Diagnostyka suchego oka

Do diagnostyki suchego oka wykorzystuje się wiele testów wydzielania łez, oceny ich jakości i stabilności. Zaczynając od tradycyjnego wywiadu z pacjentem, poprzez nieinwazyjną metodę taką, jak test przerwania filmu łzowego, aż do barwienia powierzchni oka. Poszczególne testy pozwalają na ocenę postaci schorzenia (łagodna, umiarkowana, ciężka) i dobór najkorzystniejszy sposób leczenia.

Diagnostyką suchego oka może być również topografia rogówki. Badanie to pozwala na wykrycie schorzenia, zanim jeszcze da ono wyraźne objawy.

Testy:

Schirmer I – pomiar poziomu nawilżenia oka określa się poprzez skalibrowane paski bibuły. Należy przyłożyć je do załamka dolnego spojówki i odczekać 5 minut. Po tym czasie odczytuje się wynik. Prawidłowy poziom to 15 mm. Wynik w granicach 6-10 mm jest określany jako graniczny. Poniżej 6 mm – zaburzenie wydzielania łez. Test wykonywany jest bez znieczulenia.

Schirmer II – przebieg testu jest taki sam, jak w przypadku testu Schirmera I. Różnica polega na tym, że do spojówki zostaje wpuszczony środek znieczulający. W ten sposób eliminuje się odruchowe wydzielanie łez. Wynik prawidłowy kształtuje się na nieco niższym poziomie – norma około 12 mm.

Test przerwania filmu łzowego (ang. TBUT) – badanie polega na podaniu do worka spojówkowego odrobiny fluoresceiny. Następnie, pacjent siada przed biomikroskopem, gdzie lekarz poprosi go o kilkukrotne mrugnięcie w celu rozprowadzenia barwnika. Od tego momentu nie należy mrugać. W tym czasie lekarz zbada czas pomiędzy mrugnięciem, a pojawieniem się na powierzchni oka miejsc bez barwnika. Łzy powinny pozostać na gałce minimum 10 sekund. W przypadku krótszego czasu – wynik wskazuje na zaburzenie filmu łzowego.

Najczęstsze powody występowania suchego oka

W skrócie, zespół suchego oka to zaburzenia ilości i/lub składu filmu łzowego w wyniku jego nadmiernego parowania lub spowodowane niedoborem warstwy wodnej. Zbyt mała ilość filmu łzowego skutkuje zmianami powierzchni gałki ocznej, co związane jest z odczuwanym dyskomfortem.

Jednym z najczęstszych powodów występowania schorzenia suchego oka jest wiek. Szczególnie narażone są osoby po 40 roku życia, kiedy to w organizmie człowieka zachodzą znaczące zmiany hormonalne. Oprócz tego zagrożeniem są choroby przewlekłe takie, jak tarczyca lub cukrzyca (zaawansowana może również prowadzić do cukrzycowego obrzęku plamki. Zespół suchego oka może dotyczyć kobiet w ciąży oraz osób, u których zdiagnozowano zespół Sjogrena.

Jednak nie tylko. Tak wydawałoby się błahe sytuacje, jak życie w gorącym klimacie czy częste i długie przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych są również nie bez znaczenia. Należy też wspomnieć o rzadkim mruganiu jako o przyczynie występowania Zespołu Suchego Oka. Praca przy komputerze, długie czytanie i oglądanie telewizji może skutkować znacznym spadkiem częstotliwości mrugania. Mruganie zapewnia odnowę filmu łzowego i nawilżenie oka. Jego zmniejszona częstotliwość przerywa ten proces. Na zespół suchego oka cierpią również osoby z chorobami autoimmunologicznymi, głównie z chorobami tarczycy. Prawidłowe wyrównanie hormonów tarczycy może nadal skutkować pojawianiem się dolegliwości suchego oka.

Innym powodem może być zapalenie brzegów powiek. Stan zapalny pojawia się w wyniku zablokowania gruczołów tarczkowych. Objawem jest zaczerwieniony brzeg powieki oraz drobne owrzodzenia na linii rzęs. Przyczyną tej dolegliwości może być zakażenie bakteriami ropnymi lub drożdżopodobnymi grzybami. Dlatego warto prowadzić diagnostykę nużeńca w przypadku występowania objawów suchego oka.

Zespół suchego oka może być także wynikiem pasożytów. Nużeńce (demodekoza oczna) to organizmy mające do 0,3 mm długości odżywiające się wydzieliną lipidową wytwarzaną przez gruczoły łojowe. Na ciele człowieka, w tym między innymi na brzegach powiek, znajdują doskonałe warunki do życia. Ich rozwój doprowadza do dysfunkcji gruczołów, a to z kolei do braku warstwy lipidowej filmu łzowego i nadmiernego odparowywania oka. W ten sposób powstaje zespół suchego oka.

Objawy zespołu suchego oka

Do najczęstszych objaw ZSO zaliczyć można:

  • Uczucie piasku pod powiekami
  • Swędzenie
  • Pieczenie
  • Zaczerwienienie
  • Zamglone widzenie
  • Wrażenie obecności ciała obcego w oku
  • Światłowstręt

Metody leczenia

W naszej klinice oprócz diagnostyki suchego oka prowadzimy również leczenie tego schorzenia.

Leczenie zachowawcze — polega głównie na podawaniu kropli nawilżających. To swego rodzaju suplementacja i forma uzupełnienia brakującego filmu łzowego. Dzięki ciągłemu nawilżeniu zmniejsza się tarcie, redukuje hyperosmolarność, a warstwa lipidowa jest łatwiej rozprowadzana. Ważne, aby krople nie posiadały konserwantów, za to były bogate w hialuronian sodu, gdyż substancja ta może dodatkowo przyczyniać się do procesu gojenia nabłonka rogówki i spojówki.

Leki sterydowe – wyciszają stan zapalny spowodowany suchym okiem, zwykle podawane w postaci kropli ocznych .

Cyklosporyna – lek zarezerwowany dla zaawansowanego suchego oka, może być zalecony w przypadku braku poprawy ww. leczeniem. Jego celem jest wyciszenie toczącego się stanu zapalnego.

Leczenie operacyjne — polega na ograniczeniu odpływu łez (implantacja zatyczek hydrożelowych lub silikonowych) lub na laserowym zamknięciu punktów łzowych. Zadaniem zatyczek jest zatrzymanie łez na gałce ocznej, przez co oko ma dostęp do nawilżenia, a dyskomfort związany z zespołem suchego oka zmniejsza się. Zatyczki mogą być stałe lub tymczasowe. Zabieg jest bezpieczny, przeprowadzany po miejscowym znieczuleniu, a zatyczki wykonane są z materiałów niepowodujących alergii.


Badania lekarskie
Wizyta podstawowa dr Piotr Jaworski
250,00 zł

Wizyta okulistyczna przeprowadzone przez specjalistę chorób oczu dr Piotra Jaworskiego.

Wizyta podstawowa to:

  • każda pierwszorazowa wizyta lekarska,
  • wizyta, która odbyła się powyżej 12 miesięcy od poprzedniej.

Badaniu podlega oboje oczu.

Konsultacja profesorska prof. Stanisława Gierek-Ciaciura
350,00 zł

Wizyta okulistyczna przeprowadzone przez specjalistę chorób oczu prof. zw. dr hab. med. Stanisławę Gierek-Ciaciurę.

 

Badaniu podlega oboje oczu.

Wizyta podstawowa dr Halina Wykrota
250,00 zł

Wizyta okulistyczna przeprowadzone przez specjalistę chorób oczu dr n. med. Halinę Wykrotę.

Wizyta podstawowa to:

  • każda pierwszorazowa wizyta lekarska,
  • wizyta, która odbyła się powyżej 12 miesięcy od poprzedniej.

Badaniu podlega oboje oczu.

Wizyta podstawowa pozostali lekarze
250,00 zł

Badanie podstawowe okulistyczne to:

  • każda pierwszorazowa wizyta lekarska,
  • wizyta, która odbyła się powyżej 12 miesięcy od poprzedniej.

Badaniu podlega oboje oczu.

Wizyta podstawowa u dzieci do 3 roku życia
290,00 zł

Badanie podstawowe okulistyczne u dzieci do 3 roku życia to:

  • każda pierwszorazowa wizyta lekarska,
  • wizyta, która odbyła się powyżej 12 miesięcy od poprzedniej.

Lekarz może zalecić rozszerzenie źrenic.

Badaniu podlega oboje oczu.

Wizyta podstawowa u dzieci od 3 roku życia
250,00 zł

Badanie podstawowe okulistyczne u dzieci, które ukończyły 3 roku życia i starsze to:

  • każda pierwszorazowa wizyta lekarska,
  • wizyta, która odbyła się powyżej 12 miesięcy od poprzedniej.

Lekarz może zalecić rozszerzenie źrenic.

Badaniu podlega oboje oczu.

Wizyta kwalifikacyjna do zabiegów refrakcyjnych
od 395,00 zł

Celem wizyty jest kalkulacja wszczepianej soczewki wewnątrzgałkowej lub implantu śródrogówkowego.

Na badanie składa się:

  • badanie przedniego i tylnego odcinka oka
  • badanie Pentacam AXL
  • pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego
  • pomiar liczby komórek śródbłonka rogówki
  • badanie ostrości widzenia
  • OCT plamki, tarcz nerwu wzrokowego i komórek zwojowych

dr Piotr Jaworski 425 zł

pozostali lekarze 395 zł

 

Wizyta kontrolne
150,00 zł

Wizyty okulistyczna do 14 miesięcy od poprzedniej wizyta.

Cena nie obejmuje badań dodatkowych z dodatkowych z wydrukiem.

Badaniu podlega oboje oczu.

Wizyta optometrysty
100,00 zł

Badaniu podlega oboje oczu oraz ocena obecnie stosowanej korekcji wady wzroku.

Pomiar ortoptyczno-pleoptyczny
100,00 zł

Badanie przeprowadzone przez optometrystę określające: ostrość widzenia, ustawienie gałek ocznych (ew. zez), poczucie głębi i zdolność akomodacyjno-konwergencyjną.

Dla pacjentów uczestniczących w programie VIVID HOME dodatkowo jedna sesja ćwiczeń celem kalibracji ustawień sprzętu do aktualnego stanu oczu.

Wizyta okuloprotetyka
500,00 zł

Wizyta przeprowadzana przez protetyka i lekarza okulistę celem doboru i dopasowania protezy, epiprotezy lub epitezy oka.

 

Wypełnienie wniosku do ZUS lub inne zaświadczenia dla ubezpieczycieli
50,00 zł
Badania dodatkowe (bez konsultacji lekarskiej)
OCT z funkcją GDX i HRT
150,00 zł

Optyczna Koherentna Tomografia Oczu (OCT) z funkcją GDX i HRT. Pozwala na precyzyjną ocenę siatkówki oka, plamki oraz tarcz nerwu wzrokowego.

Pozwala na monitorowanie jaskry oraz chorób nerwu wzrokowego, siatkówki i plamki

Badaniu podlega obydwoje oczu. Cena obejmuje badanie OCT, opis badania i wydruki.

Angiografia-OCT (Angio-OCT)
200,00 zł

Badanie Angio-OCT to szybka, niewymagająca użycia środków kontrastowych, nieobciążająca dla pacjenta metoda badania naczyń dna oka.

Koszt obejmuje badanie z opisem bez wizyty lekarskiej.

Angiografia fluoresceinowa
800,00 zł

Badanie z opisem i wydrukiem oraz opieką anestezjologa. Badanie z użyciem środków kontrastowych pozwalających na ocenę naczyń i struktur siatkówki.

Badaniu podlega obydwoje oczu.

Pole widzenia (Perymetria)
100,00 zł

Pole widzenia statyczne i/lub kinetyczne. Pozwala na ocenę chorób nerwu wzrokowego (m.in. jaskry), chorób siatkówki oraz mózgu.

Badaniu podlega obydwoje oczu.

Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego (Tonometria)
10,00 zł

Air-PUFF (bezkontaktowy pomiar podmuchem powietrza) - 5 PLN
ICARE (dokładniejsza metoda kontaktowa) - 10 PLN
Aplanacyjny (kontaktowy) Goldmanna – 20 zł
Pacjenci Optomed w trakcie wizyty lekarskiej i poza wizytami - BEZPŁATNIE

Badaniu podlega obydwoje oczu.

Pomiar grubości rogówki (Pachymetria)
50,00 zł

Pomiar grubości rogówki.

W cenie jeśli wykonuje się pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego metodą Air-PUFF.

Badaniu podlega obydwoje oczu.

USG A
100,00 zł

USG oka w projekcji A.

Badaniu podlega obydwoje oczu.

USG B
150,00 zł

USG oka w projekcji B.

Badaniu podlega obydwoje oczu.

UBM (Ultrabiomikroskopia)
650,00 zł

Ultrabiomikroskopia (UBM)

Dokładne badanie pozwalające wykryć choroby przedniego odcinka przy użyciu ultradźwięków.

Badanie jednego lub obu oczu w zależności od wskazań lekarskich.

Zdjęcie przedniego odcinka oka
200,00 zł

Zdjęcie przedniego odcinka oka z wydrukiem i/lub skopiowaniem na nośnik pamięci.

Zdjęcie obu oczu.

Zdjęcie dna oka
100,00 zł

Zdjęcie dna oka z wydrukiem i/lub skopiowaniem na nośnik pamięci.

Zdjęcie obu oczu.

PENTACAM (topografia rogówki, analiza przedniego odcinka oka, kalkulacja soczewki wewnątrzgałkowej IOL)
200,00 zł

Badanie przy użyciu najdokładniejszego topografu PENTACAM. Pozwala on na wykonanie:

  • topografii przedniej i tylnej powierzchni rogówki (mapa rogówki),
  • analizy przedniego odcinka oka - głębokości komory, średnicy źrenicy, kątów przesączania,
  • kalkulacji soczewki wewnątrzgałkowej (IOL)

Badaniu podlega obydwoje oczu. Wynik badania z wydrukiem.

Pomiar układu widzenia abberometrem WAVEFRONT
150,00 zł

Pomiar rogówki z wykorzystaniem technologii WAVEFRONT pozwalający na dokładny skan struktur rogówki oraz ocenę jej właściwości optycznych. Pozwala na dobór korekcji wad wzroku z bardzo wysoką dokładnością.

Badaniu podlega obydwoje oczu.

Egzoftalmometria
50,00 zł
Badanie mikroskopowe w kierunku demodekozy ocznej (nużeńca)
80,00 zł

Badaniu podlega obydwoje oczu.

Kąty zeza i ruchomość gałek ocznych - ekran Hessa
150,00

Pomiar na automatycznym ekranie Hessa z oceną ruchomości gałek ocznych oraz kątów zeza.

Dobór soczewek
Ceny soczewek (rozwiń po szczegóły)
od 500,00 zł
  • Soczewki twarde
  • Soczewki hybrydowa
  • Soczewki skleralne i miniskleralne
  • Soczewka protetyczna
    • miękka
    • twarda

Istnieje możliwość uzyskania częściowej refundacji NFZ na soczewki.

Soczewki wykonywane na indywidualne zamówienie. Ceny mają charakter orientacyjny, różnią się w zależności od kształtu rogówki, użytych materiałów i wady wzroku.

Dobór soczewek miękkich - lekarz
270,00 zł

Dobór soczewek miękkich przeprowadzony przez okulistę.

Dobór soczewek na jedno lub oboje w zależności od wskazań lekarskich.

Koszt nie obejmuje ceny badań dodatkowych.

Dobór soczewek miękkich - optometrysta
200,00 zł

Dobór soczewek miękkich na jedno lub oboje w zależności od wskazań lekarskich.

Dobór przeprowadzony przez optometrystę.

Koszt nie obejmuje ceny badań dodatkowych.

Dobór soczewek twardych - lekarz
350,00 zł

Dobór soczewek twardych twardych przeprowadzony przez okulistę.

Dobór soczewek na jedno lub oboje w zależności od wskazań lekarskich.

Koszt nie obejmuje ceny badań dodatkowych.

Dobór soczewek twardych skleralnych - lekarz
350,00 zł

Dobór soczewek twardych skleralnych przeprowadzony przez okulistę.

Dobór soczewek na jedno lub oboje w zależności od wskazań lekarskich.

Koszt nie obejmuje ceny badań dodatkowych.

Dobór soczewek hybrydowych - lekarz
350,00 zł

Dobór soczewek twardych hybrydowych przeprowadzony przez okulistę.

Koszt nie obejmuje ceny badań dodatkowych.

Dobór soczewek protetycznych - lekarz
350,00 zł

Dobór soczewek protetycznych na jedno lub oboje oczu w zależności od wskazań lekarskich przeprowadzany przez okulistę.

Koszt nie obejmuje ceny badań dodatkowych.

Dobór soczewek ortokorekcyjnych (korekcja wady wzroku nocą)
350,00 zł

Dobór soczewek na jedno lub oboje w zależności od wskazań lekarskich.

Soczewki ortokorekcyjne pozwalają na korekcję krótkowzroczności i hamowanie jej postępu. Soczewki nosi się wyłącznie w nocy. W ciągu dnia widzi się wyraźnie bez żadnej korekcji.

Dobór soczewek ortokorekcyjnych (korekcja wady wzroku nocą) - optometrysta
200,00 zł

Dobór soczewek na jedno lub oboje w zależności od wskazań lekarskich.

Dobór przeprowadzony przez optometrystę.

Soczewki ortokorekcyjne pozwalają na korekcję krótkowzroczności i hamowanie jej postępu. Soczewki nosi się wyłącznie w nocy. W ciągu dnia widzi się wyraźnie bez żadnej korekcji.

Badanie jest bezpłatne w sytuacji zapłaty zaliczki w dniu doboru.

Kontrola ortosoczewek - lek. Piotr Jaworski
150,00 zł

Kontrola przeprowadzana w trakcie stosowania soczewek ortokorekcyjnych.

Wizyta przeprowadzona przez:

  • lek. Piotra Jaworskiego kosztuje 150 zł
  • dr Marcina Jaworskiego kosztuje 50 zł
  • optometrystę jest bezpłatna
Kontrola ortosoczewek - dr Marcin Jaworski
50,00 zł

Kontrola przeprowadzana w trakcie stosowania soczewek ortokorekcyjnych.

Wizyta przeprowadzona przez:

  • lek. Piotra Jaworskiego kosztuje 150 zł
  • dr Marcina Jaworskiego kosztuje 50 zł
  • optometrystę jest bezpłatna
Kontrola ortosoczewek - ortoptysta
0,00 zł

 

Kontrola przeprowadzana w trakcie stosowania soczewek ortokorekcyjnych.

Wizyta przeprowadzona przez:

  • lek. Piotra Jaworskiego kosztuje 150 zł
  • dr Marcina Jaworskiego kosztuje 50 zł
  • optometrystę jest bezpłatna
Drogi łzowe
Płukanie (przestrzyków) dróg łzowych
150,00 zł
Sondowanie dróg łzowych
750,00 zł

Badaniu podlega obydwoje oczu

Implantacja zatyczek do kanalików
700,00 zł

Cena za 1 szt. Cena zawiera procedurę zabiegową oraz koszt implantowanego korka.

Mikroendoskopia diagnostyczna
5000,00 zł
Pakiet 6 wizyt po DCR (Dacrocystorhinostomii)
500,00 zł

Obejmuje 6 wizyt wraz z płukaniem dróg łzowych

Pakiety badań
Pełne badanie okulistyczne
600,00 zł
  • Pełne badanie okulistyczne, ew. dobór okularów (w cenie); cena doboru soczewek kontaktowych w zależności od ich typu i projektu
  • OCT plamek i tarcz nerwu wzrokowego z funkcją GDx i HRT
  • Ciśnienie wewnątrzgałkowe z pachymetrią (pomiar grubości rogówki)
  • Topografia rogówki
  • USG
  • Ocena komórek śródbłonka rogówki w mikroskopie konfokalnym

Pakiet nie dotyczy wizyt u prof. Gierek-Ciaciury i dr Piotra Jaworskiego.

Badaniu podlega oboje oczu.

Zwykle badanie jest potrzebne do kwalifikacji do zabiegu korekcji wady wzroku.

Pakiet jaskrowy
475,00 zł
  • Pełne badanie okulistyczne
  • Ciśnienie wewnątrzgałkowe z pachymetrią (pomiar grubości rogówki)
  • Gonioskopia
  • Pole widzenia
  • OCT plamek i tarcz nerwu wzrokowego z funkcją GDx i HRT

Wizyta u dr Piotra Jaworskiego płatna dodatkowo 50 zł.

Badaniu podlega oboje oczu.

3-miesięczny pakiet VIVID Vision HOME
2100,00 zł

VIVID VISION Home z własnym sprzętem VR (tj. pacjent sam zapewnia sobie odpowiednie urządzenie). Płatność dotyczy dostępu do aplikacji i należy ją dokonać w całości.

Roczny pakiet VIVID Vision HOME
7900,00 zł

VIVID VISION Home z własnym sprzętem VR (tj. pacjent sam zapewnia sobie odpowiednie urządzenie). Płatność dotyczy dostępu do aplikacji i należy jej dokonać w całości.

Ortokorekcja
Ortokorekcja (soczewka sferyczna)
1400,00 zł

Ortokorekcja myopii (krótkowzroczności u dzieci i dorosłych); obejmuje pakiet wizyt u optometrysty i koszt soczewek.

Dotyczy soczewki o projekcie sferycznym.

Ortokorekcja (soczewka toryczna)
1500,00 zł

Ortokorekcja myopii (krótkowzroczności u dzieci i dorosłych); obejmuje pakiet wizyt u optometrysty i koszt soczewek.

Dotyczy soczewki o projekcie torycznym.

Kontrola ortosoczewek

Kontrola przeprowadzana w trakcie stosowania soczewek ortokorekcyjnych.

Wizyta przeprowadzona przez:

  • lek. Piotra Jaworskiego kosztuje 150 zł
  • dr Marcina Jaworskiego kosztuje 50 zł
  • optometrystę jest bezpłatna

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.