Jak działają okulary fotochromowe?

Jak działają okulary fotochromowe?


Wraz z nadejściem wiosny i lata zaczynamy myśleć o ochronie przeciwsłonecznej. I choć dotyczy ona głównie skóry, coraz więcej osób ma świadomość, że przed promieniowaniem UV należy chronić również wzrok. Niewielu już pamięta jednak o tym, że na promieniowanie ultrafioletowe, jak i nadmierne natężenie światła widzialnego narażony jest on również zimą. Z tego powodu warto pomyśleć o kompleksowej ochronie, jaką zapewniają odpowiednio dobrane okulary przeciwsłoneczne. Przeczytaj, jak działają okulary fotochromowe.

Choć okulary przeciwsłoneczne można zobaczyć u wielu osób, tylko niewiele z nich spełnia swoją funkcję. Te kupowane w supermarketach czy na ulicznych stoiskach można uznać jedynie za element ozdobny, bowiem nie tylko nie chronią one wzroku, ale mogą mu nawet zaszkodzić. O kompleksowej ochronie oczu w słoneczny dzień można mówić jedynie wtedy, kiedy posiadamy soczewki okularowe chroniące przed szkodliwym działaniem promieniowania UV w całym jego zakresie (UVA, UVB, UVC) oraz w zależności od okoliczności użytkowania – chroniące też przed światłem widzialnym. Istotna jest także ochrona przed promieniowaniem podczerwonym (IR), na które jesteśmy szczególnie narażeni podczas pobytu w górach. Aby mieć pewność, ze okulary zostaną dobrane właściwie najlepiej udać się w tym celu do sprawdzonego optometrysty lub centrum okulistyki.

Przed promieniowaniem słonecznym chronią nas 2 typy soczewek – fotochromowe (fototropowe) oraz barwione.

Soczewki fotochromowe

Okulary fotochromowe posiadają specjalne soczewki. Ich najważniejszą cechą jest możliwość zabarwienia. W pochmurne dni, a także w pomieszczeniach są one jedyne nieznacznie zabarwione. Pełniejsze zaciemnienie następuje podczas ekspozycji na promieniowanie UVA lub światło widzialne o krótszym zakresie fal. Dzięki temu szkła okularowe same dostosowują się do pogody i oświetlenia, zapewniając oczom najlepszą ochronę. Dodatkowo szkła tego typu mogą być korekcyjne oraz posiadać antyrefleks i utwardzenie. Występują w dwóch najbardziej powszechnych kolorach – brązowym oraz szarym. Polecane są osobom, które pragną mieć jedne uniwersalne okulary do pracy, domu oraz do spędzania wolnego czasu na powietrzu.

Okulary fotochromowe to doskonały wybór nie tylko na lato. Doskonale chronią wzrok, a przede wszystkim są bardzo wygodne w użytkowaniu, ponieważ same dostosowują się do warunków oświetleniowych.