Zespół widzenia komputerowego

Twoje oczy męczą się podczas dłuższej pracy przy komputerze? Odczuwasz ich pieczenie, suchość oraz ból głowy? Sprawdź jak dbać o swój wzrok podczas pracy z komputerem.


Spis treści


Zespół widzenia komputerowego z ang. Computer Vision Syndrome (CVS) jest zespołem objawów występujących podczas patrzenia na monitor komputera przez ponad 3 godziny dziennie bez stosowania odpowiednich przerw. Objawy CVS to:

 • Zaczerwienie oczu,
 • Suchość oczu,
 • Podrażnienie i bóle oczu,
 • Uczucie zmęczenia oczu,
 • Częste mruganie (jako wynik suchości oka),
 • Zamazanie widzenia,
 • Podwójne widzenie,
 • Polyopia (widzenie wielu obrazów jednocześnie)
 • Bóle głowy,
 • Zawroty głowy,
 • Bóle karku.

Jak wykrywa się zespół widzenia komputerowego?

Wyżej wymienione objawy mogą nasuwać rozpoznanie CVS. Zespół wykrywa się podczas badania okulistycznego, w którego skład wchodzi m.in. badanie wydzielania i analizy składu filmu łzowego.

Jak można zapobiec wystąpieniu zespołu widzenia komputerowego?

Ważne w profilaktyce CVS jest odpowiednie przygotowanie miejsca pracy. Podczas pracy z komputerem należy umieścić środek monitora o około 10 cm niżej niż nasze oczy, najlepiej w odległości stanowiącej 2-3- krotność przekątnej jego ekranu. Aby zapobiec CVS monitor powinien być dobrej jakości i ustawiony na jak najwyższym odświeżaniu. Miejsce pracy powinno zapewniać komfort podczas siedzenia – ważne jest odpowiednie podparcie głowy, aby nie nadwyrężać kręgosłupa szyjnego. Należy pamiętać o prawidłowym oświetleniu pomieszczenia w którym pracujemy. Trzeba unikać pracy z komputerem w ciemnym pomieszczeniu. Jeśli nie jest możliwe rozświetlenie otoczenia, warto zmniejszyć jasność monitora. Dużym problemem jest klimatyzacja pomieszczeń, która znacząco obniża wilgotność, co ma negatywny wpływ na nasze oczy.

Zasada 20-20-20
CVS można uniknąć stosując się do zasady 20-20-20. Polega ona na robieniu przerw co 20 minut pracy przed monitorem. Podczas przerwy należy patrzeć na punkt umieszczony daleko od nas, minimum 6 metrów (20 stóp) przez 20 sekund. Pamiętaj, gdy czujesz pieczenia oka lub zmęczenia, jest to najwyższa pora na przerwę.

Brak snu powoduje dużo większe zmęczenie wzroku. Dlatego przy długotrwałej, całodniowej pracy z komputerem warto robić przerwy na drzemki, podczas których oczy mogą odpocząć.

Gdy dojdzie do uczucia zmęczenia i podrażnienia oczu (zaczerwienie ich), można stosować krople nawilżające, który są dostępne w każdej aptece. Ważne żeby krople były pozbawione konserwantów. Najodpowiedniejszy rodzaj kropli dobierze okulista, analizując nasz film łzowy. Koszt waha się od 20-40 PLN.

 

Jeśli ktoś używa okularów, powinny one być wyposażone w filtry antyrefleksyjne. Stosowanie okularów ochronnych podczas pracy z komputerem ma mniejsze znaczenie.

Soczewki kontaktowe mogą korygować istniejącą wadę wzroku. Dobierając parametry soczewek należy zwrócić uwagę na materiał z którego są wykonane, a także na sposób produkcji. Dzięki zastosowaniu gazoprzepuszczalnych materiałów można uzyskać efekt terapeutyczny i zmniejszyć dolegliwości związane z CVS. Mimo wszystko podczas kilkugodzinnej pracy z komputerem lepiej używać okularów niż soczewek.

Do czego prowadzi nieleczony zespół widzenia komputerowego?

Nieleczony zespół widzenia komputerowego prowadzi początkowo do zmęczenia, bólów głowy, przekrwienia – zaczerwienienia oka. W późniejszym okresie zwiększa podatność oka na infekcję, sprzyja powstawaniu tłuszczyków spojówki i cyst spojówki.

 Jak wygląda leczenie zespołu widzenia komputerowego?

Zasadniczo leczenie polega na odpowiednim przearanżowaniu miejsca pracy tak, aby „sprzyjało” naszym oczom, stosowaniu regularnych przerw (patrz wyżej zasada 20/20/20), nawilżających kropli do oczu oraz specjalnych soczewek kontaktowych zaprojektowanych do pracy z komputerem. Takie soczewki bezwzględnie muszą być dobrane przez lekarza okulistę, który dopasuje odpowiednie parametry do naszej wady wzroku jak i warunków pracy.