Korekcja bezsoczewkowości – wszczepy wtórne i fiksacje
Wskazaniem do wykonania korekcji bezsoczewkowości (afakia, z łaciny aphacia) jest najczęściej zabieg leczenia zaćmy wrodzonej, podczas którego zmętniała soczewka utrudniająca widzenie usuwana jest całkowicie. Brak soczewki może powodować różne dolegliwości. Wśród nich znajduje się wysoka nadwzroczność, brak akomodacji (zdolności do czytania), astygmatyzm (zaburzenie ostrości widzenia), duże zapotrzebowanie na światło (gorsze widzenie nocne), bądź światłowstręt. Wszystko to wpływa nie tylko na gorsze widzenie, ale również na gorszą jakość życia. Okulary korekcyjne w bezsoczewkowości znacznie ograniczają pole widzenia, co skutecznie utrudnia poruszanie się i uniemożliwia prowadzenia auta.
Dla korekcji bezsoczewkowości pooperacyjnej przygotowaliśmy ofertę wszczepów wtórnych łącznie z fiksacją dotwardówkową, jak i dotęczówkową. Szczególnie ta ostatnia zasługuje na uwagę, gdyż umożliwia wszczep soczewki zwijalnej z małego cięcia, takiego jak do operacji zaćmy. Podszycie soczewki następuje do tęczówki. Soczewka umieszczona jest w tylnej komorze oka tak jak przy standardowej operacji zaćmy. Zabieg ten ogranicza powikłania pooperacyjne i astygmatyzm.
Możliwe jest też wykonanie plastyki tęczówki, a nawet wszczep sztucznej tęczówki do oka, co jest szczególnie ważne w przypadkach silnego światłowstrętu.
Dla pacjentów, którzy nie mieli wykonanej korekcji bezsoczewkowości podczas zabiegu leczenia zaćmy, proponujemy dokonanie takiej implantacji, a w szczególnych sytuacjach, jeśli nie ma właściwego oparcia dla soczewki, proponujemy wszczep soczewki z podszyciem jej do twardówki lub tęczówki. Soczewki można wszczepiać również dzieciom, np. po usunięciu zaćmy wrodzonej.
Fiksacja dotęczówkowa ma wiele zalet – pozwala na wszczep soczewki zwijalnej, a co za tym idzie, ogranicza wielkość cięcia i zmniejsza ryzyko operacyjne. Zmniejsza też wielkość pooperacyjnego astygmatyzmu.
Posiadamy urządzenie Pentacam – jedno z najdokładniejszych i znanych na świecie z wiarygodności do kalkulacji wszczepianych soczewek.
Alternatywnie można stosować soczewki kontaktowe, zwykle z uwagi na skomplikowanie wady wzroku polecamy dedykowane soczewki twarde. W razie potrzeby można zamówić dedykowane soczewki ze wzorem tęczówki, tzw. soczewki protetyczne. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegu wszczepiania soczewek i jaki typ soczewki jest odpowiedni dla Ciebie umów wizytę kwalifikacyjną do zabiegu. Niektóre soczewki wewnątrzgałkowe klasy Premium pozwalają całkowicie pozbyć okularów.