekcyjnie odwzorować tęczówkę i źrenicę, a nawet błysk w oku. Tęczówka na protezie jest wykonana na podstawie zdjęcia tęczówki drugiego oka. Specjalna powłoka nadaje protezie podobną zwilżalność jak proteza szklana.
Oferta naszych wyrobów jest skierowana nie tylko bezpośrednio do pacjentów, ale również profesjonalistów – podmiotów działających w branży medycznej i specjalizujących się w okulistyce, okuloprotetyce oraz optometrii.
Protezy 3D
W Pracowni Protez Oka w OPTOMED dostępne są protezy i epiprotezy oka wykonane z druku 3D Next Eye Prosthesis. Jest to najnowsza generacja protez pozwalająca na dopasowanie o najwyżej precyzji z użyciem skanera 3D, a tęczówka na protezie jest wykonana ze zdjęcia drugiego oka. Użycie biopolimerów pozwala na uzyskania dużej trwałości przy jednoczesnym niskim ryzyku wywołania odczynów alergicznych. Dodatkowo protezy mają dużą zwilżalność, dzięki czemu łatwo się czyszczą. Proteza ma naturalny „błysk” oka i daje uczucie przyjemnego poślizgu dla powiek. Te cechy pozwalają na osiągnięcie wysokiego poziomu naturalnego odwzorowania oraz komfortu dla pacjenta.
Każda proteza jest wykonana na indywidualne zamówienie, precyzyjnie pod każdego pacjenta. Stosowanie druku 3D pozwala na zastosowanie dowolnego kształtu protezy, dzięki czemu jesteśmy w stanie osiągnąć możliwie jak największą symetrię między „oczami” oraz ruchomości protezy. Każdy projekt protezy zapisany jest w formie elektronicznej w archiwum, co pozwala, że kolejne protezy mogą być kopią poprzedniej lub też można je odpowiednio zmodyfikować pod ciągle zmieniający się oczodół bez wykonywania skomplikowanego skanowania 3D. Protezy z druku 3D podlegają częściowej refundacji NFZ na zasadach ogólnych.
Wykonanie protezy szklanej (indywidualne dopasowanie)
Proteza oka dopasowywana jest indywidualnie w obecności pacjenta. Najpierw dobierany jest odpowiedni kształt, a następnie kolor. Wykonanie trwa około 1-2 godzin, w trakcie których dowiecie się państwo wszystkich szczegółów dotyczących pielęgnacji i zasad postępowania ze szklaną protezą oka, a także zostaniecie przeszkoleni w jej wkładaniu i wyciąganiu.
Dla kogo?
Protezy w naszej placówce wykonywane są zarówno dla dzieci jak i dorosłych z chorobami gałki ocznej lub jej brakiem. W przypadku dzieci wczesne wykonanie i regularna wymiana protezy zapewniają odpowiedni rozwój struktur oczodołowych wraz z rozwojem dziecka.
Wizyta
Wizytę należy ustalić kontaktując się, z OPTOMED Centrum okulistyki dla dzieci i dorosłych. W przypadku wcześniejszej implantacji oczodołu proteza może być wykonana najwcześniej 5-6 tygodni po zabiegu. Jeżeli na powiekach lub w okolicy oczodołu znajdują się szwy lub zmiany zapalne prosimy o informację przy ustalaniu terminu wizyty.
Refundacja
Informujemy Państwa że nasza pracownia od 2011 roku ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na refundację protez oka. Refundacja pokrywa większość kosztów związanych z zakupem protezy, a pacjent pokrywa różnicę miedzy kosztem protezy/epiprotezy a kwotą refundowaną.
Refundacja przysługuje osobom ubezpieczonym w NFZ: dorosłym raz na 5 lat, a dzieciom każdorazowo do ukończenia 18 roku życia.
Aby uzyskać refundację z NFZ należy najpierw udać się do lekarza okulisty, który ma podpisaną umowę z NFZ i który wystawi Zlecenie na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. Następnie prawidłowo wystawione Zlecenie należy podstemplować w Oddziale lub Delegaturze NFZ właściwym dla miejsca zamieszkania. Zlecenie ważne jest 30 dni od daty wystawienia przez lekarza, ale NFZ może wyznaczyć inny termin realizacji.
Czas noszenia
Proteza oka musi być regularnie wymieniana. Czas noszenia protezy, dzięki odporności materiału jest wydłużony niż w przypadku protez akrylowych. Kurz i brud, np. w miejscu pracy oraz wpływ środowiska mogą jednak skrócić ten czas. Częstsze dopasowywanie nowych protez konieczne jest u dzieci i młodzieży, gdyż są one w fazie wzrostu. Regularna kontrola u okulisty i zmiana protezy oka gwarantują bezproblemowe noszenie.
Dodatkowe informacje
Poniżej do ściągnięcia w pliku dostępne są wskazówki pielęgnacji i postępowania z protezami/epiprotezami gałki ocznej. Kliknij aby pobrać.
Album
Wizyta okulistyczna przeprowadzone przez specjalistę chorób oczu dr Piotra Jaworskiego.
Wizyta podstawowa to:
- każda pierwszorazowa wizyta lekarska,
- wizyta, która odbyła się powyżej 14 miesięcy od poprzedniej.
Badaniu podlega oboje oczu.
Wizyta okulistyczna przeprowadzone przez specjalistę chorób oczu prof. zw. dr hab. med. Stanisławę Gierek-Ciaciurę.
Konsultacja obejmuje:
- badanie przedniego odcinka Pentacam AXL
Badaniu podlega oboje oczu.
Wizyta okulistyczna przeprowadzone przez specjalistę chorób oczu dr n. med. Halinę Wykrotę.
Wizyta podstawowa to:
- każda pierwszorazowa wizyta lekarska,
- wizyta, która odbyła się powyżej 14 miesięcy od poprzedniej.
Badaniu podlega oboje oczu.
Badanie podstawowe okulistyczne to:
- każda pierwszorazowa wizyta lekarska,
- wizyta, która odbyła się powyżej 14 miesięcy od poprzedniej.
Badaniu podlega oboje oczu.
Wizyta u dr Piotra Jaworskiego kosztuje 250 zł, u pozostałych lekarzy 220 zł.
Badanie podstawowe okulistyczne to:
- każda pierwszorazowa wizyta lekarska,
- wizyta, która odbyła się powyżej 14 miesięcy od poprzedniej.
Lekarz może zalecić rozszerzenie źrenic.
Badaniu podlega oboje oczu.
Celem wizyty jest kalkulacja wszczepianej soczewki wewnątrzgałkowej lub implantu śródrogówkowego.
Na badanie składa się:
- badanie przedniego i tylnego odcinka oka
- badanie Pentacam AXL
- pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego
- pomiar liczby komórek śródbłonka rogówki
- badanie ostrości widzenia
- OCT plamki, tarcz nerwu wzrokowego i komórek zwojowych
dr Piotr Jaworski 425 zł
pozostali lekarze 395 zł
Wizyty okulistyczna do 14 miesięcy od poprzedniej wizyta.
Cena nie obejmuje badań dodatkowych z dodatkowych z wydrukiem.
Badaniu podlega oboje oczu.
Badaniu podlega oboje oczu oraz ocena obecnie stosowanej korekcji wady wzroku.
Badanie przeprowadzone przez optometrystę określające: ostrość widzenia, ustawienie gałek ocznych (ew. zez), poczucie głębi i zdolność akomodacyjno-konwergencyjną.
Dla pacjentów uczestniczących w programie VIVID HOME dodatkowo jedna sesja ćwiczeń celem kalibracji ustawień sprzętu do aktualnego stanu oczu.
Wizyta przeprowadzana przez protetyka i lekarza okulistę celem doboru i dopasowania protezy, epiprotezy lub epitezy oka.
Wliczony koszt pobytu na 1 dobę.
Wliczony koszt pobytu na 1 dobę