Czym różni się okulista od optometrysty?

Czym różni się okulista od optometrysty?


Zacierające się litery w gazecie czy trudny do odczytania numer nadjeżdżającego autobusu to rzeczywistość dużej części społeczeństwa. Coraz więcej z nas ma problemy ze wzrokiem, co jest efektem spędzania czasu przed monitorami komputerów i ekranami smartfonów. Poszukujemy więc sposobów, aby poprawić widzenie i przywrócić sobie komfort życia. Mogą nam w tym pomóc przedstawiciele dwóch zawodów – okulista i optometrysta. Jakie są pomiędzy nimi różnice?

Problemy ze wzrokiem skłaniają nas najczęściej do wizyty u okulisty. Tymczasem nie zawsze jest to konieczne, bowiem w niektórych przypadkach wystarczający będzie wybór optometrysty. Wszystko zależy od tego, z jakimi dolegliwościami się zmagamy, ponieważ kompetencje przedstawicieli obu zawodów są różne.

Okulista to absolwent studiów medycznych zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób oczu, ale również wadami wzroku i doborem okularów czy soczewek kontaktowych. Powinniśmy się zatem do niego udać jeśli doznaliśmy urazu oka lub też problemom ze wzrokiem towarzyszą dodatkowe dolegliwości, jak chociażby ból, pieczenie czy łzawienie. Warto również odwiedzać go profilaktycznie przynajmniej raz do roku, aby mieć pewność, że ewentualne problemy ze wzrokiem zostaną wcześnie zdiagnozowane.

Optometrysta jest z kolei zawodem paramedycznym, czyli takim, który nie wymaga ukończenia studiów medycznych. Jego przedstawiciel to magister lub inżynier zajmujący się diagnostyką wad refrakcji oraz doborem okularów i soczewek kontaktowych. Jeśli zatem skarżymy się jedynie na pogorszenie widzenia, powinniśmy zacząć od wizyty u optometrysty. Przeprowadzi on badanie wzroku i dobierze odpowiednią metodę korekcji. W trakcie badania będzie też w stanie zaobserwować ewentualne nieprawidłowości i zalecić wizytę u okulisty.

Zarówno okulista, jak i optometrysta są specjalistami, których głównym obszarem zainteresowań jest narząd wzroku, jednak zawody te różnią się zakresem kompetencji.