Ortokorekcja (soczewki na noc)
Ciekawą formą korekcji krótkowzroczności jest ortokorekcja wady wzroku. Pozwala ona wyrównać krótkowzroczność i astygmatyzm, dzięki soczewkom kontaktowym twardym zakładanym tylko na noc! Widzi się dobrze zarówno w soczewkach, jak i bez nich! Jest to metoda korekcji krótkowzroczności szczególnie ważna w przypadku osób prowadzących aktywny tryb życia, uprawiających sporty, zwłaszcza wodne. Zalecana szczególnie dla osób, których wykonywana praca nie pozwala na inną formę korekcji (służby mundurowe: policjanci, strażacy, żołnierze, służby specjalne oraz górnicy, piloci, itd.).
Jest to jedyna udokumentowana metoda hamowania postępu krótkowzroczności u dzieci i dorosłych.
Jak wszystkie soczewki kontaktowe muszą być stale kontrolowane.
Zakres zastosowania ortokorekcji:
Od 0 do -4,75 D sferycznych
Od 0 do -2,5 D astygmatyzmu rogówkowego prostego
Od 0 do -0,75 D astygmatyzmu rogówkowego odwrotnego
Jak działają soczewki ortokorekcyjne?
Soczewki zakłada się przed snem w nocy. Soczewki te przez delikatny ucisk powodują zmianę promieni centralnych rogówki, tym samym korygując krótkowzroczność i astygmatyzm. Metoda ta jest w pełni odwracalna, to znaczy po zaprzestaniu jej stosowania powracamy do punktu wyjścia.
Soczewki dopasowywane są przy pomocy specjalistycznego oprogramowania i nowoczesnego wideokeratografu o wysokiej rozdzielczości.
Korekcja pojawia się już po pierwszej przespanej nocy w soczewkach, po kilku nocach zwykle osiąga pełną zaprojektowaną wartość.
Ortokorekcja myopii (krótkowzroczności u dzieci i dorosłych); obejmuje pakiet wizyt u optometrysty i koszt soczewek.