Rodzaje szkieł okularowych
Godziny spędzane przed telewizorem czy monitorem komputera sprawiają, że coraz więcej osób boryka się z problemami ze wzrokiem. Liczne wady wzroku (refrakcji) powodują konieczność wizyty w gabinecie okulistycznym, gdzie dobierane są odpowiednie metody korygowania wad. Najpopularniejszą z nich są w dalszym ciągu okulary. W dzisiejszych czasach nie trzeba się już martwić, że będą one szpecące i niewygodne. Mnogość rodzajów szkieł sprawia, że można je doskonale dobrać do potrzeb pacjenta i sprawić, że będzie się czuł w pełni komfortowo.
Rodzaje szkieł okularowych różnią się od siebie w zależności od budowy, konstrukcji, geometrii, materiału, z jakiego zostały zrobione oraz typu filtrów i powłok, a indywidualny dobór szkieł DNEye daje szansę na skorygowanie wad, nawet tych bardzo skomplikowanych.
Geometria soczewek:
- soczewki dodatnie (skupiające) – soczewki potocznie zwane „plusami” mają za zadanie korygowanie nadwzroczności
- soczewki ujemne (rozpraszające) – soczewki ujemne nazywane „minusami” przeznaczone są do korygowania krótkowzroczności
Budowa soczewek:
- jednoogniskowe – przeznaczone do korekcji tylko jednej wady wzroku, np. soczewki do bliży albo do dali
- dwuogniskowe – soczewki składające się z dwóch rodzajów szkieł, z których górne przeznaczone są do dali, natomiast dolne do bliży, w związku z czym nie trzeba zmieniać okularów. Ich wadą jest widoczna linia podziału, która może być uciążliwa dla pacjentów.
- progresywne – to soczewki, których moc korekcyjna zmienia się płynnie, w zależności od tego z jakiej części soczewki korzysta oko. Jeżeli wzrok skierowany jest na przedmioty znajdujące się w dużej odległości, wówczas oczy korzystają z górnej części soczewki, natomiast przy patrzeniu na przedmioty będące blisko oczu, wzrok skierowany jest na dolną część soczewki. Przy patrzeniu na przedmioty średnio oddalone od oczu wykorzystywany jest środkowy obszar soczewki (kanał progresji). Zaletą jest również niewidoczna linia podziału.
Konstrukcja soczewek:
- soczewki sferyczne – najprostsze z soczewek, które zapewniają dobre widzenia w centralnej części, natomiast rozmycie obrazu przy krawędziach oprawy. W zależności od rodzaju powodują powiększenie lub zmniejszenie oczu. Są to soczewki najdłużej stosowane w optyce ze względu na swoją prostą konstrukcję.
- soczewki asferyczne – bardziej komfortowe od soczewek sferycznych ze względu na minimalne zniekształcenie obrazu na obszarach peryferyjnych, brak wizualnego wpływu na wygląd oka, a także cieńszą warstwę.
Materiał soczewek:
- soczewki mineralne – tradycyjny rodzaj soczewek wykonanych ze szkła
- soczewki organiczne – wykonane z tworzyw sztucznych, lżejsze od soczewek szklanych
- soczewki z poliwęglanu – charakteryzują się lekkością i bardzo dużą odpornością na uszkodzenia
Filtry i powłoki soczewek:
- filtry zatrzymujące promieniowanie UV – stosowane nie tylko w okularach przeciwsłonecznych, ale też tradycyjnych, chronią oczy przed wpływem promieniowania UV,
- filtry chroniące przed światłem niebiesko-fioletowym – neutralizują negatywne działanie światła emitowanego przez ekrany komputerów i innych urządzeń cyfrowych, chroniąc komórki siatkówki,
- filtry polaryzacyjne – przeciwdziałają oślepiającym refleksom związanym z odbijaniem się światła od gładkich powierzchni, polecane dla m.in. kierowców, narciarzy, wędkarzy,
- powłoki antyreflaksyjne – redukują odblaski i zapobiegają osadzaniu się zanieczyszczeń na soczewkach, doskonale sprawdzają się u kierowców, ponieważ zapobiegają oślepianiu przez światła samochodów.
Rodzaje szkieł okularowych muszą być dobrane indywidualnie do wady refrakcji oraz potrzeb pacjenta. W tym celu najlepiej udać się do poradni okulistycznej, będzie to bowiem gwarancja właściwego i bezpiecznego wyboru. W nowoczesnych placówkach tego typu można skorzystać z badania wavefront, umożliwiającego dobór soczewek customizowanych, które będą w pełni dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Warta uwagi jest również innowacyjna technologia DNeye, która umożliwia dopasowanie soczewek z dokładnością do 001D oraz wykonanie korekcji progresywnej o różnych osiach dla korekcji dali i bliży. Dzięki niej można także dopasować specjalne filtry światła niebieskiego dla poprawienia widzenia kontrastu w złych warunkach oświetlenia. Wykorzystywany w tej technologii specjalistyczny przyrząd pomiarowy pozwala na w pełni automatyczny i precyzyjny pomiar. Dzięki wykorzystaniu pomiarów topograficznych i aberrometrycznych oka można bardzo dokładnie określić parametry, które pozwolą na stworzenie idealnie dopasowanej soczewki. Urządzenie mierzy również zmiany wielkości źrenicy oraz refrakcji całego układu optycznego oka w zależności od odległości i natężenia światła. Dzięki temu można zaprojektować soczewki, które pozwolą dobrze widzieć prze każdym oświetleniu, jak również z każdej odległości.
Nie ulega wątpliwości, że dobór szkieł okularowych jest ważną kwestią, dlatego też warto powierzyć go profesjonalistom. Jeśli poradnia okulistyczna oferuje najnowsze metody korekcji wad refrakcji z pewnością jest miejscem, w którym soczewki zostaną dobrane w pełni indywidualnie.