Wszczepy fakijne


Spis treści


Wszczepy fakijne – korekcja wysokiej krótkowzroczności i dalekowzroczności.

Informacja ogólna

Krótkowzroczność jest stanem, w którym wiązka równoległych promieni wpadających do oka skupiana jest przed siatkówką, co powoduje, że obiekty położone daleko od oka są widziane niewyraźnie lub odbierane są jak zniekształcone. Powodem może być nadmierna długość gałki ocznej lub wysoka siła łamiąca rogówki lub soczewki. Wysokość krótkowzroczności mierzona jest w dioptriach.  Soczewki fakijne przeznaczone są do korekcji krótkowzroczności i dalekowzroczności od +10,0 do -23,5 dioptrii. Stosowane przez nas aktualnie modele soczewek korygują astygmatyzm, czyli niezborność popularnie określaną jako wada “cylindryczna”.

Chirurgiczna korekcja za pomocą wszczepienia soczewki fakijnej jest jedną z wielu możliwości korekcji krótkowzroczności. W metodzie tej sztuczna soczewka jest umieszczana we wnętrzu oka. Materiał soczewki fakijnej jest podobny do materiału stosowanego w soczewkach używanych w chirurgii zaćmy. W przypadku soczewki fakijnej nie dochodzi jednak do usunięcia soczewki własnej, jest ona wszczepiana do oka z przezierną soczewką naturalną.

Wszczepienie soczewki fakijnej jest procedurą wykonywaną na życzenie pacjenta, nie jest to zabieg ze wskazań nagłych ani innych wskazań medycznych. Zabieg wszczepienia soczewki fakijnej tak jak każdy zabieg chirurgiczny jest związany z potencjalnym ryzykiem. Pomimo najwyższego poziomu wykonania zabiegu i opieki pooperacyjnej, może dojść do powikłań, które mogą nawet pogorszyć widzenie.

 

Soczewki fakijne

Są to soczewki sztuczne często porównywane do soczewek kontaktowych, które zamiast być umieszczane na oku wszczepiane są do wnętrza oka na stałe. Soczewki Artisan/Artiflex stosowane w naszym ośrodku są wszczepiane do komory przedniej oka i fiksowane na tęczówce.

Różnica pomiędzy soczewką Artisan a Artiflex

Artisan jest soczewką sztywną zbudowaną z materiału zwanego PMMA, a soczewka Artiflex jest wykonana ze zwijalnego silikonu. Soczewka zwijalna może być wszczepiona do oka przez mniejsze cięcie, a tym samym szybsze jest gojenie rany operacyjnej i rehabilitacja wzrokowa. Soczewki Artisan dostępne są w mocach -3 do -23,5 dioptrii, a soczewka Artiflex w mocach -3 do – 14,5 dioptrii.

Alternatywne metody chirurgiczne korekcji krótkowzroczności

Jest kilka innych metod korygowania średniej i wysokiej krótkowzroczności. Procedury laserowe nie wymagają otwarcia wnętrza oka jak w przypadku soczewek fakijnych.

  1. PRK z użyciem lasera excimerowego modeluje kształt rogówki i pozwala na skorygowanie wad do około -10, 0 dioptrii
  2. LASIK jest zabiegiem dwufazowym. W pierwszym etapie mechanicznie lub laserowo odcina się cienki płatek rogówki a następnie pod tym płatkiem wykonuje się modelowanie laserem excimerowym i płatek wraca na swoje miejsce. Zabieg pozwala na skorygowanie ok. -10,0 dioptrii. Przy wysokiej krótkowzroczności procedury laserowe dają złą jakość widzenia, nawroty wad i inne powikłania, dlatego przy wysokich wadach procedury te nie są stosowane.
  3. Refrakcyjna wymiana soczewki jest metodą wewnątrzgałkową, polega na usunięciu własnej, zdrowej soczewki pacjenta i wszczepieniu w jej miejsce soczewki sztucznej. Ponieważ zabiegi te wiążą się z podwyższonym ryzykiem odwarstwienia siatkówki zalecane są dla pacjentów z bardzo wysokimi wadami.

Przewaga soczewek fakijnych nad innymi metodami chirurgicznymi

  1. Możliwość korekcji bardzo wysokiej krótkowzroczności.
  2. Stabilny efekt refrakcyjny znacznie przewyższający techniki laserowe.
  3. Brak wpływu na centralną część rogówki, która ulega nieodwracalnym zmianom w przypadku technik laserowych.
  4. Odwracalność zabiegu – soczewka fakijna może być usunięta z oka.
  5. Zabieg pozostawia nienaruszoną soczewkę własną a więc nie pozbawia oka akomodacji.

 

OGÓLNY OPIS ZABIEGU WSZCZEPIENIA SOCZEWKI FAKIJNEJ

Jeśli nosicie Państwo soczewki kontaktowe lekarz poinformuje, na jaki okres czasu przed zabiegiem lub też przed badaniem kwalifikacyjnym będziecie Państwo zobowiązani je zdjąć. Z reguły miękkie soczewki kontaktowe należy zdjąć na tydzień przed zabiegiem, a soczewki twarde na 3-4 tygodnie. Wynika to z faktu, że soczewki kontaktowe zmieniają kształt rogówki i potrzebny jest pewien okres czasu, aby rogówka przybrała swój pierwotny i stabilny kształt.

Lekarz wykona w oku maleńki otworek w kolorowej części oka zwanej tęczówką, aby zapobiec gromadzeniu się płynu za soczewką fakijną. Proces w trakcie, którego powstaje otworek nazywany jest irydotomią i wykonuje się go w trakcie zabiegu lub na 2 tygodnie przed zabiegiem za pomocą lasera.

Przed zabiegiem pacjent otrzyma znieczulenie, aby zabieg nie wiązał się z dolegliwościami bólowymi. Zabieg może być wykonany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Przed zabiegiem za pomocą odpowiednich leków zostanie zwężona źrenica pacjenta, podane znieczulenie, a lekarz wykona nacięcie w rogówce w celu wprowadzenia soczewki sztucznej. Soczewka zostanie wprowadzona pomiędzy tęczówkę a rogówkę. Na ranę będą założone szwy, które zostają usunięte po wygojeniu się rany. W przypadku soczewki zwijalnej najczęściej nie jest wymagane szycie rany. Po zabiegu czasami zakłada się ochronną osłonkę na oko. W 1. dobie po zabiegu konieczna jest kontrola okulistyczna. Następne wizyty kontrolne zostaną wyznaczone w oparciu o aktualny stan operowanego oka. Najczęściej pewną poprawę widzenia pacjent zauważa już w 1. dobie po zabiegu, ale pełna poprawa i stabilizacja widzenia zajmuje zwykle kilka tygodni. Pacjent może zwykle wrócić do codziennych zajęć na kilka dni po zabiegu. Podczas zabiegu operowane jest tylko jedno oko, na zabieg na drugim oku należy odczekać minimum 1-2 tygodnie, o najdogodniejszym terminie zdecyduje lekarz, obserwując proces gojenia 1-go operowanego oka.

Czy jestem kandydatem do korekcji wady wzroku za pomocą soczewki fakijnej?

Kandydaci do wszczepienia soczewki fakijnej powinni mieć:

  • Wadę wzroku pomiędzy +10,0 a -23,5 dioptrii,
  • Wiek pomiędzy 20-50 rokiem życia,
  • Dobry ogólny stan zdrowia,
  • Ogólnie dobry stan oczu (choroby jak jaskra, zaćma, odwarstwienie siatkówki eliminują z zabiegu),
  • Stabilna minimum przez rok wada refrakcji,
  • Kobiety ciężarne i karmiące nie mogą być operowane,
  • Silne przekonanie, że chcą uniezależnić się od okularów i soczewek kontaktowych poddając się zabiegowi chirurgicznemu.

Jeśli spełnia Pani/Pan powyższe kryteria to można umówić się na wstępne badanie kwalifikacyjne czy Państwa oczy kwalifikują się do zabiegu.


Wszczepy soczewek fakijnych
Wszczep soczewki fakijnej Artiflex
5800,00 zł

Korygowanie wad sferycznych (bez astygmatyzmu).

Wszczep soczewki fakijnej Artiflex toric
6500,00 zł

Korygowanie wad sferycznych i cylindrycznych (z astygmatyzmem).

Wszczep soczewki fakijnej Artizan
4800,00 zł

Cena zależy od korygowanej wady wzroku. Można korygować wadę sferyczną i astygmatyzm.

Wszczep soczewki fakijnej Visian ICL (STAAR)
od 5800,00 zł

Cena zależy od korygowanej wady wzroku. Można korygować wadę sferyczną i astygmatyzm.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz.